Niespodziewana deklaracja Corbyna ws. brexitu

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, źródło twitter

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn, źródło twitter

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn zadeklarował niespodziewanie warunkową gotowość do poparcia umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Swoje stanowisko przedstawił w liście do brytyjskiej premier.

 

Jeremy Corbyn przedstawił swoje stanowisko w opublikowanym w nocy z 6 na 7 lutego dwustronicowym liście do Theresy May. Tymczasem szefowa brytyjskiego rządu już w czwartek rano była w Brukseli, gdzie spotykała się przewodniczącym Rady Europejskiej i szefem Komisji Europejskiej na rozmowach ws. przełamania impasu dotyczącego brexitu).

Warunkiem poparcia jest pięć zmian w umowie

Szef labourzystów, który dotychczas zdecydowanie odmawiał poparcia porozumienia wynegocjowanego przez brytyjską premier, jako warunek zmiany swojego zdania niespodziewanie przedstawił pięć zasadniczych poprawek, które mają być wprowadzone w porozumieniu dotyczącym brexitu.

Brytyjski parlament zdecydowanie odrzucił umowę ws. brexitu

Za przyjęciem wynegocjowanego z Brukselą porozumienia określającego warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE opowiedziało się wczoraj wieczorem 202 deputowanych, a za jego odrzuceniem – 432, w tym 118 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, czyli 37,2 proc. klubu parlamentarnego premier Theresy May.

Unia celna ze Wspólnotą

Najważniejsze propozycje zmian przedstawione w tym liście wiążą się z żądaniem zagwarantowania „stałej i rozległej” unii celnej z UE oraz zachowania zbieżności regulacyjnej ze wspólnym rynkiem UE. Corbyn podkreślił m.in., że nowy projekt umowy wyjścia musiałby zakładać m.in. zbieżność brytyjskich przepisów z unijnym kodeksem celnym i stosowanie wspólnych taryf zewnętrznych. Musiałby jednak także zapewnić Londynowi prawo głosu ws. przyszłych porozumień handlowych zawieranych przez Wspólnotę, na co dotychczas nie chciała zgodzić się Bruksela.

„Wierzymy, że forma unii celnej jest niezbędna do zrealizowania handlu bez utrudnień, którego potrzebują nasze firmy, pracownicy i konsumenci, a także jest jedyną możliwą drogą do zapewnienia, że nie będzie twardej granicy między Irlandiami” – napisał lider Partii Pracy w liście do premier.

Wielka Brytania: Jeremy Corbyn chce wcześniejszych wyborów

Zdaniem lidera opozycyjnej Partii Pracy tylko wcześniejsze wybory parlamentarne pomogą przełamać impas wokół umowy brexitowej. Bardzo wiele wskazuje bowiem na to, że w zaplanowanym na przyszły wtorek (15 stycznia) głosowaniu w Izbie Gmin posłowie odrzucą projekt porozumienia z UE.
 

W Izbie …

Zachowanie unijnych standardów rynku pracy i środowiska

Lider laburzystów zażądał ponadto gwarancji utrzymania brytyjskich standardów, m.in. dotyczących rynku pracy i środowiska, na co najmniej tym samym poziomie, które obowiązują w UE, a także jasnych zobowiązań dotyczących przyszłego uczestnictwa w unijnych agencjach i programach finansowanych z budżetu Wspólnoty (np. Erasmus) oraz porozumienia ws. przyszłej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa (np. Europejskiego Nakazu Aresztowania).

„Uznajemy, że każde negocjacje z Unią Europejską wymagają elastyczności i kompromisu. Naszym pierwszym priorytetem powinno być (wypracowanie) umowy, która jest najlepsza dla (ochrony) miejsc pracy, standardów życia, naszych społeczności, a także w kontekście zwiększonych i równiejszych inwestycji we wszystkich regionach i narodach wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa” – napisał Corbyn.

Ostatnio media spekulowały, że w efekcie rozmów z poszczególnymi posłami Partii Pracy rząd May już zdecydował się przygotować projekt ustawy o ochronie praw i standardów pracowniczych, który zakładałby ich utrzymanie na co najmniej tym samym poziomie, co w państwach członkowskich UE.

Zmiany w deklaracji politycznej

Propozycje Corbyna dotyczą zmian w zapisach deklaracji politycznej stanowiącej załącznik do głównej umowy. Dokument ten ma stanowić podstawę do przyszłych negocjacji dotyczących zasad regulujących relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską już po opuszczeniu Wspólnoty.

Wygląda na to, że Bruksela – niechętna jakimkolwiek zmianom w “umowie rozwodowej” – mogłaby uwzględnić je w odniesieniu do deklaracji politycznej. Nie wiadomo jednak, czy takie ustępstwa wystarczyły brytyjskiemu parlamentowi.

Uwaga na backstop

W swoim liście do brytyjskiej premier opozycyjny polityk ostrzegł także, że jej próby uzyskania zmian w kontrowersyjnym mechanizmie awaryjnym dla Irlandii Północnej (backstop) nie wystarczą do uzyskania poparcia parlamentu dla umowy wyjścia, mogą natomiast doprowadzić do szkodliwego dla brytyjskiej gospodarki bezumownego opuszczenia Wspólnoty.

Odnosząc się natomiast do zeszłotygodniowego, pierwszego od czasu referendum ws. wyjścia z UE, spotkania z May ws. brexitu Corbyn wezwał do dalszych rozmów „w celu osiągnięcia sensownego porozumienia, które może uzyskać poparcie parlamentu i zjednoczyć nasz kraj”.

Wielka Brytania: Premier May przedstawiła brexitowy plan B

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła w Izbie Gmin swój plan B na realizację brexitu po tym, jak parlamentarzyści odrzucili projekt wynegocjowanej przez nią umowy z UE. Szefowa brytyjskiego rządu wykluczyła jednak przeprowadzenie kolejnego referendum w tej sprawie.
 

Theresa May przypomniała, …

Bez sugestii dot. powtórzenia referendum ws. brexitu

Media zwracają uwagę, że mimo trwającej od miesięcy w części Partii Pracy kampanii za organizacją drugiego referendum ws. brexitu, w liście do May Corbyn o tym nawet nie wspomniał. Jednak już dawniej prezentował on swoją niechęć do publicznego wspierania tego pomysłu i tłumaczył, że trzeba uszanować decyzję Brytyjczyków z 2016 r. Dopuszczał jednak możliwość renegocjacji porozumienia z UE po ewentualnych przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Brexit: Co dalej?

Odrzucenie przez Izbę Gmin projektu umowy brexitowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską skomplikowało proces opuszczania przez Brytyjczyków UE. Istnieje teraz kilka – mniej lub bardziej prawdopodobnych – scenariuszy.
 
1. Brexit bez umowy, czyli tzw. no-deal brexit
To bardzo prawdopodobny rozwój wydarzeń. …