Rządowa rewolucja w Danii

Premier Lars Løkke Rasmussen z nowym rządem// Źródło: Kongehuset

W Danii partia rządząca Venstre utworzyła formalnie koalicję – do tej pory rządziła samodzielnie, tylko przy poparciu innych partii. Premier Lars Løkke Rasmussen ma nadzieję, że odsunie to ryzyko przyspieszonych wyborów.

 

Premier Danii Lars Løkke Rasmussen dokonał dziś (28 listopada) rekonstrukcji rządu. Do jego Venstre (dosł. Lewica, ale wbrew nazwie jest to partia centroprawicowo-liberalna) w rządzie dołączyły dwie kolejne partie.

Rząd w Danii

Do tej pory Rasmussen rządził bez większości w Folketingu (duńskim jednoizbowym parlamencie) – Venstre ma tylko 34 ze 179 miejsc. Partię wspierały inne ugrupowania centroprawicowe: Sojusz Liberalny (LA, 13 miejsc) i Konserwatywna Partia Ludowa (DKF, 6 miejsc), a także prawicowa i eurosceptyczna Duńska Partia Ludowa (DF, 37 miejsc). Łącznie dawało to partiom 90 miejsc – minimum dające większość.

>> Czytaj więcej o wyborach w Danii

Te trzy partie nie były oficjalnie częścią koalicji rządzącej, a jedynie wspierały rząd w parlamencie. Nie były jednak do tego w żaden sposób zobowiązane, co rodziło obawy o możliwość paraliżu prac rządu i możliwość przyspieszonych wyborów w przypadku sporów między partiami. Tydzień temu taka możliwość zarysowała się wyraźniej, po tym jak LA zagroził doprowadzeniem rządu do upadku, jeżeli ten nie obniży podatku dochodowego do końca roku.

Formalna koalicja bez DF

By przeciwdziałać tej ewentualności, Rasmussen zdecydował się stworzyć formalną koalicję. Nie wejdzie do niej DF, która odmówiła udziału w rozmowach, uznając, że większe możliwości realizowania swoich postulatów wyborczych, m.in. ograniczenia migracji, mają pozostając poza rządem. Nowy rząd nadal będzie potrzebował wsparcia DF, więc rola tej partii pozostanie niezmienna.

Od dziś Danią rządzi koalicja Venstre, Sojuszu Liberalnego i Konserwatywnej Partii Ludowej. Kwestia podatku dochodowego została włączona do umowy koalicyjnej, choć nie w sposób, którego domagał się LA –-zmieniono progi podatkowe, by mniej osób należało do grupy płacącej najwyższe podatki.

Nowy rząd

Stworzenie koalicji wymagało rekonstrukcji rządu, by znaleźć miejsca dla ministrów z dwóch nowych partii – 6 przypadnie SA, a 3 – DKF. Lider Sojuszu Anders Samuelsen został ministrem spraw zagranicznych, a Kristian Jensen z Venstre, który do tej pory sprawował ten urząd, zostanie nowym ministrem finansów, zastępując Clausa Hjorta Frederiksena. Ten z kolei obejmie tekę ministra obrony, na miejsce Petera Christiansena, który znalazł się poza rządem. Pozostałe ministerstwa, jakie przypadły LA, to nowoutworzone ministerstwo gospodarki i spraw wewnętrznych; edukacji; kultury i kościołów; transportu, budownictwa i mieszkalnictwa; osób starszych.

Z kolei szef DKF Søren Pape Poulsen został ministrem sprawiedliwości. Zastąpił na tym stanowisku Sørena Pinda, który przejął tekę ministra nauki i badań, wydzieloną z dotychczasowego ministerstwa nauki, technologii, informacji i szkolnictwa wyższego Ulli Tørnæs. Ona sama natomiast przejmie odpowiedzialność za pomoc rozwojową. Prócz resortu sprawiedliwości, DKF obejmie też ministerstwo przemysłu oraz ministerstwo dzieci i polityki społecznej.

Rząd został już formalnie przedstawiony królowej Małgorzacie, co umożliwia mu rozpoczęcie prac.