Nowoczesna ma nową nazwę i nowego lidera

Katarzyna Lubnauer na konwencji Nowoczesnej, źródło: https://www.facebook.com/KLubnauer/photos/pb.1472368726416137.-2207520000.1511835407./1963863520599986/?type=3&theater

W czasie sobotniej (25 listopada) konwencji partii Nowoczesna Ryszarda Petru w Warszawie ugrupowanie to zmieniło nazwę na Nowoczesna. Wybory przewodniczącego, przewagą dziewięciu głosów nad założycielem partii i jej dotychczasowym liderem, wygrała Katarzyna Lubnauer, dotychczasowa przewodnicząca klubu poselskiego.

 

Opozycyjna .Nowoczesna jest czwartą siłą w parlamencie (po PiS, PO i Kukiz`15).

Lubnauer za Petru

Jeszcze przed konwencją ze startu w wyborach wycofał się Paweł Pudłowski i Kamila Gasiuk-Pihowicz. W trakcie przemówienia przed głosowaniem zdecydował się na to również Piotr Misiło. Wszyscy oni zadeklarowali poparcie dla Katarzyny Lubnauer, a mimo to do końca nie wiadomo było kto wygra. Ostatecznie za Lubnauer opowiedziało się 149 głosujących, a za Petru -140. Taki wynik stawia pod znakiem zapytania losy nie tylko dotychczasowego szefa, ale całej partii. Komentatorzy zwracają bowiem uwagę, że partia jest bardzo podzielona i przewidują, że może dojść nawet do jej rozłamu.

Będą rozmowy

„Gratuluję taką partię stworzyliśmy – demokratyczną” – powiedział po ogłoszeniu wyników wyraźnie zawiedziony Ryszard Petru. „Nigdzie nie uciekam i nie odchodzę” – zapewnił. Nie wyjaśnił jednak, co zamierza robić. „Zadeklarowałam chęć rozmowy, żeby zaproponował formułę, w ramach której będzie funkcjonował w Nowoczesnej” – poinformowała Lubnauer.

Nowa szefowa zapowiedziała również rozmowy z PO w sprawie przyszłorocznych wyborów samorządowych. Petru uzgodnił bowiem wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy (wg niektórych była to jego zagrywka na użytek wewnętrznych wyborów). Miał nim zostać poseł PO Rafał Trzaskowski. Lubnauer natomiast jeszcze przed konwencją zwracała uwagę, że to posunięcie nie przynosi Nowoczesnej korzyści.

Co z finansami partii?

Ponieważ w efekcie błędów w rozliczeniach wyborczych, Nowoczesna straciła większość państwowych subwencji przysługujących partiom, które dostały się do parlamentu (to co roku ponad 4,5 mln zł), to teraz sama musi szukać źródeł finansowania.

„Ryszard Petru przynosił wszystko, jeżeli chodzi o pieniądze” – zwróciła uwagę już w sobotę posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus, a nowa przewodnicząca zaapelowała wczoraj do członków sympatyków Nowoczesnej o wpłaty na konto partii. W e-mailu prosi nawet o niewielkie wpłaty – choćby 10 zł.

„Mamy nowe otwarcie. Obiecuję, że w czasie swojej kadencji zrobię wszystko, by Nowoczesna stała się politycznym głosem polskiej klasy średniej, codziennie zdradzanej przez obecny rząd. Nie godzimy się ani na obecny nacjonalistyczny populizm, ani na powrót do bezideowości z ostatnich lat. Polacy zasługują na znacznie więcej” – cytują media e-mail Lubnauer. I zaraz potem: „Proszę Was o wsparcie finansowe naszej działalności. Każda, nawet niewielka wpłata ma znaczenie. Przekaż nam 10 zł lub inną kwotę, by pokazać, że popierasz Polskę Nowoczesną i mądrze zorganizowaną” – apeluje nowa szefowa.

Na zmiany zanosiło się już wcześniej

Przed wyborami wielu członków Nowoczesnej wskazywało na potrzeby zmian. W ostatnim sondażu przeprowadzonym przez IBRIS Nowoczesna otrzymała bowiem jedynie około siedmiu procent głosów, podczas gdy rok temu w grudniu sondaż tej samej pracowni dawał ugrupowaniu 20 proc. poparcia.

Pozycją Nowoczesnej zachwiała sytuacja ze stycznia tego roku, kiedy to do sieci trafiło zdjęcie szefa partii z partyjną koleżanką Joanną Schmidt w samolocie do Portugalii. Działo się to w samym środku sejmowego kryzysu, podczas którego PO i Nowoczesna okupowały salę plenarną. Właśnie od tego momentu partia Petru notowała spadek w sondażach.

Katarzyna Lubnauer

48-letnia Katarzyna Lubnauer jest doktorem matematyki (obroniła pracę doktorską z teorii prawdopodobieństwa w 2001 r.), nauczycielką akademicką Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowcą, naukowcem i popularyzatorką nauki.

W 1994 r. wstąpiła do partii Unia Demokratyczna. Była też w ostatnich władzach krajowych Unii Wolności, w którą przekształciła się w 1994 roku Unia Demokratyczna. Dwukrotnie bezskutecznie startowała w wyborach do Sejmu: z listy Unii Wolności w 2001 r., a w 2005 – z listy Partii Demokratycznej. Jednak mandat poselski uzyskała dopiero w 2015 r. z listy Nowoczesnej Ryszarda Petru.

W latach 1998-2002 Lubnauer była radną Łodzi, a od kilku lat jest członkinią Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Działa w magazynie „Liberte” i prowadzi bloga. Ma męża i córkę; jest sternikiem morskim, ma też uprawnienia instruktora żeglarstwa i certyfikat radiooperatora SRC.