“Nowa solidarność” – Rafał Trzaskowski ogłosił program wyborczy

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski na wiecu przedwyborczym, źródło twitter Trzaskowski2020

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski na wiecu przedwyborczym, źródło twitter Trzaskowski2020

Wczoraj wieczorem został opublikowany program wyborczy kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Program został zatytułowany “Nowa solidarność”.

 

Piątek (26 czerwca) jest ostatnim dniem kampanii wyborczej. Już jutro obowiązuje bowiem cisza wyborcza, a w niedzielę odbywa się głosowanie. Sondaże wskazują, że kandydat KO w wyścigu do fotela prezydenckiego zajmuje drugą pozycję i w drugiej turze wyborów najprawdopodobniej właśnie on  znajdzie się obok starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

“Na napisanie programu, tak jak np. na zebranie podpisów, miałem najmniej czasu ze wszystkich kandydatów. Prezentowałem pomysły etapami. Teraz wszystkie znajdziecie w jednym miejscu. Oto mój program – #NowaSolidarność: https://trzaskowski2020.pl/program  #Trzaskowski2020 #SilnyPrezydent” – poinformował Rafał Trzaskowski na twitterze.

Trzaskowski zebrał ponad 1,6 mln podpisów na listach poparcia

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowy kandydat PO zebrał już ponad milion podpisów

Koronawirus postawił świat na głowie

We wstępie do swojego programu wiceszef KO zwrócił uwagę, że “pandemia COVID-19 postawiła świat na głowie” i “dała nam zupełnie nową perspektywę na życie, na wartości, którymi się kierujemy”. Obnażyła ponadto “ulotność tego, co często uważaliśmy za pewnik – naszego stylu życia, wygody, pracy czy zdrowia” oraz “rzuciła nowe światło na dotychczasowe podziały polityczne i społeczne”.

“Zagrożenie pandemii uświadomiło nam, że musimy działać jako wspólnota” – podkreślił Trzaskowski, bo – jak argumentuje – w pojedynkę “nie uchronimy się przez pandemiami, skutkami kryzysu gospodarczego czy zmian klimatycznych”.

Kandydat na prezydenta zwrócił też uwagę na słabość polskiego państwa – administracji państwowej, służby zdrowia, systemu edukacji oraz systemu opieki społecznej – która ujawniła się w czasie epidemii koronawirusa.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Konieczne jest zaufanie

Trzaskowski uważa, że konieczna jest odbudowa zaufania “do sąsiadów, instytucji, nauki, służby zdrowia czy sądów” i podkreśla, że do obowiązków prezydenta jest znoszenie podziałów i budowa wspólnoty Polek i Polaków. “Za dużo jest w naszym kraju konfliktu. Zło trzeba nazywać złem, demokratycznych zasad trzeba bronić, ale nie można dopuścić do tego, żeby polityczny konflikt dzielił całe rodziny, rozrywał Polskę na pół”- czytamy we wstępie do programu kandydata KO na prezydenta.

“Na tych emocjach i dobrej woli Polek i Polaków chcę budować nową politykę i nową wspólnotę. Chcę wspólnie odbudować w nas poczucie solidarności i bezpieczeństwa – tam, gdzie chodzi o los nasz i naszych najbliższych, tam, gdzie chodzi o nasze otoczenie, czy wreszcie tam, gdzie chodzi o nasze państwo” – deklaruje Trzaskowski.

My i nasi najbliższi

Pierwszy rozdział programu wyborczego kandydata KO poświęcony jest pracy i przedsiębiorczości (znalazły się tu m.in. wielokrotnie przywoływane “inwestycje za rogiem”), leczeniu od ręki (czyli nowej polityce zdrowotnej z naciskiem m.in. na rozwój e-medycyny), równemu dostępowi do edukacji (chodzi o wyrównanie szans dzieci z mniejszych miejscowości i biedniejszych rodzin, ale też o uczenie współdziałania, krytycznego myślenia i przedsiębiorczości, a także o poszanowanie autonomii uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół oraz opracowanie długoterminowej strategii społecznej). “Zmiany w oświacie są konieczne, ale nie mogą być gwałtowne. Rodzice, uczniowie i nauczyciele muszą mieć poczucie stabilizacji” – zastrzega kandydat KO na prezydenta.

Największy strajk nauczycieli od 1993 roku

Od wczoraj w Polsce trwa największy od 1993 roku strajk w polskiej oświacie – tysiące szkół w całym kraju opustoszały. Prowadzone do ostatniej chwili rozmowy z rządem doprowadziły do podpisania porozumienia tylko z jednym, stosunkowo nielicznym związkiem zawodowym.

Nasze otoczenie

“Nasze otoczenie to przede wszystkim my – nasza społeczność. To także środowisko, w którym żyjemy, oraz kultura, którą tworzymy i z której korzystamy na co dzień” – wyjaśnia Trzaskowski i deklaruje skoncentrowanie swojego programu na tych właśnie trzech elementach.

W tym rozdziale kandydat KO proponuje m.in. nową umowę społeczną. “Nasza wspólnota więzi powinna funkcjonować ponad podziałami, wynikać z przekonania, że każdy z nas potrzebuje pomocy, ale też może pomóc” – napisał podkreślając, że “różnice wieku, płci, stanu posiadania czy preferencji nie mają znaczenia, gdy łączymy siły we wspólnej sprawie”.

“Będę dążył do zapewnienia równości wszystkich Polek i Polaków – równości wobec prawa, realnej równości szans i ochrony godności każdego człowieka” – zapewnia Trzaskowski poświęcając szczególną uwagę sytuacji kobiet i ludzi młodych. Zapewnia także, że program „Rodzina 500+” jest stałą częścią polityki społecznej, a seniorom proponuje “srebrną gospodarkę” dla seniorów (czyli ich aktywizację również zawodową), która “musi skupiać różnorodnych interesariuszy – pracodawców, przedsiębiorstwa, samorządy i organizacje pozarządowe”.

W swoim programie kandydat KO mówi także o tolerancji. Podkreśla m.in., że ustawa regulująca związki partnerskie rozwiązałaby problemy Polaków żyjących poza związkami małżeńskimi, również tej samej płci. Dla państwa są oni bowiem osobami samotnymi pozbawionymi m.in. prawa do dziedziczenia czy do informacji medycznej o stanie zdrowia partnera w razie wypadku. W tej części programu Trzaskowskiego jest również mowa o wsi, organizacjach pozarządowych, o klimacie i ochronie środowiska, a także o gospodarce odpadami, ładzie przestrzennym. Jest ponadto mowa o kulturze (w tym o mediach publicznych), nauce i internecie.

Reporterzy bez Granic: TVP szerzy rządową mowę nienawiści w kampanii prezydenckiej

Międzynarodowa organizacja monitorująca i propagująca wolność mediów – Reporterzy bez Granic (RSF) – ocenia, że publiczna telewizja angażuje się w kampanię wyborczą po stronie urzędującego prezydenta oraz „szerzy rządową mowę nienawiści”.

 

RSF w swoim stanowisku stwierdza, że …

Nasze państwo, nasza wspólnota

Ostatni rozdział swojego programu Trzaskowski poświęca “nowemu otwarciu”. Jego zdaniem jest bowiem “czas na zbudowanie Polski, o której marzymy, która będzie dobra, sprawiedliwa, opiekuńcza i uczciwa dla każdego. Polski w Europie, o silnej pozycji na świecie”. Dobre państwo – wyjaśnia kandydat KO – “to państwo prawa, przejrzyste w funkcjonowaniu, które odpowiada przed obywatelami za swoje działania”, “państwo, które jest dla wszystkich, docenia i włącza obywateli w podejmowanie decyzji i budowanie państwa jako wspólnego dobra” oraz “które dba o przedsiębiorców, gospodarkę i finanse kraju”.

Trzaskowski podkreśla, że Polska jest dziś postrzegana jako państwo z wadliwą demokracją więc wymaga natychmiastowej naprawy. “Będę prezydentem, który razem z obywatelami odtworzy silne państwo, którego cechą nadrzędną jest poszanowanie Konstytucji i praw z niej wynikających” – deklaruje. “Chcę zbudować nowy model prezydentury, która nie wywiesza białej flagi ani nie akceptuje milcząco decyzji rządu, bo każdej władzy trzeba patrzeć na ręce. Dobre decyzje rządu będę wspierał, złe – powstrzymywał” – obiecuje kandydat KO w swoim programie wyborczym.

Freedom House: Polska demokracja coraz bardziej słabnie

Spośród 29 ocenianych państw Europy Środkowo-Wschodniej tylko 10 zostało uznanych za w pełni demokratyczne

Sondaż na dzień przed ciszą wyborczą dla urzędującego prezydenta

Nowy sondaż Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 daje Andrzejowi Dudzie zwycięstwo zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze wyborów. Tymczasem Rafał Trzaskowski odnotował spadek poparcia. Ubiegający się o reelekcję prezydent w pierwszej turze mógłby bowiem liczyć na 40 proc. głosów (poparcie dla niego nie zmieniło się od poprzedniego sondażu), a znajdujący się na drugim miejscu kandydat KO – 27 proc. (to aż o pięć punktów procentowych mniej niż przed tygodniem).

PKW: 11 kandydatów w wyborach prezydenckich 2020 

W czerwcowych wyborach  o urząd prezydenta RP będzie się ubiegało 11 kandydatów – o jeden więcej niż w majowych, które się nie odbyły.

Trzecie miejsce w tym badaniu przypadło kandydatowi niezależnemu Szymonowi Hołowni, który uzyskał 13-procentowe poparcie (o trzy punkty procentowe więcej niż w poprzednim sondażu), a czwarte – kandydatowi Konfederacji Krzysztofowi Bosakowi z siedmioprocentowym poparciem (bez zmian). Następny Robert Biedroń (Lewica) otrzymał trzy procent głosów (wzrost o jeden punkt procentowy), a Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) – dwa procent (o jeden punkt procentowy mniej niż poprzednio). Pozostałych pięciu kandydatów uzyskało mniej niż jeden procent wskazań, a osiem procent badanych nie potrafiło powiedzieć na kogo zamierza głosować w niedzielnych wyborach.

Zapytani natomiast na kogo zagłosowaliby 12 lipca, gdyby w drugiej turze wyborów znaleźli się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, 47 proc. ankietowanych wskazało na obecnego prezydenta (spadek o jeden punkt procentowy), a na prezydenta Warszawy – 45 proc. (spadek o trzy punkty procentowe). Aż osiem procent respondentów odpowiedziało jednak „nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem”.

Kantar przeprowadził ten telefoniczny sondaż w dniach 24-25 czerwca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 pełnoletnich osób.