Oficjalne wyniki wyborów w Holandii

Stream Team via Flickr

Oficjalne wyniki zeszłotygodniowych (15 marca) wyborów w Holandii potwierdziły wygraną partii dotychczasowego premiera Marka Rutte. Jego Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) zdobyła 33 mandaty w 150-osobowej Izbie Niższej, a antyunijna i antyislamska Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa zajęła drugie miejsce uzyskując 20 mandatów. Jednak w tym rozdaniu VVD ma o osiem mandatów mniej niż poprzednio (w 2012 r.), a PVV – o pięć więcej. W holenderskim parlamencie znalazło się aż 13 ugrupowań.

 

Kolejne miejsca zajęły ex equo dwie partie: chadecki Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i liberalni Demokraci 66 (D66) zdobywając po 19 mandatów. Największą porażkę odniosła Partia Pracy (PvdA), bo straciła aż 29 mandatów i pozostała z jedynie dziewięcioma miejscami w parlamencie. Sukces odniosła natomiast Zielona Lewica (GL), którą reprezentować będzie 14 deputowanych – o 10 więcej niż poprzednio. Również 14 reprezentantów będzie miała Partia Socjalistyczna (SP).

Frekwencja w holenderskich wyborach wyniosła w tym roku aż 81,9 proc. (w 2012 r. było to 74,7 proc.).

Ręczne liczenie głosów

Oficjalne wyniki wyborów ogłoszono dopiero wczoraj (21 marca), gdyż władze – w obawie o ingerencję rosyjskich hakerów – zdecydowały się na ręczne liczenie 13 mln głosów z niemal 10 tys. lokali wyborczych. O takim zagrożeniu uprzedzał w zeszłym miesiącu szef holenderskiego wywiadu (AIVD) Rob Bertholee.

Koalicja czterech?

W toczących się już od poniedziałku rozmowach koalicyjnych wstępną zgodę na współpracę wyraziły już trzy partie: zwycięska VVD Marka Ruttego, CDA i D66. Prowadząca negocjacje minister zdrowia w dotychczasowym rządzie Edith Schippers (VVD) – której przewodniczący Izby Drugiej powierzył prowadzenie nieformalnych rozmów wstępnych – spotkała się już także z przedstawicielami GL. Te cztery partie razem mają 85 mandatów, co wystarcza do utworzenia stabilnej koalicji rządzącej. W rozmowach koalicyjnych nie uwzględnia się Partii Wolności Geerta Wildersa, gdyż współpracę z tym ugrupowaniem wykluczyły wszystkie największe ugrupowania już na etapie kampanii wyborczej.

Obserwatorzy przewidują, że negocjacje koalicyjne mogą potrwać ok. trzech miesięcy.

>> Czytaj więcej o wstępnych wynikach wyborów w Holandii

W Holandii zwycięża partia urzędującego premiera Marka Ruttego

Centroprawicowa Partia Ludowa na Rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego zdobyła najwięcej głosów w wyborach do niższej izby parlamentu w Holandii – wynika z sondażu exit poll. VVD uzyskałaby w ten sposób 31 ze 150 miejsc w izbie niższej. Drugie miejsce zajęła populistyczna i eurosceptyczna Partia Wolności Geerta Wildersa (PVV), co daje jej 19 mandatów.