Nordyckie gazety interweniują w sprawie wolności mediów w Hongkongu

Aftenposten, gazeta, Norwegia, media

Jednym z sygnatariuszy listu jest jeden z najpopularniejszych norweskich dzienników "Aftenposten" [Flickr, CC BY-SA 2.0] [Kjetil Ree]

Cztery czołowe dzienniki – po jednym z FinlandiiSzwecjiDanii i Norwegii – opublikowały list w sprawie ograniczania wolności mediów w Hongkongu. Pretekstem było zamknięcie wydawanej od 1995 r. gazety „Pinggwo Yatbou” („Apple Daily”).

 

List został opublikowany w całości wczoraj (1 lipca) na łamach fińskiego „Helsingin Sanomat”, szwedzkiego „Dagens Nyheter”, duńskiego „Politiken” i norweskiego „Aftenposten”. Data publikacji nie jest przypadkowa. 1 lipca przypadła bowiem setna rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin.

Hongkong: Najpopularniejszy prodemokratyczny dziennik ukazał się po raz ostatni

Dziennik naraził się władzom za sprawą wspierania protestów przeciw ograniczaniu autonomii dawnej brytyjskiej kolonii.

Sprzeciw wobec rosnącej kontroli nad mediami

Podpisani pod listem redaktorzy naczelni czterech dzienników wyrazili „zaniepokojenie i konsternację” tym, w jaki sposób chińskie władze „kryminalizują” wolne, niezależne i krytyczne dziennikarstwo. Okazując wsparcie swoim kolegom po fachu z „Apple Daily” i innych niezależnych mediów, nordyccy dziennikarze stwierdzili, że ataki Pekinu na wolne media są oznaką słabości władz ChRL.

Podkreślili, że jeśli Chińska Republika Ludowa ma być wierna swojej nazwie, to winna działać na rzecz swoich obywateli, a nie na korzyść klasy rządzącej. Ostrzegli, że wszelkie próby Chin zwiększania presji na media w Hongkongu doprowadzą jedynie do wzmocnienia oporu. „Gdy dławiony jest jeden głos, odzywa się kolejny”, napisano w liście.

„Apple Daily”, jedna z głównych niezależnych hongkońskich gazet, jest od lat prześladowana przez chiński reżim. W grudniu 2020 r. jej aresztowany przez Pekin założyciel, Jimmy Lai, otrzymał nagrodę „Freedom of Press Award” przyznaną przez Reporterów bez Granic (RSF).

Dzienniki będą nagłaśniać sprawę

Czworo redaktorów – Kaius Niemi z „Helsingin Sanomat”, Peter Wolodarski z „Dagens Nyheter”, Christian Jensen z „Politiken” i Trine Eilertsen z „Aftenposten” zadeklarowało też, że ich dzienniki będą z większą niż dotychczas determinacją opisywać rozwój wydarzeń w kwestii wolności mediów w Hongkongu i nagłaśniać problem „pozbawiania praw” hongkońskich dziennikarzy.