Nowy Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie

Lech Wałęsa, źródło facebook .com lechwalesa Piotr WittmanAFP via Getty Images

Lech Wałęsa, źródło facebook .com lechwalesa za Piotr WittmanAFP via Getty Images

W sobotę  w Gdańsku odbyło się uroczyste powołanie Komitetu Obywatelskiego 2018. Ta nowa inicjatywa Lecha Wałęsy jest wyrazem zaniepokojenia sytuacją w kraju i ma skupić się na prawidłowym przebiegu wyborów w Polsce.

 

Koordynator Komitetu Wykonawczego Komitetu Obywatelskiego, Krzysztof Król (działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL) poinformował, że działania zmierzające do reaktywacji Komitetu Obywatelskiego trwały już od kilku miesięcy i skupiały się na budowaniu porozumienia wśród ugrupowań demokratycznych.

Wśród gości sobotniego spotkania byli m.in. szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i przewodnicząca .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Lech Wałęsa: Nie pozwolę na rozbicie i nasza klęskę

“Polska tonie, coś musimy zrobić” – apelował podczas briefingu prasowego Lech Wałęsa. Wcześniej, inaugurując gdańskie spotkanie, zwrócił się do obecnych w sali Europejskiego Centrum Solidarności: “Musimy wykrzesać wszystkie siły, jakie nam zostały. Musimy odzyskać to, co straciliśmy nieroztropnie”. Według byłego prezydenta obecne władze wykorzystują wszystkie luki i służą tylko tej grupie, która wygrała wybory. “Jeśli wyłapiemy te mankamenty, to jeszcze może im postawimy pomniki, że zmusili nas do działania i poszukiwań. Na to liczę” – mówił Wałęsa, podkreślając, że nadszedł czas na korektę błędów, które dostrzega w ustroju państwa.

Zapowiedział przy tym, że zrobi w tym celu wszystko co może, ale zastrzegł, że ma już 75 lat i “sfatygowane” życie. Zapewnił jednak, że nie pozwoli “na rozbicie i nasza klęskę”. “Proszę Państwa, żebyście tym razem wy więcej popracowali niż ja. Ja mam za dużo zobowiązań krajowych i zagranicznych, więc będę tu trochę mniej pracował, ale sztandar mój macie. Wszędzie, gdzie najtrudniej, będę gotów pomagać, służyć” – oświadczył Lech Wałęsa.

Były prezydent ostrzegł przy tym, że w kwestii wyborów parlamentarnych będzie „trochę bardziej dyktatorski”. „Wezwę wszystkie siły do mnie i powiem tak: `Musimy odzyskać rozwój kraju. Musimy iść razem. Ktokolwiek nie rozumie tego, występuje przeciwko nam i mnie osobiście. Będę go publicznie wykazywał, że nie chce odzyskać rozwoju Polski. Tam, gdzie się wszyscy zgodzicie, nie będzie Wałęsy. Tam, gdzie nie będzie zgody między wami, decyzję dajecie mnie i z tą decyzją musicie się wszyscy zgodzić`” –zapowiedział. Oświadczył przy tym, że sam nie będzie nigdzie kandydował i nie chce żadnych pieniędzy.

Schetyna: To kolejna walka Polaków o wolność

“Rozmawiamy o wyborach. O tym, co przed nami. O gwarancji wolności” – zwrócił uwagę  lider PO. W swoim wystąpieniu Schetyna wspominał lata 80. i 90. i efekty walki o wolność w Polsce. Zestawił m.in. ówczesne wydarzenia z nadchodzącymi wyborami i oświadczył, że Polaków czeka kolejna walka o wolność. “I tak jak wtedy, w latach 80. zdjęcie z Lechem Wałęsą dawało przepustkę i gwarancję wolności, tak mam nadzieję, że będzie i teraz” – powiedział szef Platformy deklarując zaangażowanie w działalność Komitet Obywatelski 2018.

„Obiecuję zaangażowanie, będziemy rozmawiać, pracować. Chcemy być razem, wiedząc, że to nie jest proste, ale też wiedząc, że nie ma innej drogi” – oświadczył Schetyna. “Dziękuję za tę inicjatywę prezydencie” – powiedział zwracając się do Lecha Wałęsy.

Lubnauer: Jestem pewna, że po naszej stronie jest racja

Natomiast liderka .Nowoczesnej stwierdziła, że aktualne władze burzą wszystko to, co udało się zbudować w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach. „Znowu stoimy przed pewnymi wyzwaniami” – zauważyła. „Tym wyzwaniem jest to, żeby rzeczywiście po 2019 roku nie okazało się, że budzimy się w Polsce, która niszczy wszystko to, co udało się zbudować i co było marzeniem wielu pokoleń Polaków” – wyjaśniła Lubnauer. Zwróciła uwagę, że do niedawna Polska  miała w UE „dużo do powiedzenia”, a teraz „to wszystko, co zostało zbudowane, jest niszczone”.

“Naszą odpowiedzialnością jest budowa koalicji” – powiedziała liderka .Nowoczesnej. Podkreśliła przy tym, że Polska ma być krajem demokratycznym, szanującym wolności obywatelskie. “To zadanie jest przed nami. Nie poddamy się i zwyciężymy, bo po naszej stronie jest po prostu racja” – oświadczyła Katarzyna Lubnauer.

Reaktywacja Komitetu Obywatelskiego

Celem Komitetu Obywatelskiego 2018 jest zapewnienie rzetelności wyborów do samorządu terytorialnego, Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu oraz wyboru Prezydenta RP. Komitet ma też mobilizować obywateli do udziału w wyborach i aktywnego uczestnictwa w procesie wyborczym, na przykład w charakterze obserwatorów. Zamierza ponadto mobilizować partie i organizacje do zapewnienia obsady komisji wyborczych we wszystkich obwodach głosowania, monitoring i ocenę procesu wyborczego w nadchodzących wyborach, a także budowanie porozumienia i współpracy ugrupowań demokratycznych.

Według komunikatu, na który powołuje się PAP, w skład Komitetu wchodzą przedstawiciele nauki i kultury, profesorowie prawa i przedstawiciele zawodów prawniczych, uczestnicy opozycji demokratycznej z lat PRL, autorytety środowisk obywatelskich, a do Komisji Porozumiewawczej KO – przedstawiciele organizacji oraz liderzy protestów obywatelskich i ugrupowań politycznych. Do 22 czerwca do udziału w Komitecie Lech Wałęsa zaprosił 22 osoby, m.in. Michała Boniego, Bogdana Borusewicza, Włodzimierza Cimoszewicza, Władysława Frasyniuka, Janusza Gajosa, Agnieszkę Holland, Krystynę Jandę, Ryszarda Kalisza, Bogdana Klicha, Maję Komorowską, Daniela Olbrychskiego, Józefa Piniora, Andrzeja Rzeplińskiego, Andrzeja Seweryna, Różę Thun, Henryka Wujca i Andrzeja Zolla.

Pierwszy Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie został utworzony 18 grudnia 1988 r. w Warszawie w kościele Bożego Miłosierdzia. Sekretarzem Komitetu został Henryk Wujec. Powołano wtedy 15 komisji, które miały zajmować się przygotowaniem stanowiska opozycji na obrady Okrągłego Stołu. Potem Komitet – wraz z powstającymi komitetami regionalnymi i lokalnymi – kierował kampanią wyborczą przed wyborami 4 VI 1989 roku oraz zatwierdzał listę kandydatów na posłów i senatorów.