Nowoczesna ma nowego szefa

Adam Szłapka nowy przewodniczący Nowoczesnej, źródło facebok Nowoczesna

Adam Szłapka nowy przewodniczący Nowoczesnej, źródło facebok Nowoczesna

Nowoczesna wybrała wczoraj Adama Szłapkę na swojego nowego szefa. Z funkcji przewodniczącej zrezygnowała wcześniej Katarzyna Lubnauer, a do walki o przywództwo w partii stanęli dwaj posłowie tego ugrupowania: Adam Szłapka i Krzysztof Mieszkowski.

 

Uczestnicy niedzielnej (24 listopada) konwencji w Warszawie wybrali dotychczasowego sekretarza generalnego Nowoczesnej stosunkiem głosów 66:41.

Lubnauer: Biorę odpowiedzialność za przegrane wybory

“Należy postawić pytanie, czy mam poczucie sukcesu? Czy jestem zadowolona z miejsca, w którym obecnie się znajdujemy? Czy uważam, że powinniśmy poprzestać na osiągniętych celach? Odpowiedź jest krótka – trzy razy `nie`” – mówiła wczoraj Katarzyna Lubnauer, która przewodniczyła tej partii przez ostatnie dwa lata.

“Prawda jest taka, że udało nam się przetrwać najtrudniejszy czas, że mamy reprezentację w samorządach i w Sejmie (…), ale wybory europejskie i parlamentarne przegraliśmy i jako partia i jako koalicja” – przyznała była już szefowa Nowoczesnej. “Jako jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej biorę na siebie odpowiedzialność za wynik” – uzasadniała swoją rezygnację. Decyzja Lubnauer nie była zaskoczeniem, bo nieoficjalnie mówiono o tym już wcześniej.

W swoim wczorajszym wystąpieniu na konwencji w Warszawie była już szefowa Nowoczesnej miała też krytykować byłych członków tego ugrupowania (wcześniej z partii odeszło bowiem wielu jej członków, m.in. jej założyciel Ryszard Petru). “Byli członkowie Nowoczesnej, w tym Ryszard Petru, atakowali nas bardziej niż ktokolwiek inny, w myśl zasady `po nas choćby potop`” – cytują media Lubnauer.  “Nie będę komentował sytuacji w Nowoczesnej. Pragnę tylko przypomnieć, że kiedy 2 lata temu oddawałem .N w ręce K. Lubnauer Nowoczesna miała poparcie na poziomie 9 %.” – zareagował na Twitterze Petru.

SLD razem z Wiosną, a Razem – osobno

Wiosna wkrótce zjednoczy się z SLD – zapowiedział szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. Sprecyzował, że partia w grudniu zmieni swój statut, żeby móc się  połączyć z Wiosną. Natomiast partia Razem pozostaje oddzielną partią. 

Szłapka: Restart Nowoczesnej

“Dziś nadszedł ten moment, kiedy musimy się na nowo zdefiniować, kiedy musimy na nowo przemyśleć nasze działania. Dzisiaj mówimy: Nowoczesna restart. To jest właśnie ten moment, w którym musimy zebrać całą naszą energię i trzymać się razem w Nowoczesnej i walczyć o Nowoczesną, walczyć o nasze idee, bo one są Polsce potrzebne” – mówił Adam Szłapka po ogłoszeniu wyników głosowania.

Jego zdaniem, Nowoczesna jest obecnie potrzebna, żeby „przywrócić znaczenie pojęciom i wartościom, które zniszczyło PiS”. “Mamy swoje wartości, mamy swoją wizję, mamy swoją odpowiedź na PiS-owską nienormalność. Tą odpowiedzią jest: wolność, otwartość, samorządność, człowiek zawsze na pierwszym miejscu” – wyliczał nowy lider Nowoczesnej.

“Normalne jest przestrzeganie prawa, normalne jest szanowanie instytucji, normalny jest szacunek dla każdego człowieka, normalne są wolne media, normalne jest wspieranie aktywności, normalna jest przewidywalność. Normalne jest to, że w swoim państwie każdy czuje się dobrze, niezależnie od płci, wieku, tego, czy jest w pełni sił, czy jest niepełnosprawny, czy od orientacji seksualnej, normalne jest to, że kochający się ludzi mogą założyć rodzinę” – tłumaczył Szłapka. “To jest normalność dla nas i dla zdecydowanej większości Polaków” – podkreślił.

Tusk jednak wróci do krajowej polityki?

Ustępujący szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który przedwczoraj został wybrany na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, nie wyklucza, że utworzy w Polsce nowy ruch polityczny, który angażowałby głównie młodych ludzi. Zamierza także wspierać kandydata PO w kampanii przed majowymi wyborami prezydenckimi.

Nowoczesna w Koalicji Obywatelskiej, ale nie w Platformie

W czasie briefingu prasowego Szłapka zapowiedział, że w pierwszym kwartale przyszłego roku odbędzie się kolejna konwencja Nowoczesnej, która „będzie nowym otwarciem”. Ma być wtedy „radykalnie” zmieniony statut partii, który wprowadzi w tym ugrupowaniu „bardziej demokratyczną” formułę. Nowy szef partii wyjaśnił, że chodzi m.in. głosowanie internetowe wewnątrz ugrupowania, czy spotkania wszystkich jego członków.

Według Szłapki Nowoczesna powinna reprezentować swoje liberalne wartości w ramach Koalicji Obywatelskiej. “Dzisiaj drogą i w wyborach prezydenckich, i w kolejnych wyborach jest współpraca opozycji w ramach Koalicji Obywatelskiej, czy rozszerzanie tej współpracy” – powiedział nowy lider Nowoczesnej.

KO określił jako dobry projekt, który okazał się skuteczny w ostatnich wyborach. “Raczej musimy ten projekt rozwijać, niż go demontować” – podkreślił Szłapka. Pytany przez dziennikarzy, czy wyobraża sobie włączenie Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej zapewnił jednak, że „nie ma dzisiaj mowy o czymś takim”.

Orędzie nowego marszałka Senatu w TVP1

Dobre prawo ma służyć ułatwianiu i ulepszaniu ludzkiego życia – podkreślił nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki w specjalnym orędziu wygłoszonym wczoraj w TVP1.

 

Wybrany we wtorek (12 listopada) marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił w czwartek (14 listopada) swoje pierwsze telewizyjne orędzie, …

Adam Szłapka

35-letni Szłapka ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2006–2010 był radnym i wiceprzewodniczącym rady miejskiej w Kościanie. Był też dyrektorem Fundacji Projekt: Polska, w której zajmował się zajmował się m.in. organizacją projektów „Razem 89” i „Pokolenie Solidarność”.

W czasach prezydentury Bronisława Komorowskiego, od 2011 do 2015 roku, pracował jako ekspert w Kancelarii Prezydenta, a potem został sekretarzem generalnym nowo utworzonej partii – .Nowoczesnej Ryszarda Petru. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. został posłem – w okręgu kaliskim zdobył ponad 12,5 tys. głosów. W Sejmie poprzedniej kadencji pracował w komisji spraw zagranicznych oraz w komisji ds. służb specjalnych. W tegorocznych wyborach kandydował z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu poznańskim i z poparciem 51 951 wyborców ponownie uzyskał mandat w Sejmie.