Norwegia z rządem mniejszościowym. Jonas Gahr Støre premierem

Jonas Gahr Støre, Norwegia

Lider norweskiej Partii Pracy Jonas Gahr Støre / Zdjęcie: Flickr, CC BY-ND 2.0 [Arbeiderpartiet]

Po niespełna miesiącu od wyborów parlamentarnych zwycięska Partia Pracy porozumiała się w sprawie utworzenia mniejszościowego gabinetu z Partią Centrum, z którą współrządziła w latach 2005-2013. Na czele nowego rządu, który zostanie zaprzysiężony w przyszłym tygodniu, stanie lider laburzystów Jonas Gahr Støre.

 

 

Støre zastąpi na stanowisku szefa rządu przewodniczącą Partii Konserwatywnej (Høyre) Ernę Solberg, która premierem Norwegii była od 2013 r.

We wrześniowych wyborach Partia Pracy (Arbeiderpartiet) uzyskała 26 proc. głosów. Partia Centrum (Senterpartiet) zajęła trzecie miejsce z wynikiem 20 proc. Laburzyści początkowo mieli nadzieję na utworzenie rządu większościowego z centrystami i Socjalistyczną Lewicą (SV), czyli w koalicji w składzie sprzed ośmiu lat, ale plany te zniweczył spór z socjalistami m.in. o politykę klimatyczną, w konsekwencji którego SV postanowiła wycofać się z negocjacji.

W kampanii wyborczej Jonas Gahr Støre postulował walkę z nierównościami społecznymi, ulgi podatkowe dla mniej zamożnych, a także stopniowe odchodzenie od węgla i ropy, surowców kluczowych dla norweskiej gospodarki.

Norwegia: Partia Pracy wygrywa wybory parlamentarne

Według sondażu exit poll dla NRK, norweskiej telewizji publicznej, Partia Pracy zdobyła 47 mandatów w 169-osobowym Stortingu, jednoizbowym norweskim parlamencie.

Rząd jednak mniejszościowy

Nowy gabinet zostanie zaprzysiężony w przyszłym tygodniu. 13 grudnia partie przyszłej koalicji przedstawią szczegółowy program swoich rządów, zapowiedzieli Støre i szef Partii Centrum Trygve Slagsvold Vedum na wspólnej konferencji prasowej.

Rząd mniejszościowy oznacza, że partie będą teraz musiał szukać poparcia w Stortingu (norweskim parlamencie) dla każdej ustawy. Takie zjawisko jest jednak w Norwegii dość częste. Erna Solberg stała na czele gabinetu mniejszościowego przez większą część swoich rządów.

Norwegia: „Oddaliśmy UE zbyt duże kompetencje". Opozycja chce odzyskania suwerenności w energetyce

„Oddaliśmy UE zbyt duże kompetencje, zwłaszcza w obszarze energii – musimy je odzyskać”, stwierdził lider Partii Centrum Trygve Slagsvold Vedum.

Kim jest przyszły premier?

61-letni Jonas Gahr Støre to polityk z 8-letnim doświadczeniem w roli ministra: w latach 2005-2013 kierował resortem spraw zagranicznych, a następnie zdrowia w rządzie Jensa Stoltenberga. W swoim CV może zapisać funkcję dyrektora wykonawczego WHO. Przewodnictwo w partii objął w 2014 r. w związku z nominacją Stoltenberga (który do tamtego czasu kierował ugrupowaniem) na sekretarza generalnego NATO.

Choć sam pochodzi z zamożnej rodziny, to w tegorocznej kampanii zwrócił się, jak przystało na laburzystę, ku klasie pracującej. Argumentując, że po ośmiu latach rządów konserwatystów przyszła „kolej na zwykłych ludzi”, obiecał ulgi podatkowe dla osób o niskim i średnim dochodzie i podwyżki podatków dla najbogatszych.