Nowy skład polskiego rządu dziś w południe

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM

Nowy skład polskiego rządu dziś w samo południe – prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje i odbierze ślubowanie od nowych ministrów. Tym samym zakończy się rekonstrukcja gabinetu zapowiadana od miesięcy jeszcze przez poprzednią premier Beatę Szydło. Na rekonstrukcję swojego rządu czeka też w tym tygodniu Wielka Brytania.

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego został zaprzysiężony już 11 grudnia, ale w starym składzie. Jedyną wprowadzoną wtedy zmianą była zamiana miejsc: Mateusz Morawiecki zastąpił Beatę Szydło na stanowisku premiera, a dotychczasowa szefowa rządu zajęła jego miejsce, pozostając w rządzie jako wicepremier.

Nowy polski rząd w starym składzie

Prezydent Andrzej Duda powołał wczoraj (11 grudnia) rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Skład nowego gabinetu różni się od rządu Beaty Szydło jedynie tym, że szefowa rządu zamieniła się miejscami z wiceszefem: dotychczasowy wicepremier został premierem, a dotychczasowa premier – wicepremier, i to bez teki.

Później doszło do zmian w Kancelarii Premiera: nową rzeczniczką rządu została Joanna Kopcińska, szefem kancelarii Michał Dworczyk, a szefem gabinetu politycznego – Marek Suski.

Nowy skład polskiego rządu dziś w samo południe

“9 stycznia 2018 r. (wtorek) o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokona zmian w składzie Rady Ministrów” – poinformowała wczoraj po południu Kancelaria Prezydenta, zapowiadając przy tym wystąpienie prezydenta.

“Jutro poznacie państwo skład nowego rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego” – potwierdziła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z dziennikarzami. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zapowiedział natomiast, że dziś zakończy się rekonstrukcja rządu, podane zostaną nazwiska nowych ministrów i rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozpocznie prace. Rzecznik dodał, że w ostatnich dniach prezydent spotkał się z premierem i wspólnie uzgodnili zakres zmian w składzie Rady Ministrów.

Oficjalnie niewiele wiadomo

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział wczoraj, że „premier ogłosi swoje decyzje, które zostały wypracowane w ramach konsultacji i ze ścisłym kierownictwem politycznym PiS i w porozumieniu z prezydentem, dotyczące zarówno spraw organizacyjnych, jak i personalnych”. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski sprecyzował, że planowana rekonstrukcja rządu będzie średnia i obejmie wymianę więcej niż pięciu, ale mniej niż 10 ministrów.

Według wicepremiera Jarosława Gowina rekonstrukcja obejmie mniej więcej jedną trzecią resortów i – jak dodał – jego ugrupowanie otrzyma dwa resorty. W jego ocenie rekonstrukcja rządu ma m.in. pomóc w polepszeniu kontaktów z UE.  “Będziemy trzymać się konsekwentnie zasady suwerenności poszczególnych państw narodowych w takim zakresie, w jakim tę suwerenność chroni Traktat Lizboński, a więc w bardzo szerokim zakresie” – zastrzegł wicepremier.

Zdaniem szefa sejmowej komisji finansów Jacka Sasina rekonstrukcja rządu na pewno obejmie ministerstwo finansów i rozwoju. Natomiast w ocenie wicemarszałka Senatu Adama Bielana rekonstrukcja rządu będzie głęboka, a zmiany nastąpią w ważnych resortach. Bielan uprzedził, że będą też niespodzianki.

MON bez Macierewicza?

Pojawiły się m.in. spekulacje, że zmiany w rządzie mogą objąć nawet resort obrony, czyli Antoniego Macierewicza (z którym źle się współpracuje zwierzchnikowi sił zbrojnych, prezydentowi Andrzejowi Dudzie). Media zwracają również uwagę, że na liście gości zaproszonych na Polsko-Amerykański Szczyt Przywództwa (który odbędzie się na początku lutego w Miami) jest m.in. Mateusz Morawiecki i Adam Bielan, ale brak nazwisk zaproszonych tam również  ministrów obrony i rozwoju.

Najpewniej odejdą szefowie resortów cyfryzacji i dyplomacji

Oficjalnie nie wiadomo, kto straci swoje stanowisko, a kto je zachowa, jednak nieoficjalnie wiadomo, że już wczoraj z resortem pożegnała się minister cyfryzacji Anna Streżyńska i często krytykowany szef dyplomacji Witold Waszczykowski. Według również nieoficjalnych informacji następcą Streżyńskiej ma zostać dotychczasowy wiceminister finansów Piotr Nowak (choć wcześniej przewidywano, że zadania resortu zostaną rozdzielony między MON i MSWiA), a Waszczykowskiego – prof. Jacek Czaputowicz, od zeszłego roku podsekretarz stanu w MSZ.

Dotychczas najczęściej rozważanymi kandydatami na nowego szefa MSZ byli: prezydencki minister Krzysztof Szczerski (który jednak podobno odmówił i pozostaje szefem gabinetu Andrzeja Dudy) oraz Sekretarz Stanu ds. europejskich Konrad Szymański. Wciąż jednak niewykluczone, że szefem dyplomacji zostanie właśnie ten ostatni.

Prawdopodobny podział super-resortu premiera

Prawdopodobnie – tak jak oczekiwano – podzielony zostanie super-resort, którym do tej pory kierował Mateusz Morawiecki, czyli Ministerstwo Rozwoju. Wyodrębnione z niego ma być  Ministerstwo Gospodarki, na którego czele stanie wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz z partii Porozumienie (którą kieruje wicepremier Jarosław Gowin). Natomiast resortem pod starą nazwą ma pokierować inny wiceminister – Jerzy Kwieciński (który zresztą miałby przejąć również część kompetencji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa).

Nowy minister zdrowia oraz środowiska?

Na liście członków rządu do dymisji znalazł się podobno także Konstanty Radziwiłł, krytykowany ostatnio w związku z kryzysem w służbie zdrowia wywołanym protestem lekarzy-rezydentów. Wśród kandydatów na szefów tego ministerstwa pojawiają się dwa nazwiska: gen. Grzegorza Gieleraka, profesora medycyny i szefa Wojskowego Instytutu Medycznego oraz profesora Pawła Górskiego, do niedawna rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Z rządem miałby się również rozstać Jan Szyszko, któremu Polska “zawdzięcza” m.in. konflikt o Puszczę Białowieską.

Puszcza Białowieska: Polska i KE podtrzymały w TSUE swoje stanowiska

Polska w 100 procentach respektuje prawo Unii Europejskiej – powtarzał wczoraj (12 grudnia) jak mantrę minister środowiska Jan Szyszko. Po posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu ws. Puszczy Białowieskiej dodał, że czeka na wyrok Trybunału. Jednak spór o Puszcze Białowieską trwa: rzeczniczka KE podtrzymała bowiem zarzut naruszania unijnych dyrektyw. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił już wczoraj, że Polska postąpi zgodnie z tym wyrokiem.

Na jego miejsce miała przyjść wcześniej Emilewicz, ale ostatnio mówi się, że ministrem środowiska zostanie Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Rekonstrukcja brytyjskiego rządu również w tym tygodniu?

Rekonstrukcję swojego rządu zapowiada również brytyjska premier Theresa May. W niedzielnym wywiadzie w BBC potwierdziła, że zmiany te nastąpią “wkrótce”. Wcześniej zapowiadała ogłoszenie zmian w składzie gabinetu na początek tego tygodnia.

May nie przekazała żadnych szczegółów rekonstrukcji, jednak – według BBC – niezagrożeni pozostają najważniejsi członkowie rządu: minister finansów Philip Hammond, spraw wewnętrznych Amber Rudd, szef dyplomacji Boris Johnson i minister ds. brexitu David Davis.

Natomiast wśród tych, którzy mogą spodziewać się dymisji, wymienia się nazwiska przewodniczącej Izby Gmin Andrei Leadsom, sekretarza ds. biznesu Grega Clarka i szefa konserwatystów Patricka McLoughlina oraz minister ds. edukacji Justine Greening. Według niektórych mediów stanowisko sekretarza stanu ds. imigracji w MSW może zwolnić ponadto Brandon Lewis. Ma on jednak otrzymać awans.

“Odejście wicepremiera Damiana Greena oznacza, że musimy przeprowadzić pewne zmiany” – powiedziała jedynie szefowa brytyjskiego rządu, której Green był “prawą ręką”. Green ustąpił w ze stanowiska w grudniu, gdy śledztwo dyscyplinarne w jego sprawie wykazało naruszenie „kodu ministerialnego”. Miał on złożyć „niedokładne i wprowadzające w błąd” zeznania ws. materiałów pornograficznych znalezionych w 2008 r. na jego służbowym komputerze w Izbie Gmin.

Wlk. Brytania: Theresa May traci kolejnego członka rządu

W środę (8 listopada) późnym wieczorem swoją dymisję złożyła sekretarz rozwoju międzynarodowego Priti Patel. Powodem są nieuzgodnione z kancelarią brytyjskiej premier spotkania z izraelskimi politykami, w tym członkami tamtejszego rządu. Pani Patel przeprowadziła owe spotkania podczas letniego urlopu w Izraelu.
 
„Wielka …