Olaf Scholz kandydatem SPD na kanclerza Niemiec w wyborach w 2021 r.

Wicekanclerz i minister finansów, kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz [Twitter, @OlafScholz]

Wicekanclerz i minister finansów, kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz [Twitter, @OlafScholz]

Wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz został ogłoszony przez Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) kandydatem na kanclerza federalnego w wyborach do Bundestagu w 2021 r.

 

 

Prezydium i zarząd partii podjęły decyzję o nominacji 62-letniego Scholza jednomyślnie. Decyzja została ogłoszona przez kierownictwo SPD na poniedziałkowej (10 sierpnia) konferencji prasowej. Scholz będzie kandydował ramienia SPD do zastąpienia na stanowisku kanclerza RFN Angeli Merkel. Obecna kanclerz już dawno ogłosiła, że nie zamierza ubiegać się o piątą kadencję.

Wirecard: Największy skandal finansowy ostatnich lat w Niemczech. W tle powiązania z rosyjską agenturą?

Największy skandal finansowy ostatnich lat w Niemczech związany z defraudacją 2 mld euro z kont firmy Wirecard zatacza coraz szersze kręgi. Minister finansów Olaf Scholz miał wiedzieć o nieprawidłowościach już 2019 r., a wiceszef firmy ma przebywać na… Białorusi.

Lewe skrzydło partii zaniepokojone nominacją

Wiele osób spodziewało się takiej nominacji ze strony ugrupowania. Były burmistrz Hamburga nie cieszy się jednak zaufaniem lewego skrzydła partii. „Wiemy, że ta decyzja wyda się niektórym niebezpiecznym zwrotem. Prosimy jednak o zaufanie”, napisało na twitterze dwoje przewodniczących SPD, Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans.

W ubiegłorocznych wyborach na lidera partii mało wówczas znani Esken i Walter-Borjans, również lewicowcy wśród niemieckich socjalistów, pokonali znacznie bardziej popularnego Scholza i przez pewien czas uważani byli za przeciwników obecnego ministra finansów. Teraz wspólnie stwierdzili jednak, że oboje znaleźli w osobie Scholza „godnego zaufania partnera, zorientowanego na pracę w zespole, który walczy o socjaldemokratyczną politykę w kraju i który chce oraz może występować razem z nami na rzecz wizji sprawiedliwego społeczeństwa”. Zgodnie uznali, że jest on najbardziej odpowiednią osobą na stanowisko kanclerza.

Według sondaży Olaf Scholz jest aktualnie najpopularniejszym politykiem SPD. W ostatnich miesiącach zdobył uznanie Niemców dzięki rozsądnej polityce na rzecz przeciwdziałania skutkom pandemii koronawirusa. Scholz był także jednym z głównych architektów przedstawionej przez Angelę Merkel i Emmanuela Macrona propozycji Funduszu Odbudowy gospodarki Unii Europejskiej po okresie pandemii.

Jak wskazuje „Deutsche Welle”, Scholz znany jest jako centrysta o łagodnym usposobieniu i dobrych relacjach z Angelą Merkel. Jako minister finansów w dużym stopniu kontynuował oszczędną politykę swojego poprzednika Wolfganga Schäuble (obecnie przewodniczącego Bundestagu), jednak podczas pandemii wykazał się większą szczodrością w wydatkach socjalnych, by zapobiec upadkowi gospodarki, pisze „DW”.

[WIDEO] Czy Niemcy mogą sprawić, że Europa znów będzie wielka? Webinar EURACTIV.pl i Fundacji Konrada Adenauera

15 lipca odbył się webinar „German Presidency in the EU Council. Can Germany Make the Post-Corona Europe Great Again?” organizowany przez EURACTIV.pl oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

Europejskie ambicje kandydata na kanclerza

Podczas konferencji kandydat socjalistów na szefa rządu wskazał, jakie kwestie dla niego szczególnie ważne, jeśli uda mu się objąć urząd kanclerza „Pytanie brzmi, jaką ścieżką podążą Niemcy po kryzysie wywołanym pandemią”, powiedział. „Czy chcemy odbudowywać i wzmacniać państwo socjalne, czy stawiać je pod znakiem zapytania?”

Stwierdził także, że jako kanclerz będzie dążył do wzmacniania współpracy między państwami członkowskimi UE, podkreślając, że umowa podjęta w zeszłym miesiącu na szczycie w Brukseli nie zamyka sprawy, jeśli chodzi o unijny program zapobiegania gospodarczym skutkom pandemii COVID-19.

Niemiecki MSZ chce dyskusji w UE nad przywróceniem sankcji wobec Białorusi

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podkreślił w poniedziałek (10 sierpnia) konieczność rozmów na szczeblu UE o przywróceniu sankcji na Białoruś po niedzielnych wyborach i brutalnych represjach władz wobec protestujących Białorusinów.

 

 

Maas zaznaczył, że Unia Europejska zniosła sankcje wobec Białorusi, ponieważ …

Komentarze wewnątrz partii

Pochodzący z SPD minister spraw zagranicznych Heiko Maas nie krył zadowolenia z nominacji Scholza. „Opowiadamy się za kandydaturą pełną energii i woli działania oraz za socjaldemokratycznym kanclerzem dla Niemiec. Stoimy murem za Tobą, Olafie!”, napisał na Twitterze szef niemieckiej dyplomacji.

Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil stwierdził natomiast, że kandydatura Scholza jest gwarancją łączności między partią, jej klubem poselskim w parlamencie i rządem.

Wybory do Bundestagu planowane są na jesień 2021 r. Według sondaży notowania SPD spadły w porównaniu do wyborów z 2017 r., gdy partia zdobyła 20,5 proc. głosów. Obecnie, według większości badań, może liczyć na poparcie w okolicach 15 proc.