Odrzucono dwoje kandydatów do nowej KE 

Rovana Plumb, źródło: Flickr/Partidul Social Democrat (CC BY 2.0)

Kandydatka Rumunii Rovana Plumb, która miała objąć tekę transportu, i Węgier László Trócsányi, który w nowej KE miał być odpowiedzialny za polityką sąsiedztwa i rozszerzenie UE, nie są w stanie wykonywać swoich funkcji – stwierdziła wczoraj komisja prawna Parlamentu Europejskiego.

 

Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła już rządy obu państw o przedstawienie innych kandydatów. Węgierski premier Viktor Orbán zdążył już nawet zaproponować nowego kandydata – jest nim dyplomata Olivér Várhelyi. Natomiast w przypadku Rumunii wciąż trwają ustalenia.

Komisja prawna PE:  „Nierozwiązywalne konflikty interesów”

Europosłowie z komisji prawnej w tajnej procedurze za zamkniętymi drzwiami  zdecydowali w poniedziałek (30 września) ponownie, że Rovana Plumb z Rumunii i László Trócsányi z Węgier nie mogą przejść do dalszej procedury nominacji do nowej KE. Na przeszkodzie stanęły bowiem – jak to określono – „nierozwiązywalne konflikty interesów”.

W głosowaniu dotyczącym Plumb 13 eurodeputowanych było za stwierdzeniem konfliktu interesów, a 7 było przeciw, natomiast w przypadku Trócsányiego proporcja wyniosła 12 do 9. Komisja prawna już w zeszłym tygodniu stwierdziła występowanie konfliktu interesów. Jednak w efekcie rozmowy von der Leyen z przewodniczącym PE Davidem Sassolim komisja ponownie zajęła się tą sprawą. O decyzji komisji prawnej szef PE poinformował von der Leyen w przesłanym wczoraj liście.

PE: Weto w sprawie powołania rumuńskiej komisarz

Nominacja rumuńskiej kandydatki do nowej Komisji Europejskiej została dziś odrzucona przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego (JURI). To efekt kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego Rovany Plumb.
 

 

Członkowie komisji prawnej Parlamentu Europejskiego nie dali za wygraną i zagłosowali przeciwko nominacji Rovany Plumb, rumuńskiej kandydatki …

Orbán ma już nowego kandydata

Von der Leyen rozmawiała w poniedziałek z premierem Węgier Viktorem Orbánem, który zaproponował, żeby zamiast odrzuconego Trócsányiego kandydatem na komisarza z jego kraju został dyplomata Olivér Várhelyi – obecnie stały przedstawiciel Węgier przy UE.  Natomiast w przypadku Rumunii – jak podały media powołując się na unijne źródła – „trwają rozmowy o nazwiskach”.

W poprzednich kadencjach po sprzeciwie Parlamentu Europejskiego rządy państw członkowskich zgłaszały nowego, mniej kontrowersyjnego kandydata i  zmieniał się również zakres jego odpowiedzialności.

Várhelyi za Trócsányiego

Nowy kandydat węgierskiego rządu Olivér Várhelyi jest z wykształcenia prawnikiem, który całe swoje życie zawodowe spędził w administracji publicznej. Urodzony w 1972 r. Węgier podjął pracę w 1995 r. w wydziale spraw europejskich w węgierskim ministerstwie przemysłu i handlu  W 2001 r. trafił do Brukseli, gdzie został radcą prawnym w misji Węgier przy UE.

Dwa lata później został szefem wydziału prawnego stałego przedstawicielstwa jego kraju w UE i funkcje te sprawował przez trzy lata. Później, przez kolejne dwa lata, Varhelyi kierował departamentem prawa europejskiego w ministerstwie sprawiedliwości. W latach 2008-2011 był szefem działu odpowiedzialnego za prawa własności przemysłowej w KE. Od 2011 do 2015 r. był zastępcą ambasadora Węgier przy UE, a teraz jest szefem tej placówki.

Zagrożona data startu nowej Komisji?

Odrzucenie kandydatów z Węgier i Rumunii może postawić pod znakiem zapytania przejęcie obowiązków przez nową KE, zaplanowane na 1 listopada. W ocenie rzeczniczki KE Miny Andreewej opóźnienie nie jest nieuchronne, ale będzie zależeć od procedury w PE. “Zgodnie z traktatami ostateczny termin to 1 listopada” – przypomniała. “Zależy to oczywiście od tego, jakie zostaną podjęte kolejne kroki, włączając w to przesłuchania i głosowanie zatwierdzające całe kolegium komisarzy” – zastrzegła jednak Andreewa.

Procedura badania konfliktu interesów

Media przypominają, że w przypadku stwierdzenia przez komisję prawną konfliktu interesów w odniesieniu do kandydata na członka Komisji, sporządza ona zalecenia mające taki konflikt zakończyć. Zalecenia te mogą obejmować rezygnację z interesów finansowych lub zmianę teki kandydata na komisarza, o czym decyduje szef KE.

W poważniejszych przypadkach, czyli wtedy gdy nie uda się znaleźć rozwiązania dla konfliktu interesów, komisja prawna w ostateczności może uznać, że kandydat na komisarza nie jest zdolny do sprawowania swoich funkcji zgodnie z Traktatami i kodeksem postępowania. I taki jest właśnie  przypadek Plumb i Trocsanyiego. Media podkreślają, że dotychczas nie zdarzyło się, by któryś z kandydatów na komisarzy nie przeszedł etapu formalnego sprawdzania konfliktu interesów.

Według nieoficjalnych informacji Plumb miała wyjaśnić, dlaczego w oświadczeniu dla PE nie zadeklarowała dwóch kredytów o wartości niemal miliona euro. Jak podało Politico, jedna z pożyczek była przeznaczona na zakup nieruchomości, a druga – na wsparcie jej Partii Socjaldemokratycznej w Rumunii. Zastrzeżenia do Trócsányiego, byłego ministra sprawiedliwości w rządzie Orbána, dotyczyły jego firmy prawniczej, założonej jeszcze w latach 90. i jej powiązań z węgierskim rządem.

Wojciechowski się wybronił

O konflikt interesów podejrzewany był także Janusz Wojciechowski, który ma zostać komisarzem ds. rolnictwa. Jednak komisja prawna PE ostatecznie pozytywnie wyjaśniła sytuację polskiego kandydata i jego wysłuchanie ma się odbyć dziś po południu.

PE: Janusz Wojciechowski z pozytywną opinią komisji prawnej

Janusz Wojciechowski nie podzieli losu Rumunki Rovany Plumb ani Węgra Laszlo Trocsanyiego. Kandydatura Polaka została ostatecznie pozytywnie oceniona przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego.
 

 

Przez ostatnie kilka dni Janusz Wojciechowski nie mógł być pewny nominacji do nowej Komisji Europejskiej w związku z …

Dochodzenie w jego sprawie zakończył także Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Urząd poinformował, że nie wydał żadnych zaleceń dyscyplinarnych ani sądowych dotyczących Wojciechowskiego i podkreślił, że sporne środki w całości zostały przez europosła zwrócone Parlamentowi Europejskiemu.

Tego samego dnia na pytania europosłów będą odpowiadali również: Nicolas Schmit z Luksemburga (miejsca pracy); Jutta Urpilainen z Finlandii (partnerstwa międzynarodowe); Ylva Johansson ze Szwecji (sprawy wewnętrzne) i Stella Kyriakides z Cypru (zdrowie).

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …