Nowy rząd podejmie pracę już w tym tygodniu? 

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na Okęciu, źródło Filip Blażejowski KPRM

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na Okęciu, źródło Filip Blażejowski KPRM

Według rzecznika rządu Piotra Müllera zaprzysiężenie nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego mogłoby się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Nowy skład rządu przedstawili wspólnie na piątkowej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

 

Zgodnie z przepisami dotychczasowy premier składa dymisję rządu w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, a prezydent desygnuje potem premiera, który ma przedstawić skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje szefa rządu wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

Kto zostanie prezydentem Polski?

Kto obok Andrzeja Dudy będzie ubiegał się o urząd prezydenta RP? I dlaczego opozycja nie wystawi wspólnego kandydata?

 

 

Największa niewiadoma prekampanii prezydenckiej została rozwiązana. Donald Tusk nie stanie w szranki w rywalizacji o urząd prezydenta. Jednak polityka nie znosi próżni. Decyzja przewodniczącego …

Zaprzysiężenie nowej ekipy Morawieckiego możliwie szybko

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu odbędzie się dziś (12 listopada). „W związku z tym po desygnowaniu premiera przez pana prezydenta rozpocznie się procedura zaprzysiężenia tego składu rządu i w możliwie szybkim czasie zostanie przedstawione expose i będziemy prosić o wotum zaufania przez Sejm” – zapowiedział w piątek (8 listopada) rzecznik rządu Piotr Müller.

Na pytanie o możliwy termin zaprzysiężenia nowej ekipy Mateusza Morawieckiego, odpowiedział, że mogłoby się odbyć w tym tygodniu „jeżeli pan prezydent takie terminy wyznaczy”.

Nowy rząd w dalszym ciągu rządem dobrej zmiany

Nowy rząd Morawiecki przedstawił w siedzibie PiS wspólnie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości tuż po piątkowym spotkaniu Komitetu Politycznego tej partii, na którym zatwierdzono strukturę i skład nowego rządu Zjednoczonej Prawicy. “To rząd kontynuacyjny, rząd dobrej zmiany” – zapewnił Jarosław Kaczyński. “Chcemy dokonać postępu i uniknąć niebezpieczeństw związanych z możliwym spowolnieniem gospodarczym” – dodał.

Również nowy-stary premier podkreślił, że jego rząd będzie “w pełni” realizował złożone wcześniej obietnice PiS. “Chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, programy. W duchu wiarygodności będziemy realizowali to, co zapowiedzieliśmy” – zapewnił Mateusz Morawiecki. “Jestem przekonany, że będzie to bardzo sprawna, dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celu, jakim jest polska wersja państwa dobrobytu” – dodał.

Wyjaśnił przy tym, że polski model państwa dobrobytu “to gonienie tej średniej unijnej, która jeszcze do niedawna była gdzieś tam w sferze marzeń”, a dziś “będzie dla nas pewnego rodzaju latarnią, wyznacznikiem absolutnie kluczowym dla realizacji naszych celów strategicznych”.  “Chcemy, żeby po prostu Polakom żyło się w Polsce coraz lepiej, żeby byli coraz bardziej dumni ze swojego kraju, szczęśliwi, a polska gospodarka, żeby miała tę masę krytyczną, ten ciężar gatunkowy, który na pewno nam się marzy wszystkim, niezależnie od barw politycznych, od obozów, formacji” – tłumaczył Morawiecki.

Dziś pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, jak i Senatu posłowie i senatorowie mają dziś wybrać prezydia obu Izb. O ile jednak w Sejmie sytuacja nie budzi wątpliwości, bo większość stanowią tam posłowie PiS (235 z 460), o tyle emocje budzi sytuacja w …

Zmiany w nowym rządzie

Nowy rząd będzie liczył w sumie 20 resortów, czyli o cztery więcej niż dotychczas.

Szefem nowego, ale jednego z najważniejszych resortów, czyli ministerstwa ds. nadzoru właścicielskiego (nazwa resortu zbliżonego do zlikwidowanego wcześniej ministerstwa skarbu ma być jeszcze ostatecznie uzgodniona) zostanie Jacek Sasin. Resort skarbu zlikwidowano na początku  2017 r., a nadzór właścicielski nad spółkami trafił do innych ministerstw oraz premiera. Teraz 27 spółek nadzoruje szef rządu, a pozostałe 329 aż 11 różnych ministerstw oraz dwie agencje: Agencję Mienia Wojskowego (pod nadzorem szefa MON) i  Agencję Rozwoju Przemysłu nadzorowaną przez premiera.

Szef nowego resortu ma sprawować nadzór nad większością państwowych spółek, co – wobec oczekiwanego spowolnienia gospodarczego – może okazać  się niezwykle istotną rolą w rządzie. “Wykorzystanie wszelkich rezerw, również tych znajdujących się w spółkach Skarbu Państwa, jest w naszym żywotnym interesie i to będzie jedno z zadań ministra Sasina” – zapowiedział Morawiecki.

Nowym ministerstwem będzie również ministerstwo ds. klimatu, które powstanie w wyniku podziału dotychczasowego resortu środowiska, którym od początku zeszłego roku kierował Henryk Kowalczyk (odchodzi z rządu). Na czele nowego resortu, który ma przejąć także część kompetencji rozwiązanego ministerstwa energii, stanie Michał Kurtyka. Pozostałą częścią ministerstwa środowiska pokieruje minister Michał Woś, najmłodszy szef resortu w nowym rządzie. 

Kolejnym nowym resortem będzie ministerstwo zarządzania funduszami, a kierować nim będzie  Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Nowe ministerstwo ma przejąć część kompetencji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, ale jego głównym celem  jest koordynacja wydatkowania unijnych funduszy.

Stanowisko ministra finansów obejmie Tadeusz Kościński, który zastąpi Jerzego Kwiecińskiego pełniącego tę funkcję od września tego roku. Kwieciński, który opuszcza gabinet Morawieckiego, stał także na czele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, ale z kolei tę tekę obejmie po nim Jadwiga Emilewicz, dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii. Resort rozwoju, który jak powiedział Morawiecki przejmie „dawne regulacyjne części ministerstwa gospodarki, czy dawnego ministerstwa rozwoju” zostanie także rozszerzony o dwa nowe działy: budownictwo i turystykę.

Z rządu odchodzi także Bożena Borys-Szopa, a ministerstwem rodziny, pracy i polityki społecznej będzie kierowała Marlena Maląg. Ustępująca ze stanowiska Borys-Szopa w czerwcu zastąpiła Elżbietę Rafalską kiedy ta została wybrana do Parlamentu Europejskiego.

W nowej Radzie Ministrów zabraknie także ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Jego resort, którym kierował od początku, czyli od 2015 r., zostanie bowiem  rozwiązany.

Ponadto z ministerstwa spraw zagranicznych wydzielona zostanie część “europejska”, a cały pion z dotychczasowym wiceszefem dyplomacji Konradem Szymańskim zostanie przeniesiony do KPRM.

Będzie też nowy minister sportu. Premier nie ujawnił, kto zastąpi Witolda Bańkę, który objął  funkcję szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Morawiecki zwrócił uwagę, że jest to jedyna niewiadoma w jego rządzie i wyjaśnił, że nie podaje nazwiska “ze względów osobistych”.

Lewica utworzyła wspólny klub parlamentarny

Lewica w składzie, w którym wspólnie startowała w ostatnich wyborach parlamentarnych, czyli Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Lewica Razem, utworzyły wczoraj trzeci co wielkości – po PiS i KO – klub parlamentarny. 

Większość ministrów bez zmian

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wicepremier Piotr Gliński

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wicepremier Jarosław Gowin

Ministerstwo Infrastruktury – Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski

Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Kamiński

Koordynator ds. służb specjalnych – Mariusz Kamiński

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Jacek Czaputowicz

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Marek Gróbarczyk

Ministerstwo Zdrowia – Łukasz Szumowski

Ministerstwo Cyfryzacji – Marek Zagórski

Ministerstwo Edukacji Narodowej – Dariusz Piontkowski

Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro

Szef Kancelarii Premiera – Michał Dworczyk