Mają pięciu członków, w tym już czterech wiceministrów. OdNowa RP nowym koalicjantem PiS

Konf.pras. Jarosława Kaczyńskiego i Marcina Ociepy ws. utworzenia koalicji, źródło twitter @MarcinOciepa

Konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego i Marcina Ociepy ws. utworzenia koalicji / źródło: Twitter @MarcinOciepa

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił wczoraj, że nowym koalicjantem partii rządzącej zostało stowarzyszenie OdNowa RP. Przyznał też, że dzięki temu Zjednoczona Prawica będzie wspólnie “utrzymywać działający rząd”.

 

“Została zawarta umowa polityczna o współpracy. O tym, że będziemy we wspólnym klubie utrzymywać działający rząd”, oświadczył Jarosław Kaczyński w czasie czwartkowej (28 października) konferencji prasowej, w której uczestniczył również prezes OdNowa RP, wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

“To jest umowa pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a stowarzyszeniem OdNowa RP”, poinformował lider PiS. Przekazał także, że  częścią porozumienia jest m.in. kwestia kandydata na prezydenta Warszawy. “Chcemy wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością iść do wyborów i je wygrywać”, oświadczył natomiast Ociepa.

Stowarzyszenie OdNowa RP powołali na początku września politycy z Porozumienia Jarosława Gowina – poza wiceszefem tej partii Marcinem Ociepą byli to Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć. Teraz będzie ono działać w ramach Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS. Zjednoczoną Prawicę odtąd tworzą więc trzy partie – PiS, Solidarna Polska i Partia Republikańska – oraz stowarzyszenie OdNowa RP.

Partia Gowina założyła koło parlamentarne. „Od dziś Porozumienie idzie własną drogą”

Lider Porozumienia Jarosław Gowin poinformował wczoraj, że politycy tego ugrupowania założyli koło parlamentarne.

Kaczyński: Wszyscy wykazali zdrowy rozsądek

“Wszyscy wykazali zdrowy rozsądek. Nasze programy i te elementy merytoryczne nas po prostu łączą”,  powiedział wczoraj lider PiS. “Mieścicie się w naszym planie przebudowy Polski”, dodał, zwracając się do prezesa OdNowy.

“Była rozmowa i zostało to zawarte w porozumieniu, o przyszłym kandydacie na prezydenta Warszawy. To bardzo ważna sprawa”, podkreślił Kaczyński. “To będzie coś, co z czasem wywrze wpływ na wydarzenia polityczne w naszym kraju” oświadczył zastrzegając, że „w tej chwili za wcześnie jest, by mówić o konkretach i personaliach”.

Ociepa podziękował prezesowi partii rządzącej “za wiele godzin dobrych rozmów o Polsce,” zapewniając, że wszyscy członkowie jego stowarzyszenia pozostają częścią koła parlamentarnego PiS. “Szliśmy do wyborów wspólnie z programem Zjednoczonej Prawicy, więc będziemy go dalej popierać”, oświadczył.

Zwrócił jednak przy tym uwagę, że “znalazły się pewne zapisy programowe, które nawiązują do istoty tego przesłania programowego OdNowy”. “Są skupione wokół pięciu priorytetów: bezpieczeństwa, gospodarki, samorządności, polityki europejskiej i polityki zdrowotnej”, wyliczał  Marcin Ociepa. Podkreślił przy tym, że program jest szczególnie otwarty na młode pokolenie.

“To jest te pięć priorytetów i ta wyjątkowa, szczególna grupa docelowa, na której chcemy się skupić i tworzyć wartość dodaną do Zjednoczonej Prawicy, po to, żebyśmy mogli w 2023 roku rozpocząć serię wspólnych zwycięstw, by te rządy kontynuować”, powiedział lider OdNowy.  “Pozostajemy także członkami administracji rządowej, przedstawiciele OdNowy będą reprezentowani w kierownictwach łącznie pięciu resortów” , dodał Ociepa.

Zjednoczona Prawica traci ludzi. PiS przegrał głosowanie w Sejmie

Były poseł Zjednoczonej Prawicy (z Porozumienia Jarosława Gowina) Wojciech Maksymowicz przyłączył się wczoraj do koła Polski 2050 Szymona Hołowni, a klub PiS przegrał tego dnia jedno z głosowań w Sejmie.

OdNowa RP związkiem zawodowym wiceministrów?

Media zwracają jednak uwagę, że na pięciu członków OdNowy RP, już teraz czterej są wiceministrami. Mówi się nawet, że tworzą oni „związek zawodowy wiceministrów”.

“OdNowa RP to nie są tylko parlamentarzyści, to są też samorządowcy, to są ludzie w całej Polsce”, podkreślił Ociepa w TVN24. Bronił się zwracając uwagę, że kwestie personalne są na końcu tej umowy. “Jeżeli część z nas, włącznie ze mną, pełni funkcje ministerialne, to warto to zapisać w umowie koalicyjnej”, oświadczył prezes nowego koalicjanta PiS.

„Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie i Odnowa. Połączyła ich kasa, fuchy, panika i strach przed odpowiedzialnością polityczną i karną!” – napisał poseł Lewicy Tomasz Trela na twitterze. “Prezes na zakupach #Ociepa”, wtórował mu Witold Zembaczyński z Nowoczesnej. „Prezes Kaczyński ogłasza koniec trudności w obozie PiS, a na komisji Finansów kolejna przerwa”, skomentował wiadomość o nowym koalicjancjancie PiS poseł PO Marek Sowa.

„Marcin Ociepa wynegocjował, że będzie mógł popierać projekty PiS”, głosi wpis Wojciecha Szackiego z Polityki Insight. „Jak nisko upadł prezes PiS, że musi organizować specjalne eventy medialne z udziałem wiceministra Ociepy”, ocenił Dariusz Ćwiklak z Newsweeka. “PJK ogłasza, że elementem uzgodnienia w ramach Zjednoczonej Prawicy jest kandydat na prezydenta Warszawy. Ciekawy ruch”, uważa Michał Kolanko z Rzeczpospolitej.

“OdNowa, Republikanie, Solidarna Polska, PiS. Układanka po odejściu Porozumienia (za którym nikt na Nowogrodzkiej nie tęskni) kompletna, ale jak na moje oko posiada stabilność politycznej Jengi. Nie zmienia to faktu, że na krótką metę cel większości bez Gowina osiągnięty”, napisał Marcin Makowski z WP.

“Najważniejsze, że udało się wynegocjować miejsca na listach. O nic innego nie chodziło. Zarówno w sprawie Ocie-PiS-tów, jak i w przypadku Republikanów. W PiS-ie nawet się śmieją, że nikt nie pamięta, jak ta „całkowicie niezależna partia” Adama Bielana się nazywa”, zauważył Patryk Michalski również z WP.

“Moi ulubieńcy – Ociepiści u progu podpisania umowy koalicyjnej. Na pięciu posłów czterech wiceministrów. To najbardziej „uwiceministrzona” frakcja w Sejmie 🙂 Oczywiście najważniejsze są ustalenia programowe….”, napisał Paweł Wroński z Gazety Wyborczej.