Nobel literacki dla Kazuo Ishiguro: Połączenie Jane Austen i Franza Kafki z domieszką Marcela Prousta

Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro

Akademia Szwedzka przyznała dziś literacką nagrodę Nobla. Trafiła ona w ręce Brytyjczyka Kazuo Ishiguro.

 

Urodzony w Japonii Kazuo Ishiguro, „w powieściach o wielkim ładunku emocjonalnym, odkrywa otchłań stojącą za naszym iluzorycznym związkiem ze światem” – tłumaczy swój wybór Akademia.

Tegoroczny Noblista urodził się w 1954 r. w japońskim Nagasaki. Jego rodzina wyprowadziła się do Wielkiej Brytanii, kiedy skończył pięć lat. Napisał dotychczas osiem książek, w tym najbardziej znane polskiemu czytelnikowi „Okruchy dnia” oraz „Nie opuszczaj mnie”, na podstawie których powstały filmy w gwiazdorskiej obsadzie.

Wybór Kazuo Ishiguro jest dla wielu niespodzianką – w tym roku giełda nazwisk skłaniała się ku Margaret Atwood, Harukiemu Murakamiemu czy Ngugi Wa Thiong’o. Jednak po tym jak zeszłoroczny literacki Nobel trafił w ręce amerykańskiego barda Boba Dylana, nic już opinii publicznej i międzynarodowych krytyków literackich nie zdziwi.

Sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius określiła literaturę Kazuo Ishiguro w sposób następujący: „Jeśli zmieszamy Jane Austen i Franza Kafkę to otrzymamy Kazuo Ishiguro, tak w pigułce. Jednak trzeba też dodać odrobinkę Marcela Prousta, a potem niezbyt mocno wymieszać – i gotowe!” (WIDEO).