Norwegia: Nowy rząd zaprzysiężony w cieniu środowego ataku

Norwegia, Jonas Gahr Støre

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre. / Zdjęcie: Flickr, CC BY-ND 2.0 [Arbeiderpartiet]

W Norwegii przejął władzę nowy rząd, którym pokieruje zwycięska we wrześniowych wyborach Partia Pracy. Zaprzysiężenie gabinetu odbyło się jednak w cieniu ataku, do którego doszło w środę (13 października) w mieście Kongsberg 80 km od Oslo.

 

Podejrzany o dokonanie ataku jest 37-letni obywatel Danii Espen Andersen Braathen, który późnym popołudniem przed miejscowym supermarketem miał zacząć strzelać do znajdujących się w sklepie ludzi z łuku.

Policja nie wyklucza motywów ekstremistycznych, bowiem u domniemanego sprawcy służby już wcześniej odnotowały niepokojące zachowania wskazujące na radykalizację. Jak przekazał szef miejscowej policji Ole Bredrup Sæverud, łucznik przyjął islam. W ataku zginęło 5 osób, a trzy inne, w tym jeden policjant, zostały ranne.

Norwegia: Sprawca ataku w Kongsbergu jest obywatelem Danii. Zamachowiec zabił 5 osób

Wciąż nieznane są motywy działania napastnika, który wczoraj (13 października) wieczorem zabił strzelając z łuku pięć osób w okolicy supermarketu w mieście Kongsberg położonym około 80 kilometrów na południowy-wschód od Oslo.

 

Dramat rozegrał się późnym popołudniem, tuż po zapadnięciu zmroku. Przed …

Nowy rząd zaprzysiężony. Premierem lider zwycięskiej partii

Atakiem w Kongsbergu zszokowany był również Jonas Gahr Støre. Dotychczasowy lider Partii Pracy (Arbeiderpartiet) został wczoraj zaprzysiężony na premiera Norwegii. „Z wydarzeń w Kongsbergu wyłania się smutny obraz brutalnego zamachu”, podkreślił nowy szef rządu.

Przejęcie władzy przez laburzystów po ośmiu latach w opozycji to konsekwencja zwycięstwa we wrześniowych wyborach do Stortingu, norweskiego parlamentu, nad dotychczas rządzącą Partią Konserwatywną (Høyre). Nowy, mniejszościowy gabinet tworzą politycy Partii Pracy oraz Partii Centrum (Senterpartiet), które wraz z Socjalistyczną Lewicą (SV) współrządziły w latach 2005-2013.

Tym razem mimo deklarowanej przez wszystkie trzy ugrupowania chęci odtworzenia koalicji w tamtym składzie, SV ostatecznie wycofała się z negocjacji, jako przyczynę podając brak porozumienia w sprawie ograniczania wydobycia ropy i gazu. Kwestia ta była jednym z tematów, które zdominowały tegoroczną kampanię wyborczą.

Støre obiecywał stopniowe odchodzenie od wydobycia wspomnianych surowców, tak, aby nie zrujnować gospodarki, w dużym stopniu opartej na sektorze wydobywczym, i nie doprowadzić do masowej utraty miejsc pracy. Centryści domagali się szybszych, bardziej ambitnych działań.

Jak zapowiedział nowy rząd, przez najbliższe cztery lata Norwegia będzie wciąż wydobywać gaz i ropę. Ministrem ropy naftowej i energii została laburzystka Marte Mjøs Persen, która przed uzyskaniem w ubiegłym miesiącu mandatu do Stortingu przez ostatnie sześć lat pełniła funkcję burmistrza Bergen.

10 lat od od tragedii, która wstrząsnęła Europą, Norwegia wciąż nie radzi sobie z ekstremizmem

Dekadę po narodowej tragedii w Norwegii ożywia się dyskusja na temat walki z prawicowym radykalizmem.

Wśród ministrów dwoje „ocalałych” z Utøyi

Szef Partii Centrum Trygve Slagsvold Vedum obejmie tekę ministra finansów. Jak podkreślił nowy premier w kontekście ataku z Kongsbergu, dwa spośród ministerialnych stanowisk przypadną politykom ocalałym przed dziesięcioma laty z dokonanego przez Andersa Breivika zamachu na wyspie Utøya, gdzie odbywał się wówczas obóz młodzieżówki Partii Pracy.

„Mamy dwoje ministrów, którzy byli na Utøyi”, oświadczył Støre. Są to nowa minister edukacji Tonje Brenna i minister przemysłu Jan Christian Vestre. W 2011 r,, gdy doszło do zamachów w Oslo i na Utøyi, oboje mieli po dwadzieścia kilka lat. Støre pełnił wówczas funkcję ministra spraw zagranicznych.

„Dla nas ta zmiana pokoleniowa stanowi dużą inspirację. Patrząc na tych wspaniałych polityków z takimi przeżyciami czujemy, jak długą drogę przemierzyliśmy i jestem z tego dumny”, zaznaczył premier.