Nowoczesny kabel światłowodowy połączył Europę z USA / USA w skrócie

usa, europa, internet

Projekt Google o nazwie Grace Hopper to podmorski kabel światłowodowy, który połączy Stany Zjednoczone z Europą. / Foto via unsplash [Jordan Harrison]

Google skończył układanie podwodnego kabla internetowego o nazwie Grace Hopper |

 • Były policjant z Minneapolis, skazany za morderstwo George’a Floyda, stanął przed sądem, aby odpowiedzieć na zarzut naruszenia praw obywatelskich czarnoskórego nastolatka w sprawie z 2017 r. Dokumenty sądowe twierdzą, że Derek Chauvin użył nieuzasadnionej siły wobec wówczas 14-letniego chłopca. Mężczyzna nie przyznał się do winy. (MKo)
 • Projekt Google o nazwie Grace Hopper to podmorski kabel światłowodowy, który połączy Stany Zjednoczone z Europą. Gigant z Mountain View poinformował, że przewód znalazł się w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Kabel wykorzystuje nowe technologie i metody łączenia, a jego długość w finalnej wersji wynosić ponad 6 tys. km. Połączył Nowy Jork z Bilbao w Hiszpanii i Bude w Wielkiej Brytanii. Gdy kabel zacznie działać, będzie przesyłał do 350 terabajtów danych na sekundę. Jak wyliczają eksperci, odpowiada to mniej więcej strumieniowi potrzebnemu, gdy 17,5 mln ludzi korzysta jednocześnie ze streamingu wideo w rozdzielczości 4K. (MK)
 • Firma SpaceX zabrała na orbitę pierwszą na świecie załogę składającą się wyłącznie z astronautów-amatorów na prywatny lot, podczas którego przez trzy dni będą krążyli wokół Ziemi.
  Na statku Crew Dragon znalazł się, miliarder Jared Isaacman oraz wybrane przez niego trzy osoby, w tym 29-letnia Hayley Arceneaux, która tym samym stała się najmłodszą Amerykanką dotychczas przebywającą  w przestrzeni kosmicznej. (EZ)
 • Kalifornia: Gavin Newsom, gubernator stanu Kalifornia z ramienia partii Demokratycznej, pozostanie na stanowisku do końca kadencji. We wtorek (14 września) odbyło się głosowanie nad jego odwołaniem, zainicjowane przez Republikan. Aż 60 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko odwołaniu obecnego gubernatora. Głównym oponentem Newsoma był Larry Elder, gospodarz konserwatywnego talk show i kandydat partii Republikańskiej. (JK)
 • Najwyższy rangą wojskowy dowódca w USA, czyli Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley miał podczas tajnego spotkania przekazać przedstawicielom armii, aby bez jego wiedzy nie wykonywali rozkazów o użyciu siły i broni jądrowej wydanych przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa. Tak wynika z nowej książki słynnych dziennikarzy śledczych Boba Woodwarda i Roberta Costy. Milley miał obawiać się o stan psychiczny Trumpa i możliwość sprowokowania przez niego pod koniec kadencji np. konfliktu z Chinami. (AW)
 • Trzech byłych prezydentów USA – Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama – oraz ich małżonki dołączyli do nowej grupy Welcome.US, której celem będzie wspieranie afgańskich uchodźców. Grupa, oficjalnie powołana we wtorek (14 września), zrzeszać będzie różne organizacje, przedsiębiorstwa i indywidualne osoby. „Tysiące Afgańczyków znajdowało się wraz z nami na pierwszej linii frontu walki o bezpieczny świat, a dziś potrzebują naszej pomocy. Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć inicjatywę Welcome.US i działać na rzecz afgańskich rodzin, które osiedliły się (w USA – red.) i zaczynają tutaj nowe życie”, oznajmili w wydanym oświadczeniu George i Laura Bushowie. (AK)
 • Floryda: Dwóch uczniów szkoły średniej w wieku 13 i 14 lat aresztowano za planowanie strzelaniny w szkole w Lee County. Według raportu z aresztowania, uczniowie ci do współpracy próbowali namówić swoich kolegów. Rozmawiali o tym podczas zajęć lekcyjnych, w szkolnej kawiarence, a także na Zoomie, wynika ze sporządzonego raportu. Chłopcy mieli wyjawić kolegom, że inspirowali się szkolną masakrą w Columbine, do której doszło w 1999 r. (PG)
 • Kalifornia: We wtorek 14 września ma rozpocząć się głosowanie nad odwołanie (recall) obecnego gubernatora stanu, Gavina Newsoma. Jego głównym przeciwnikiem z partii Republikańskiej jest obecnie Larry Elder, którego Newsom oskarża o używanie retoryki „wielkiego kłamstwa”. Według Eldera wybory w Kalifornii, podobnie jak te prezydenckie z zeszłego roku, zostały „skradzione” przez Demokratów i „ustawione”. W kampanie głównych kandydatów zaangażowali się zarówno prezydent Joe Biden jak i jego poprzednik, Donald Trump. Na jednym z wieców, Biden stwierdził że Kalifornijczycy albo zatrzymają Newsoma, albo dostaną Trumpa”, nazywając Eldera „kopią” byłego prezydenta. Sam Trump w międzyczasie nazywa recall, mimo tego że jeszcze się nie odbył, ustawką”. (JK)
 • Floryda: Gubernator stanu zagroził nałożeniem kar finansowych na miasta i hrabstwa, które zmuszają pracowników do szczepień przeciwko koronawirusowi. Ron DeSantis stwierdził, że wymuszanie szczepionki jako warunku zatrudnienia jest naruszeniem prawa Florydy, a za każde pojedyncze naruszenie grozi kary w wysokości 5 tys. dolarów, co potencjalnie może przełożyć się na wielomilionowe kwoty. (EZ)
 • Grupa profesorów Uniwersytetu Stanforda zwróciła się do Departamentu Sprawiedliwości o zaprzestanie poszukiwania chińskich szpiegów na amerykańskich uniwersytetach. „Chińska Inicjatywa” uruchomiona pod koniec 2018 r. miała na celu zapobieganie kradzieży amerykańskiej technologii przez Chiny, ale od tego czasu „znacznie odeszła od swojej misji”. List został podpisany przez 177 pracowników naukowych i upubliczniony przez nich w poniedziałek 13 września. (MH)
 • Po największej militarnej ewakuacji w historii, administracja Joe Bidena zajmie się przesiedleniem ponad 60 tys. afgańskich uchodźców do USA. Aby ich pomieścić, osiem baz wojskowych zmieniło się w „małe miasta” – ujął urzędnik obrony. (PG)
 • Według sondażu przeprowadzonego przez CNN coraz więcej Amerykanów opowiada się za obowiązkowymi szczepionkami przeciw COVID-19. 54 proc. jest zdania, że powinno się wymagać dowodu szczepienia od pracowników biurowych powracających do pracy w trybie stacjonarnym, 55 proc. od studentów uczestniczących w zajęciach stacjonarnych, a także uczestników imprez sportowych i koncertów. Ponadto 41 proc. Amerykanów uważa, że posiadanie certyfikatu potwierdzającego szczepienie powinno być warunkiem umożliwiającym robienie zakupów w sklepie spożywczym. (EZ)
 • Amos Hochstein, jeden z wyższych rangą urzędników amerykańskiej administracji, zajmujący się sprawami energii, poinformował o wystosowaniu przez Waszyngton specjalnego listu do Warszawy i Kijowa, w którym USA zapewniają Polskę i Ukrainę o tym, że będą dążyć do minimalizowania szkodliwych skutków funkcjonowania Nord Stream 2 dla obu krajów. Jednocześnie podkreślają, że istnienie gazociągu „to już rzeczywistość” i Stany nie mogą nic zrobić, by temu zapobiec. Hochstein wskazał też, że do 2024 r., póki obowiązuje ukraińsko-rosyjska umowa o tranzycie gazu, Kijów ma czas, aby znaleźć alternatywne źródła energii. (AK)
 • Z okazji 20-lecia zamachów na World Trade Center i Pentagon królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II wysłała list do prezydenta Joego Bidena, w którym pomodliła się i oddała hołd ofiarom katastrofy i całemu społeczeństwu amerykańskiemu. W atakach terrorystycznych zginęło łącznie 2977 osób, w tym 67 Brytyjczyków. „Moja wizyta na terenie zniszczonego budynku w roku 2010 przypomina mi, że składamy hołd także solidarności, która pozwoliła na odbudowę społeczeństwa po traumie” dodała królowa. (KKW)

Janusz Reiter: Terroryzm pozostaje zagrożeniem, ale największym wyzwaniem dla USA są Chiny i Rosja [WYWIAD]

Dziś Stany Zjednoczone bardziej realistycznie patrzą na swoją możliwość wpływu na świat, podkreśla Janusz Reiter, były ambasador RP w Niemczech i USA.

Czy NATO przetrwa kryzys w Afganistanie? "Po raz pierwszy Sojusz przegrał wojnę"

„To największa klęska, jaką NATO poniosło od czasu jego powstania”, ocenił misję w Afganistanie Armin Laschet. Czy porażka ta zachwieje podstawami Sojuszu?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.