Nowe szyldy frakcji w Parlamencie Europejskim

Sala obrad plenarnych w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, źródło Wikipedia

Sala obrad plenarnych w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, źródło Wikipedia

Z nową nazwą i być może z nowym przywódcą europejscy liberałowie zainaugurują kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Wczoraj ukonstytuowała się także oficjalnie nowa frakcja ugrupowań prawicowych, a Zieloni – zgodnie ze zwyczajem – wybrali dwoje przywódców.

 

 

Wraz ze zbliżającą się inauguracją nowej kadencji Parlamentu Europejskiego coraz mniej niewiadomych dotyczących poszczególnych frakcji. Liberałowie postawili na prostotę i po dołączeniu deputowanych z listy prezydenta Francji Emmanuela Macrona obecne Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) zmieni się w „Renew Europe” („Odnówmy Europę”). Z kolei sojusz między partiami włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego Marine Le Pen przyjął nazwę „Identity and Democracy” („Tożsamość i Demokracja”).

Kolejna tura rozmów o stanowiska w Brukseli. Socjaliści wybierają swojego przewodniczącego

Dziś w Brukseli dojdzie do kolejnych rozmów przedstawicieli trzech największych europejskich frakcji parlamentarnych w sprawie podziału stanowisk w nowej kadencji Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Klaruje się także rywalizacja o fotel przywódcy socjalistów w PE. Duże ambicje objęcia ważnych stanowisk …

Ustępstwo na rzecz Macrona

Podobno nowa nazwa europejskich liberałów jest ustępstwem na rzecz Francuzów spod znaku prezydenta Francji, którym zależało na uniknięciu użycia słowa „liberałowie” w nazwie. Wizerunkowe ustępstwo ALDE znajduje potwierdzenie w ostatnich słowach Macrona, który podczas wystąpienia w Genewie z okazji setnej rocznicy powstania Międzynarodowej Organizacji Pracy mówił m. in. o „źle funkcjonującym kapitalizmie” oraz kryzysie, który „może doprowadzić do wojny i rozkładu demokracji”.

Dzięki sojuszowi liberałów z Francuzami, wspólna frakcja liczy 110 mandatów, o 41 więcej niż w latach 2014-19. Największą grupą narodową w ramach „Odnówmy Europę” będą Francuzi. Niewiadomą pozostaje, kto pokieruje frakcją w PE. Dotychczasowy przewodniczący liberałów Belg Guy Verhofstadt przejawia ambicje piastowania ważnego stanowiska w Brukseli, np. przewodniczącego PE.

Belg został zresztą mianowany jako jeden z pretendentów drużyny liberałów do zajęcia ważnych unijnych stanowisk. Polityk, jak dotąd, nie potwierdził chęci ubiegania się o reelekcję. Główną faworytką do zastąpienia go wydaje się być niedawna francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. Ostateczne decyzje zapadną w przyszłą środę.

Pomysł Macrona na utworzenie w PE „francuskiej drużyny” odrzucony

Dziś odbędzie się spotkanie, na które rząd francuski zaprosił wszystkich nowo wybranych europarlamentarzystów z Francji z zamiarem przedyskutowania wspólnych celów i działań w nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego. Na spotkaniu nie pojawią się jednak posłowie lewicy i partii Zielonych, którzy sprzeciwiają się …

„Radykalna zmiana dla Europy”

Wszystkie najważniejsze karty odkryli za to przedstawiciele partii prawicowych. „Tożsamością i Demokracją” pokieruje wywodzący się z włoskiej Ligi – a więc najsilniejszego ugrupowania we frakcji – Marco Zanno. Ten 32-letni europarlamentarzysta od 2014 r. zapowiada konieczność przeprowadzenia „radykalnej zmiany dla Europy”. Zanno określa frakcję, jako największą eurosceptyczną grupą w PE, będącą jednocześnie przeciwko porzuceniu euro czy wyjściu z UE.

„Tożsamość i Demokracja” zastąpi Europę Narodów i Wolności (ENF) i z 73 mandatami będzie 5. pod względem liczebności formacją w PE. Do sojuszu będą należały m. in włoska Liga, Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen i Alternatywa dla Niemiec. Ofertę sojuszu odrzucił węgierski Fidesz, Prawo i Sprawiedliwość oraz Partia Brexitu.

Farage nie będzie w PE we wspólnej frakcji z Salvinim

Pryskają nadzieje eurosceptycznej prawicy na stworzenie jednej wielkiej frakcji w Parlamencie Europejskim, która byłaby trzecią siłą w Brukseli i Strasburgu po chadekach i socjalistach. W tworzonej przez wicepremiera Włoch Matteo Salviniego grupie nie znajdą się bowiem europosłowie brytyjskiej Partii Brexit.
 

Partia …

Parytet u Zielonych

Wszystko co najważniejsze jest jasne także u Zielonych, którzy nie zamierzają zmieniać nazwy. Ponadto wybrali kierownictwo w PE i zgodnie z tradycją współprzewodniczącymi – podobnie jak w poprzedniej kadencji –  zostaną Niemka Ska Keller i Belg Philippe Lamberts. Zieloni, uznani zgodnie za największych zwycięzców niedawnych wyborów europejskich, zamierzają wykorzystać przyrost mandatów do 75.

Głosy formacji będą potrzebne liberałom i socjalistom w ziszczeniu ich planu wybrania progresywnego polityka, jako przewodniczącego Komisji Europejskiej i przerwania hegemonii Europejskiej Partii Ludowej na tym stanowisku, trwającej od 2004 r. Układ sił otwiera przed Zielonymi nowe perspektywy, np. wynegocjowania ważnego stanowiska w nowej kadencji KE i PE. Mogliby otrzymać np. fotel wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Jednak Lamberts podkreśla, że nie rozdział stanowisk jest najistotniejszy a przeprowadzenie istotnych reform, by „europejscy obywatele odczuli zmianę”.

Weber ponownie przewodniczącym europejskich chadeków

Manfred Weber ponownie został wybrany przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, a poparcia udzielił mu również Fidesz Viktora Orbana. We władzach frakcji znalazło się także miejsce dla Ewy Kopacz. Była premier została wybrana jej wiceprzewodniczącą.
 
Konflikt na linii Orban – Weber zażegnany?
Dziś Manfred Weber …

Z pozostałych frakcji, najszybciej decyzję podjęli członkowie EPL, któzy po raz drugi z rzędu wybrali Manfreda Webera. Socjaliści i Demokraci wybiorą przewodniczącego 18 czerwca. W grze pozostało dwoje kandydatów. Dotychczasowy lider, Niemiec Udo Bullman oraz Hiszpanka Iratxe Garcia. W przyszłym tygodniu przewodniczącego wyznaczą także Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR). O stanowisko będzie ubiegał się Ryszard Legutko.