Oficjalny skład rządu Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji 

Premier Mateusz Morawiecki przedstawia skład kandydatów do rządu po rekonstrukcji, źródło KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawia skład kandydatów do rządu po rekonstrukcji, źródło KPRM

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie przedstawił wczoraj skład swojego rządu po rekonstrukcji. Formalnie do zmian dojdzie jednak dopiero w przyszłym tygodniu – nowi ministrowie dołączą do Rady Ministrów po powołaniu ich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

“Kończy się czas, w którym przygotowaliśmy się do tych zmian strukturalnych. Jestem pewien, że rząd kontynuacji z nowymi zmianami będzie w stanie jeszcze lepiej sprostać wyzwaniom, które na nas czekają” – oświadczył w środę (30 września) Mateusz Morawiecki na twitterze.

Polski rząd: 14 ministerstw, czterech wicepremierów, nowe ministerstwa i ministrowie

Wicepremier Jarosław Kaczyński na czele komitetu ds. bezpieczeńtwa państwa, Jarosław Gowin w randze wicepremiera szefem resortu rozwoju i pracy, nowym ministrem edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a rolnictwa – Grzegorz Puda – wynika z nieoficjalnych informacji o nowym składzie rządu. 

Rząd ma być skuteczniejszy, bardziej wydajny i tańszy

Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim charakter strukturalny, co – jak zapowiedział  szef rządu – ma uprościć proces decyzyjny w administracji i uczynić rząd bardziej wydajnym i skutecznym (m.in. dojdzie do likwidacji sześciu ministerstw, bo ich liczbę ograniczono z 20 do 14). Szef rządu przekonywał, że dzięki temu, Polska będzie miała większe szanse na skuteczniejszą walkę z COVID-19 i szybsze wyjście z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Rekonstrukcja rządu ma ponadto zwiększyć efektywność, a jednocześnie zmniejszyć koszty jego działania.

“Zmiany w rządzie mają także pomóc w budowie państwa dobrobytu, które obiecaliśmy Polakom” – dodał premier. “Jest to sedno naszego programu, który jednocześnie opiera się o wartości polskie i europejskie” – podkreślił.

Obecność prezesa PiS w rządzie “dużym wzmocnieniem” gabinetu

Zaprezentowany oficjalnie skład nowego/starego rządu nie różni się od wcześniejszych, nieoficjalnych doniesień. Znajdzie się w nim przede wszystkim prezes PiS Jarosław Kaczyński, który będzie wicepremierem bez teki, szefem komitetu ds. bezpieczeństwa odpowiedzialnym za resorty siłowe i sprawiedliwości. “Chcę podkreślić obecność w rządzie pana prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jako wicepremiera, który będzie bardzo dużym wzmocnieniem naszego rządu” – powiedział premier ogłaszając szczegóły rekonstrukcji rządu. Dodał, że dzięki wejściu do rządu prezesa PiS „z całą pewnością też cała Zjednoczona Prawica będzie jeszcze lepiej pracować na rzecz naszego programu”.

Na tę samą funkcję wraca szef koalicyjnego Porozumienia Jarosław Gowin, który będzie jednocześnie ministrem rozwoju, pracy i technologii. Natomiast nowymi ministrami zostaną: Grzegorz Puda, który będzie odpowiadać za rolnictwo i leśnictwo oraz poseł PiS Przemysław Czarnek, który obejmie kierownictwo resortu edukacji i nauki. Nowym ministrem – członkiem Rady Ministrów będzie także Michał Cieślak  i nieznany jeszcze z nazwiska kandydat, którego zaproponuje Solidarna Polska (nieoficjalnie mowa była o  Michale Wosiu, którego resort został połączony z ministerstwem klimatu z Michałem Kurtyką na czele, miałby odpowiadać za sprawy obywatelskie i tożsamości europejskiej).

Rekonstrukcja rządu: Wciąż nic nie wiadomo

Politycy uczestniczący wczoraj wieczorem w czterogodzinnych rozmowach kierownictwa PiS, które miały być poświęcone dalszym działaniom koalicji, nie przekazali dziennikarzom żadnych informacji z tego spotkania. Premier zapewnił jednak po południu na facebooku, że ogłoszony wcześniej program “jest i będzie realizowany”. 

Część ministrów musiała odejść

Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim odchodzącym z rządu ministrom. W ocenie premiera ich obecność była ważna dla osiągnięcia sukcesów przez Zjednoczoną Prawicę, a także  w kontekście wyzwań w przyszłości. Zapowiedział przy tym, że część z nich znajdzie nowe miejsce w zrekonstruowanym rządzie, ale nie podał żadnych konkretów.

Kilkoro ministrów musiało odejść, gdyż ich resorty zostały zlikwidowane. Zniknęło  kierowane przez Marka Zagórskiego ministerstwo cyfryzacji, ministerstwo sportu z Danutą Dmowską-Andrzejuk, ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z Markiem Gróbarczykiem na czele, funduszy i polityki regionalnej, którym kierowała Małgorzata Jarosińską-Jedynak, a także resort środowiska z ministrem Michałem Wosiem (został połączony z resortem klimatu) oraz ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego kierowane przez Wojciecha Murdzka i edukacji Dariusza Piontkowskiego (po połączeniu zostały przekształcone w ministerstwo edukacji i nauki).

Rekonstrukcja rządu: Redukcja o połowę czy tylko kosmetyczne poprawki?

Połączone ministerstwa: edukacji i szkolnictwa wyższego, klimatu i środowiska, do tego likwidacja Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwa Sportu, to elementy kolejnego podejścia do planowanej na koniec września rekonstrukcji rządu. 

Skład zrekonstruowanego rządu

Premier: Mateusz Morawiecki

Wicepremierzy: Jarosław Kaczyński – wicepremierem bez teki, szef komitetu ds. bezpieczeństwa odpowiedzialnym za resorty siłowe i sprawiedliwości; Jarosław Gowin z teką ministra rozwoju, pracy i technologii; Jacek Sasin kierujący ministerstwem aktywów państwowych oraz Piotr Gliński z ministerstwem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu (w poprzednim gabinecie w randze wicepremiera byli: Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jadwiga Emilewicz).

Ministrowie: ministerstwo infrastruktury – Andrzej Adamczyk; ministerstwo obrony narodowej – Mariusz Błaszczak; ministerstwo edukacji i nauki – Przemysław Czarnek; ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji – Mariusz Kamiński; ministerstwo finansów i funduszy – Tadeusz Kościński; ministerstwo klimatu i środowiska – Michał Kurtyka; ministerstwo rodziny i polityki społecznej – Marlena Maląg (jedyna kobieta w tym gabinecie); ministerstwo zdrowia – Adam Niedzielski; ministerstwo rolnictwa i leśnictwa Grzegorz Puda; ministerstwo spraw zagranicznych – Zbigniew Rau; ministerstwo sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro.

Szefem Kancelarii Premiera – pozostaje Michał Dworczyk, pozostają też Łukasz Schreiber i Konrad Szymański jajko minister ds. UE. Dwoma nowymi ministrami w KPRM będą: z Porozumienia Michał Cieślak  (ds. samorządów) oraz kandydat, którego zaproponuje później Solidarna Polska.