Wielka Brytania: Nigel Farage będzie teraz walczyć z lockdownem

Farage, Wielka Brytania, Brexit, lockdown, COVID-19

Nigiel Farage (na zdj.) sprzeciwia się nowemu lockdownowi [Gage Skidmore]

Nigel Farage, lider eurosceptycznej Partii Brexit reaktywuje ją pod nową nazwą – Reform UK. Jej głównym postulatem będzie teraz walka z restrykcjami narzuconymi przez rząd premiera Borisa Johnsona, których celem jest powstrzymanie pandemii koronawirusa.

 

 

„Nowa partia będzie popierać politykę skoncentrowaną na ochronie przed kornawirusem tylko grup najbardziej narażonych na konsekwencje zakażenia i pozwoli reszcie populacji rozwinąć odporność stadną” – piszą Nigel Farage wraz z przewodniczącym partii Richardem Ticem w artykule w opublikowanym wczoraj (1 listopada) w The Telegraph.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Kiedyś brexit dzisiaj lockdown

Farage założył Partię Brexit na początku 2019 r., przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Brexitowcy odnieśli w nich zaskakująco dobry wynik zdobywając ponad 30 proc. głosów i wprowadzając do PE 29 posłów.

Farage był zaangażowany w prowadzenie kampanii referendalnej, w której optował za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Farage i Tice opowiadają się nie tylko za zniesieniem lockdownu, ale także za reformą wielu dziedzin życia publicznego. „Chcemy być znani jako partia reform. Nazwa Reform UK odzwierciedla nasze ambicje”, dodają.

Reform UK, nie zamierza porzucić zupełnie tematu brexitu, ale jak zaznaczają inicjatorzy -„Najbardziej palącą kwestią jest żałosna reakcja rządu na koronawirusa”

„Ministrowie stracili kontakt z narodem podzielonym na przerażonych wirusem i wściekłych z powodu ograniczeń. Debata na temat tego, jak zareagować na COVID-19, staje się jeszcze bardziej toksyczna niż w przypadku brexitu ”, dodali

Politycy złożyli już również do Komisji Wyborczej niezbędne dokumenty mające na celu zmianę nazwy ugrupowania.

Wielka Brytania: Jeremy Corbyn zawieszony jako członek Partii Pracy

Przyczyną decyzji o zawieszeniu jest raport niezależnej Komisji ds. Równości i Praw Człowieka. wskazujący na uchybienia poprzedniego kierownictwa partii w walce z antysemityzmem.

COVID-19 w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii zdiagnozowano już ponad 1 mln przypadków zakażenia koronawirusem i niemal 47 tys. zgonów.

W sobotę (31 października) premier Boris Johnson ogłosił wprowadzenie nowych restrykcji, które będą obowiązywać od przyszłego czwartku (5 listopada) i potrwają przynajmniej do środy 2 grudnia.

Jak tłumaczył szef brytyjskiego rządu, chodzi przede wszystkim o odciążenie służby zdrowia. „Bez spowolnienia tempa rozwoju epidemii, w szpitalach mogłoby zabraknąć miejsc dla nowych pacjentów”, podkreślił Johnson.

Więcej na temat nowego lockdownu w Wielkiej Brytanii piszemy TUTAJ.