Orban nie pojedzie do Mediolanu na spotkanie europejskiej prawicy

Orbán Viktor; FAYMANN, Werner

Premier Węgier Viktor Orbán// Źródło: Werner Faymann via Kancelaria Premiera Węgier

Węgierski dziennik „Nepszava” poinformował, że premier Węgier i jednocześnie lider rządzącej partii Fidesz nie pojedzie w przyszłym tygodniu do Mediolanu, aby wziąć udział w organizowanym przez włoskiego wicepremiera i lidera prawicowej Ligi Matteo Salviniego wielkim spotkaniu partii, które miałyby zacząć ze sobą bliżej współpracować na arenie UE.

 

O planowanym na 8 kwietnia spotkaniu napisała „La Stampa”. Na zaproszenie Matteo Salviniego w Mediolanie mają się zjawić liderzy takich partii, jak Alternatywa dla Niemiec (AfD), Duńska Partia Ludowa czy Finowie (dawniej znani jako Prawdziwi Finowie). Zaproszenie miał również otrzymać węgierski Fidesz, na czele z premierem Viktorem Orbanem.

Dziennik „Nepszava” ustalił jednak w swoich dwóch źródłach w węgierskim rządzie, że Orban nie pojawi się w Mediolanie. Ma być to powodowane sytuacją Fideszu wewnątrz Europejskiej Partii Ludowej (EPL), gdzie trwa debata nad ewentualnym wykluczeniem węgierskiego ugrupowania z chadeckiej międzynarodówki.

Lider frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber ustalił z Viktorem Orbanem, że sprawa zostanie rozstrzygnięta dopiero po majowych wyborach do PE. Ewentualne pojawienie się węgierskiego premiera w Mediolanie mogłoby zostać odczytane jako szpilka wbita kierownictwu EPL. Działania Salviniego odczytywane są jako wstęp do organizowania nowej eurosceptycznej frakcji w PE po majowych wyborach europejskich.

Salvini zwołuje eurosceptyków do Mediolanu

W najbliższy poniedziałek w Mediolanie odbędzie się spotkanie prawicowej Ligi i jej europejskich sojuszników z wielu państw Unii Europejskiej – poinformowała wczoraj włoska gazeta “La Stampa”.

Salvini chce „zmiany Europy”

Ideą spotkania, które organizuje Salvini jest – jak napisała „La Stampa” – „wystosowanie apelu do wszystkich, którzy chcą zmienić Europę.” Deklaracja jaką mieliby podpisać liderzy partyjni w Mediolanie ma się zaś odwoływać do chrześcijańskich korzeni Starego Kontynentu, a także akcentować wyższość krajowych konstytucji nad przepisami unijnymi czy nawoływać do walki z imigracją oraz programami dystrybucji uchodźców pomiędzy państwami członkowskimi.

Włoska prasa zauważa jednak, że w Mediolanie zabraknie nie tylko Orbana, ale też lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. W styczniu Salvini przyjechał do Warszawy, aby rozmawiać z liderem PiS-u, ale zdaniem „La Stampy” nie namówił Kaczyńskiego do bliższej współpracy.

PiS woli Braci Włochów?

Przeszkodą dla PiS miały być bliskie kontakty włoskiej Ligi z Rosją. Salvini często odwiedza Moskwę i otwarcie krytykuje sankcje nałożone przez UE na stronę rosyjską, a nawet stara się działać na rzecz ich zniesienia. Poza tym PiS odgrywa ważną rolę w trzeciej pod względem liczebności frakcji w PE – Europejskich Konserwatystach i Reformatorach (EKR).

Po najbliższych wyborach europejskich Polacy mogą być w tej frakcji największą grupą. Dziś są nią Brytyjczycy reprezentujący w PE Partię Konserwatywną, ale według obecnych założeń do brexitu dojdzie jeszcze przed eurowyborami. Wiele wskazuje na to, że PiS szuka dla swojej frakcji innych sojuszników we Włoszech.

Wczoraj (3 kwietnia) Jarosław Kaczyński spotkał się w Warszawie z liderką konserwatywnej włoskiej partii Bracia Włosi Giorgią Meloni. Jej ugrupowanie nie jest obecnie zrzeszone w żadnej europejskiej międzynarodówce politycznej, zaś na włoskiej scenie politycznej może liczyć na 4,5 proc. poparcia (wg opublikowanego pod koniec marca sondażu instytutu Index). W liczącej 630 członków włoskiej Izbie Deputowanych mają 32 przedstawicieli.

Kolejne spotkanie prezesa PiS z włoską prawicą

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się wczoraj w siedzibie partii z przedstawicielami włoskiego ugrupowania Fratelli d’Italia. Rozmowa z szefową kolejnego odłamu włoskiej prawicy dotyczyła przede wszystkim współpracy między partiami.