Ołeh Sencow laureatem Nagrody Sacharowa

Ołeh Sencow, źródło Antonymon - Own work, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia

Ołeh Sencow, źródło Antonymon - Own work, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia

Więziony w kolonii karnej w Rosji ukraiński reżyser i dramaturg otrzymał tegoroczną, przyznawaną za wolność myśli i sumienia Nagrodę Sacharowa. Wyróżnienie to ustanowił Parlament Europejski. O to, aby nagrodzić Ukraińca apelowali także europosłowie z Polski. Ostateczną decyzję podjęła konferencja przewodniczących PE.

 

Ołeh Sencow został aresztowany przez rosyjskie służby w Symferopolu na Krymie w maju 2014 r. Trafił potem do Rosji, gdzie za rzekome działania terrorystyczne skazano go na 20 lat pobytu w kolonii karnej.

Głodówka protestacyjna

Sam Sencow, który jest reżyserem filmowym i teatralnym, a także autorem sztuk scenicznych, przekonuje, że uwięziono go w związku z jego politycznymi przekonaniami. Wiele organizacji międzynarodowych uznało go już za więźnia sumienia. Od połowy maja 2018 r. Ukrainiec prowadził protest głodowy, domagając się uwolnienia siebie oraz innych przetrzymywanych w Rosji ukraińskich działaczy politycznych lub społecznych.

O uwolnienie Sencowa apelowali do Kremla różni międzynarodowi przywódcy czy prawosławni duchowni. Jak dotąd bezskutecznie. Wycieńczony kilkumiesięczną głodówką protestacyjną Sencow przerwał ją na początku października po 145 dniach.

Nagroda Sacharowa: PE ogłosił krótką listę nominowanych

Przyznawana za wolność myśli i honorująca osoby lub organizacje broniące praw człowieka nagroda trafi w ręce więzionego w Rosji ukraińskiego dramaturga i reżysera, marokańskiego działacza walczącego z korupcją lub organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym.
 
Krótką listę nominowanych do przyznawanej …

Pierwszy w historii Ukrainiec z Nagrodą Sacharowa

Ukraińca nominowała do Nagrody Sacharowa grupa europosłów z centroprawicowej frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w tym także posłowie z Polski. Do EPL należą eurodeputowani wybrani z list Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. „Nominowaliśmy Ołeha Sencowa za pokojowy protest przeciwko okupacji Krymu przez Rosjan oraz strajk głodowy na rzecz uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych uwięzionych przez Rosję” – mówił w imieniu całej grupy niemiecki europoseł Michael Gahler.

Sencow jest pierwszym od ustanowienia w 1988 r. nagrody Ukraińcem, który został jej laureatem. Pozostali nominowani w tym roku to pochodzący z Maroka Nasser Zefzafi, lider antykorupcyjnego i antyrządowego ruchu Hirak, który od maja 2017 r. przebywa w areszcie pod zarzutem „spisku przeciw bezpieczeństwu państwa” oraz – grupowo – organizacje pozarządowe, które zajmują się ratowaniem uchodźców i migrantów na wodach Morza Śródziemnego. Organizują one m.in. rejsy ratunkowe w poszukiwaniu rozbitków lub ludzi dryfujących na unieruchomionych statkach, łodziach czy pontonach. Wśród nominowanych organizacji znalazły się: Boat Refugee Foundation, Jugend Rettet, Lifeline Rescue Boat, Lekarze bez Granic, MOAS, Proactiva Open Arms, PROEM-AID, Save the Children, Sea Eye, Sea Watch i SOS Mediterranee.

Pokojowy Nobel za pomoc kobietom – ofiarom wojennych gwałtów

Norweski Komitet Noblowski przyznał w tym roku nagrodę dwóm osobom – pochodzącej z Iraku Jazydce Nadii Murad oraz kongijskiemu lekarzowi Denisowi Mukwege. Oboje tegoroczni laureaci byli też już za swoją działalność nagradzani przez Parlament Europejski Nagrodą im. Andrieja Sacharowa.
 
W uzasadnieniu …