Opozycja utworzy rządy w trzech regionach Rosji

Lider LDPR Władimir Żyrinowski. Źródło: Russian State Duma Photo Service.

Lider LDPR Władimir Żyrinowski. Źródło: Russian State Duma Photo Service. [Anna Isakova]

Kandydaci opozycji parlamentarnej z Komunistycznej Partii Rosji (KPR) i Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego stworzą koalicyjne rządy i obejmą stanowiska gubernatorów. Koalicje mają powstać w Chabarowsku, Włodzimierzu i Chakasji.

 

,,Przeprowadziliśmy rozmowy z liderem LDPR Władimir Żyrinowskim i osiągnęliśmy porozumienie” powiedział lider KPR Giennadij Ziuganow.  Przypomniał także, że taki rząd działa już w obwodzie smoleńskim.

Jedna Rosja przegrywa

W niedzielę w Chabarowsku (daleki wschód Rosji) i Włodzimierzu (środkowa Rosja) odbyły się drugie tury wyborów na gubernatora obydwu regionów. W obydwu przypadkach zwyciężyli przedstawiciele partii Żyrinowskiego. Przedstawiciele rządzącej Jednej Rosji i szefowie regionów Wiaczesław Szport i Swietłana Orłowa dostali się do drugiej tury, ale przegrali w ostatecznym starciu.

Ukraina i Rosja ws. Nord Stream 2

W związku z budową Nord Stream 2 prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzega Niemcy przed pułapką rosyjskiego gazu, natomiast prezydent Rosji Władimir Putin nie wyklucza możliwości samodzielnego sfinansowanie całości tej inwestycji.

Z kolei w Chakasji (południowa Rosja – blisko granicy z Mongolią i Kazachstanem) kandydat Jednej Rosji i dotychczasowy gubernator Wiktor Zimin zrezygnował z udziału w wyborach przed drugą turą. Do walki o fotel gubernatora stanie przedstawiciel KPR Walentin Konowałow i Andriej Filjagin z partii Sprawiedliwa Rosja.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapytany o komentarz do wyników wyborów w Chabarowsku i Włodzimierzu zaznaczył, że „rzeczywiście są one zaskoczeniem”.

Nawalny znowu zatrzymany

Jeden z opozycyjnych liderów w Rosji Aleksiej Nawalny, został zatrzymany w momencie, gdy opuszczał areszt po odbyciu kary 30 dni aresztu administracyjnego.

Rosja traci Ukrainę – tym razem w wymiarze religijnym

Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wycofał się ze struktur zarządzanych przez Patriarchat Konstantynopola oraz zawiesił wszelkie relacje z Konstantynopolem. To reakcja na decyzję Patriarchatu Konstantynopolskiego o mianowaniu dwóch egzarchów, którzy mają się zająć przygotowaniami do ogłoszenia autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.
 

Procedura taka …

Po zatrzymaniu Nawalnego przewieziono na komisariat w stolicy Rosji. Nawalny został skazany na 30 dni aresztu administracyjnego pod koniec sierpnia. Wówczas zarzucono mu powtórne naruszenie zasad organizacji zgromadzeń publicznych.