Pierwsza wizyta zagraniczna nowego szefa polskiego MSZ

Jacek Czaputowicz w Bugłarii; msz.gov.pl

Pierwsza wizyta zagraniczna nowego szefa polskiego MSZ – wczoraj (15 stycznia) w Bułgarii Jacek Czaputowicz rozmawiał tam m.in o postępowaniu na mocy art. 7., które Bruksela wszczęła wobec Polski. Kwestia praworządności w naszym kraju będzie również tematem jutrzejszych spotkań szefa polskiego MSZ w Berlinie oraz w przyszłym tygodniu w Brukseli.

 

Minister przedstawił “wstępne” stanowisko rządu ws. postępowania z art. 7 wobec Polski i zapowiedział, że “wkrótce” zostanie ono przedstawione na piśmie prezydencji, KE i państwom członkowskim. “Omówiliśmy chronologię i to co nas czeka, jeśli chodzi o artykuł 7” – relacjonował szef MSZ. Zapewnił przy tym, że Polska nastawiona jest na dialog w tej sprawie. Dodał, że w ten proces powinien zostać włączony Trybunał Sprawiedliwości UE, “jako jedyna instytucja uprawniona do decydowania o tym, czy prawa i standardy UE są przestrzegane”.

Pierwsza wizyta zagraniczna nowego szefa polskiego MSZ

Minister Czaputowicz spotkał się w poniedziałek w Sofii z wicepremier i minister spraw zagranicznych Ekateriną Zacharijewą oraz z minister ds. prezydencji Bułgarii w Radzie UE Lilianą Pawłową. Rozmowy dotyczyły najważniejszych kwestii w relacjach bilateralnych, współpracy regionalnej i najistotniejszych spraw UE. Były także okazją do przedstawienia polskich priorytetów w czasie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (w latach 2018-2019).

W komunikacie MSZ podkreślił, że wizyta była “wyrazem determinacji Polski rozwijania bardzo dobrych stosunków polsko-bułgarskich oraz kształtowania bliskiej współpracy i wspierania Prezydencji Bułgarii w Radzie UE w I półroczu 2018 r”. Według resortu rozmowy w Sofii na początku bułgarskiej prezydencji świadczą o zakresie zaangażowania naszego kraju we współpracę w ramach UE, a także o “aktywnym uczestnictwie w procesie poszukiwania wzajemnie akceptowalnych rozwiązań i decyzji w celu budowania przyszłości UE”.

Bułgaria rozpoczęła półroczne przewodnictwo w UE

Hasło bułgarskiej prezydencji brzmi „Zjednoczenie tworzy siłę”, a wśród priorytetów znalazły się m.in. kwestie polityki spójności, wspieranie konkurencyjności na wspólnym rynku oraz dalsza integracja państw Bałkanów Zachodnich z UE. Wszystko to może się także przydać w poprawianiu wizerunku Bułgarii na …

Wzajemne konsultacje Polski i Bułgarii

Podczas polsko-bułgarskich rozmów uzgodniono, że Warszawa i Sofia będą się konsultować ws. przyszłości UE (z uwzględnieniem brexitu), unijnej polityki energetycznej (w tym dyrektywy gazowej) i migracyjnej, a także pracowników delegowanych i przyszłych wieloletnich ram finansowych Unii. We wszystkich tych kwestiach mają być uwzględnione interesy ekonomiczne wszystkich zainteresowanych, europejskie wartości związane z funkcjonowaniem wspólnego rynku oraz bezpieczeństwo Europy i jej obywateli.

Przedmiotem poniedziałkowych rozmów ministra Czaputowicza w Sofii była również europejska przyszłość Bałkanów Zachodnich. Szefowie dyplomacji Polski i Bułgarii byli zgodni, że integracja państw tego regionu z UE jest jedyną drogą “zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i współpracy w tej części Europy”. “Polska w pełni popiera priorytety prezydencji bułgarskiej. Zwłaszcza zaangażowanie we wzmocnienie relacji między UE a Bałkanami Zachodnimi” – zadeklarował szef polskiego MSZ. Resort dodał natomiast, że zarówno Polska, jak i Bułgaria są zainteresowane “rozwijaniem regionalnej współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej, transportowej i w cyberprzestrzeni, z wykorzystaniem możliwości zarysowanych podczas Szczytu Trójmorza w Warszawie w lipcu 2017 r.”

Polski rząd po rekonstrukcji: nowe nazwiska i resorty

Polski rząd po rekonstrukcji: premier Mateusz Morawiecki zrezygnował z pięciu ministrów – w tym z szefa MON Antoniego Macierewicza, MSZ Witolda Waszczykowskiego i środowiska Jana Szyszko – a powołał ośmiu. Utworzył też nowe ministerstwa.

Berlin drugim celem wizyty szefa MSZ

Jutro (17 stycznia) szef polskiego MSZ jedzie z wizytą do Berlina, gdzie ma się spotkać ze swoim niemieckim odpowiednikiem Sigmarem Gabrielem i przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. Szef polskiej dyplomacji spotka się również z grupą niemieckich ekspertów w dziedzinie polityki międzynarodowej, którym przedstawi priorytety polskiej polityki zagranicznej.

“Niemcy to nasz główny partner gospodarczy i polityczny. Zależy nam na utrzymaniu bardzo dobrych stosunków” – deklarował Jacek Czaputowicz zapowiadając w zeszłym tygodniu tę wizytę.

Natomiast MSZ zapowiadając tę wizytę wyraziło nadzieję, że po ukonstytuowaniu się nowego niemieckiego rządu, intensyfikacji ulegnie także współpraca w formacie Trójkąta Weimarskiego. Obecna wizyta jest natomiast „wyrazem zainteresowania rządu intensyfikacją dialogu politycznego z Niemcami, które pozostają naszym największym partnerem politycznym i gospodarczym w Europie”. Ministerstwo zapowiada przy tym wolę kontynuowania “sprawdzonej formuły kontaktów na najwyższym szczeblu, jaką są regularne spotkania szefów rządów i poszczególnych ministrów”, a także coroczne konsultacje międzyrządowe.

Spotkanie Juncker-Morawiecki: Miła atmosfera, przełomu brak

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się wczoraj (9 stycznia) późnym wieczorem w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Rozmowa dotyczyła kwestii praworządności w Polsce i forsowanej przez PiS reformy sądownictwa, a także relacji na linii Warszawa – Bruksela, unijnej polityki …

Kontynuacja dialogu z Brukselą

W najbliższy poniedziałek (22 stycznia) Jacek Czaputowicz pojedzie również do Brukseli, gdzie zamierza się spotkać w tej sprawie z wiceszefem KE Fransem Timmermansem. Poprosił go już o spotkanie, ale – jak powiedział – nie otrzymał jeszcze odpowiedzi, czy jest to możliwe. Rozmowa ta odbędzie się jednak najprawdopodobniej w innym terminie. “Wiceprzewodniczący otrzymał zaproszenie ministra spraw zagranicznych i cieszy się z możliwości kontynuowania dialogu. W poniedziałek nie będzie go jednak w Brukseli” – przekazał bowiem PAP jeden z urzędników KE.