Nowa prezydent Słowacji z wizytą w Polsce 

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputova, źródło facebook Zuzana Čaputova

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputova, źródło facebook Zuzana Čaputova

Polityka europejska i obecne wyzwania stojące przed UE, a także współpraca dwustronna i regionalna, to tematy, którym mają być poświęcone dzisiejsze rozmowy prezydentów Polski i Słowacji: Andrzeja Dudy i Zuzany Čaputovej w Warszawie – zapowiedziały służby prasowe polskiego prezydenta.

 

Andrzej Duda spotka się dziś (15 lipca) w Pałacu Prezydenckim z Zuzaną Čaputovą, która objęła ten urząd dokładnie miesiąc temu. Będzie to pierwsza wizyta oficjalna nowej prezydent Słowacji w Polsce, a trzecia w regionie – po Pradze i Budapeszcie (ponadto Čaputova zdążyła już także odwiedzić Brukselę). Prezydent Słowacji spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jutro natomiast oficjalną wizytę w Warszawie złoży nowy prezydent Litwy Gitanas Nausėda. Będzie to pierwsza zagraniczna wizyta nowego szefa litewskiego państwa, który został zaprzysiężony w piątek (12 lipca). Również on spotka się z premierem Morawieckim.

Čaputová zaprzysiężona na prezydenta Słowacji

Zuzana Čaputová została zaprzysiężona na prezydenta Słowacji. Liberalna polityk objęła urząd prezydenta jako pierwsza kobieta w historii tego kraju i piąta głowa państwa wybrana w bezpośrednich wyborach. Jest także pierwsza kobietą-prezydentem kraju należącego do Grupy Wyszehradzkiej.

Program wizyty przewiduje zarówno rozmowy „w cztery oczy”, jak i rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Mają one dotyczyć przede wszystkim kwestii polityki europejskiej i współczesnych problemów Unii, zwłaszcza wobec wyników ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, formowania się nowej Komisji Europejskiej, a także relacji dwustronnych i współpracy na szczeblu regionalnym: w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza oraz wschodniej flanki NATO.

Jak duży jest problem korupcji w państwach Grupy Wyszehradzkiej?

Choć państwa Grupy Wyszehradzkiej są największymi beneficjentami unijnych funduszy, ich nieefektywne wykorzystanie pozostaje jedną z najbardziej palących kwestii dla całego regionu. Unijna agencja ds. zwalczania nadużyć finansowych ma jednak na tym polu ograniczone możliwości, ponieważ ściganie defraudacji unijnych pieniędzy należy …

“Podobnie jak poprzednik prezydent Čaputovej – Andrej Kiska – nowa pani prezydent wybrała Polskę jako cel jednej ze swoich pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych” – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. “To sygnał, że Pani Prezydent relacjom z Polską przypisuje duże znaczenie i jest zainteresowana ich dalszym rozwijaniem” – dodał.

Prezydent Duda zaprosił Čaputovą już pierwszego kwietnia

Andrzej Duda zaprosił do Polski nową prezydent „przy najbliższej możliwej okazji” już pierwszego kwietnia, tuż po ogłoszeniu wyników prezydenckich wyborów na Słowacji. Składając jej gratulacje i życzenia wyraził też przekonanie, że „tradycyjnie przyjazne i bliskie” stosunki między Polską a Słowacji będą się nadal dynamicznie rozwijać, a współpraca „zostanie utrzymana i pogłębiona”.

Polski prezydent podkreślił również wtedy, że Słowacja jest ważnym partnerem w inicjatywie Trójmorza, w Grupie Wyszehradzkiej i Bukareszteńskiej Dziewiątce a także, że Warszawa i Bratysława wnoszą “konstruktywny i konkretny wkład do zapewnienia bezpieczeństwa w Europie”.

Słowacja: Zuzana Čaputová wygrywa wybory prezydenckie

Prezentująca liberalne poglądy i związana z pozaparlamentarną partią Postępowa Słowacja prawniczka Zuzana Čaputová wygrała II turę wyborów prezydenckich. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Słowacji. I w całej Grupie Wyszehradzkiej.
 

Zuzana Čaputová zdobyła w II turze głosowania 58,3 proc. głosów. …

Prezydencki minister podkreślił, że i Słowacji i dla Polski ważne jest, by ”współpraca europejska opierała się na zasadach równości i solidarności oraz dawała wszystkim państwom szanse na pełne wykorzystanie swojego potencjału, jaki wnoszą do wspólnego rynku i polityki europejskiej”.

Według Szczerskiego prezydent Duda będzie chciał poznać również opinie i oceny nowej prezydent Słowacji dotyczące “dalszego kształtu głównych formatów współpracy regionalnej, tak by uzyskały one jeszcze większy wpływ na decyzje polityczne całej Europy”. “W tej kwestii dobre współdziałanie sąsiedzkie Polski i Słowacji może mieć istotne znaczenie” – głosi komunikat KPRP.

Według Kancelarii Prezydenta Dudy ważnym wątkiem rozmów obojga prezydentów ma być również rozbudowa infrastruktury transportowej na osi Północ-Południe, ponieważ jest ona podstawą rozwoju polsko-słowackich relacji gospodarczych, na którym zależy obu stronom.

Europa nie powinna się poddawać w walce o praworządność

Najpoważniejszą zapaścią, jakiej doświadcza obecnie Unia Europejska, jest kryzys demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Ustępują jej kryzysy: migracyjny oraz strefy euro, a nawet brexit, który okazał się jedynie kosztownym wyzwaniem, a nie, jak się obawiano, głebokim kryzysem tożsamości UE.
 

 

Proces wycofywania się …

Apel Čaputovej o praworządność i demokrację w państwach V4

Podczas czwartkowej (11 lipca) wizyty Budapeszcie nowa prezydent Słowacji zaapelowała do państw Grupy Wyszehradzkiej o ochronę praworządności tak, żeby przestały być postrzegane jako państwa „osłabiające Unię Europejską”. Čaputova oświadczyła po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem, że współpraca krajów V4 powinna się opierać na wspólnych wartościach i nie ograniczać się do ochrony wartości regionalnych.

“Nasza współpraca musi także reprezentować takie wartości, jak praworządność, demokracja i wolność oraz podstawowe wartości współpracy wyłożone w traktacie założycielskim V4, abyśmy nie byli postrzegani jako ci, którzy osłabiają czy rozbijają Unię Europejską” – powiedziała na konferencji prasowej.

Słowacka prezydent zwróciła uwagę, że dobrą obecnie sytuację na Słowacji, jej kraj zawdzięcza raczej integracji europejskiej, a nie powrotowi do „wyłącznej państwowości narodowej”. Podkreśliła także swoje przekonanie co do tego, że “liberalna demokracja, która gwarantuje wszystkim równe prawa, jest najskuteczniejszym narzędziem ochrony mniejszości”.

Ader ze swej strony przyznał, że w następnych latach mogą występować spory między Węgrami i Słowacją. “Jestem jednak pewien, że nie uniemożliwi nam to współpracy ani na płaszczyźnie bilateralnej, ani w V4” – dodał.