Kim jest nowy premier Japonii Yoshihide Suga?

Nowy premier Japonii Yoshihide Suga

Nowy premier Japonii Yoshihide Suga [Twitter Yoshihide Suga]

Syn farmera, prawa ręka Shinzo Abe, „wujek Reiwa”. Yoshihide Suga, dotychczasowy szef gabinetu premiera Japonii, zastąpił Shinzo Abe na stanowisku szefa rządu. Kim jest Yoshihide Suga i czego się po nim spodziewać?

 

 

Po rezygnacji z powodów zdrowotnych Shinzo Abe ze stanowiska premiera, w Japonii zastanawiano się nad nazwiskiem nowego szefa rządu. Ostatecznie w głosowaniu członków rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej na nowego przewodniczącego i kandydata na szefa rządu, zwyciężył Yoshihide Suga, zdobywając 377 na 535 możliwych głosów.

Suga, już jako nowy przewodniczący, został w środę w niższej izbie parlamentu, w której jego ugrupowanie posiada większość, zatwierdzony jako nowy premier.

Przed Sugą wyzwanie podźwignięcia gospodarki Japonii po pandemii. Obejmie on schedę po najdłużej sprawującym urząd premiera polityku w historii kraju.

Japonia: Yoshihide Suga nowym szefem partii rządzącej. Zastąpi Shinzo Abe

Yoshihide Suga, dotychczasowy szef gabinetu premiera Japonii Shinzo Abe, został nowym przewodniczącym rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej. Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni zastąpi Abe na fotelu premiera.

 

Yoshihide Suga pokonał swoich rywali partyjnych – byłych ministrów spraw zagranicznych i obrony – …

Droga polityczna Sugi: Od fabryki kartonów do stanowiska premiera

W przeciwieństwie do Shinzo Abe, Yoshihide Suga nie pochodzi z rodziny o wieloletnich tradycjach politycznych. Nowy premier urodził się w 1948 r. w rodzinie rolniczej. Jego ojciec prowadził uprawę truskawek.

Suga studiował prawo na Uniwersytecie Hosei w Tokio. Jak sam przyznał, „była to najtańsza z możliwych opcji”. W trakcie studiów przyszły polityk dorabiał nocami z pracy w fabryce kartonów i na słynnym targu rybnym Tsukiji.

Początkowo pracował jako sekretarz w biurze Hikosaburo Okonogi – członka japońskiej Izby Reprezentantów z ramienia Partii Liberalno-Demokratycznej. Następnie zdecydował się postawić pierwsze samodzielne kroki w polityce. W kwietniu 1987 r., pomimo braku doświadczenia i kapitału politycznego, został wybrany jako członek rady miasta Yokohama. Sukces zapewniła mu skuteczna kampania door-to-door, w trakcie której osobiście odwiedzał wyborców.

W 1996 r. wkroczył na scenę polityczną na szczeblu krajowym jako reprezentant drugiego dystryktu Kanagawy w Zgromadzeniu Narodowym. Był wybierany ponownie na to stanowisko w latach 2000, 2003 i 2005.

Wielokrotnie pełnił także funkcje na stanowiskach ministerialnych. W 2005 r. za rządów premiera Junichiro Koizumi został wybrany wiceministrem spraw wewnętrznych i komunikacji. Następnie w pierwszym gabinecie Shinzo Abe pełnił funkcję szefa MSW oraz był ministrem prywatyzacji poczty, a od grudnia 2006 r. był także ministrem stanu ds. decentralizacji.

UE i Chiny podpisały umowę o ochronie regionalnych produktów spożywczych

Chiny są coraz ważniejszym rynkiem dla żywności z państw Unii Europejskiej.

Bliskie relacje Abe i Sugi

71-letni Suga jest wiernym sojusznikiem i wieloletnim doradcą Abe. Od 2012 r. pełnił funkcję szefa jego gabinetu. To za jego namową poprzedni premier miał postawić mocniej na restrukturyzację japońskiej gospodarki (od nazwiska premiera polityka ta została określona mianem „Abenomics”), poświęcając mniej uwagi próbom rewizji konstytucji, która pozwalałaby Japonii oficjalnie utrzymywać siły zbrojne. Po przegranej II wojnie światowej Japonia wyrzekła się posiadania wojska i używania siły militarnej jako sposobu rozwiązywania konfliktów międzynarodowych.

Suga mimo zajmowanych funkcji przez lata trzymał się z dala od blasku fleszy. Zwrócił na siebie większą uwagę opinii publicznej dopiero w ubiegłym roku, gdy przypadło mu zadanie ogłoszenia nazwy nowego okresu w historii Japonii. Wraz z objęciem tronu przez cesarza Naruhito w maju 2019 r., Japonia weszła w okres Reiwa, a Yoshihide Suga zyskał przydomek „wujek Reiwa”.

Dzięki stażowi politycznemu i bliskiej współpracy z Abe w ostatnich tygodniach to właśnie on wyrósł na najpoważniejszego kandydata na stanowisko premiera. Polityk cieszy się przychylnością wielu istotnych członków LDP, zwłaszcza bliskich współpracowników Abe oraz najbardziej wpływowych frakcji ugrupowania. Wśród jego zwolenników jest m.in. ważny polityk LDP, wicepremier i minister finansów Taro Aso, który będzie sprawował tę funkcję także w nowym gabinecie.

„Shinzo Abe i inni szefowie partii wybrali Yoshihide Sugę, ponieważ był najlepszą ‚kontynuacją’ dla rządu Abe bez Abe” powiedział BBC Koichi Nakano – dziekan i profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Tokyo Sophia.

W ostatnich miesiącach Suga w imieniu Abe kierował walką z pandemią koronawirusa.

Suga premierem: Czego powinna oczekiwać Japonia i świat?

Yoshihido Suga prezentuje się jako wyważony kontynuator polityki Shinzo Abe. W wywiadzie dla Japan Times nowy szef japońskiego rządu zapewnił, że zamierza kontynuować politykę gospodarczą byłego premiera zwaną „Abenomics”. Abe znany jest ze swojej polityki gospodarczej. Realizował ją od 2013 r. w celu ożywienia gospodarki kraju. Program opierał się na luzowaniu polityki pieniężnej, stymulacji fiskalnej i reformach strukturalnych.

Z pewnością nowy szef rządu będzie musiał zmierzyć się także z zagadnieniem zmian w japońskiej ustawie zasadniczej – niezmienionej od 1947 r., pomimo wysiłków Abe. W polityce zagranicznej Suga zamierza kontynuować linię poprzednika poprzez rozwijanie relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Przed Yoshihide Sugą stoi także szereg wyzwań związanych z sytuacją gospodarczą kraju. Demografowie ostrzegają przed starzeniem się japońskiego społeczeństwa. Kluczowe dla gospodarki i demografii kraju będzie zwiększenie siły roboczej i produktywności osób pracujących. Obecny podział na pracowników najemnych i niepełnoetatowych jest nieefektywny. Dodatkowym problemem jest sytuacja kobiet na rynku pracy. Za rządów Shinzo Abe ich odsetek na rynku pracy znacznie się zwiększył, lecz dalej dotyka je problem seksizmu i niekorzystnych perspektyw rozwoju zawodowego.

Innymi aspektami wymagającymi zmiany jest zbyt mała cyfryzacja infrastruktury rządowej i przestawienie gospodarki Japonii na bardziej ekologiczną. Wszystkie te kwestie muszą zostać rozwiązane w kontekście zmagania się z post-pandemicznym kryzysem. W wyniku pandemii koronawirusa gospodarka Japonii odnotowała spadek o 7,8 proc. PKB.

Shinzo Abe stworzył odpowiednie narzędzia do wykorzystania przez następców. Za jego rządów polepszono infrastrukturę rządową poprzez centralizację struktur władzy i zwiększenie kontroli biurokracji. Dodatkowo udało mu się zmniejszyć podziały w Partii Liberalno-Demokratycznej. Wszystkie te rozwiązania tworzą odpowiednie środowisko do kontynuacji reform w kraju kwitnącej wiśni przez nowego premiera.