Niespodzianka we francuskich prawyborach

Manuel Valls (drugi od lewej) i Benoit Hamon (drugi od prawej)// Źródło: Partia Socjalistyczna via Flickr

Pierwsza tura prawyborów we francuskiej Partii Socjalistycznej nie cieszyła się zainteresowaniem obywateli,a jej wynik okazał się zaskoczeniem.

 

Wczoraj (22 stycznia) francuska Partia Socjalistyczna wraz z sojusznikami przeprowadziła pierwszą turę prawyborów na lewicy. Celem było wyłonieniem kandydata partii na prezydenta. Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 23 kwietnia, a druga – 7 maja br.

Kandydaci

Mimo że to PS organizowała prawybory, zaprosiła do wzięcia w nich udziału także osoby z innych ugrupowań, z szeroko rozumianej lewej strony sceny politycznej. Ostatecznie w pierwszej rundzie prawyborów wystartowało 7 osób, z czego trzy spoza PS: Jean-Luc Bennahmias (lider Frontu Demokratycznego), Sylvia Pinel (liderka Lewicowej Partii Radykalnej) i François de Rugy (lider Partii Ekologicznej). Z ramienia PS o nominację walczyli: Benoît Hamon (poseł i b. minister), Arnaud Montebourg (b. minister), Vincent Peillon (europoseł i b. minister) oraz Manuel Valls (poseł i b. premier).

>> Czytaj więcej o prawyborach

Valls do grudnia 2016 r. był premierem w rządzie prezydenta François Hollande’a (także z PS). Gdy Hollande zdecydował, że z powodu niskiej popularności, nie będzie ubiegał się o reelekcję, Valls podał się do dymisji i zapowiedział, że sam wystartuje w wyborach.

Od czasu ogłoszenia swojej kandydatury Valls był faworytem do uzyskania nominacji. Jednak ostatnie tygodnie przedwyborcze nie przysłużyły mu się – nie wypadał najlepiej w debatach, co podziałało na korzyść jego rywali.

Byłemu premierowi nie wiodło się także w kontaktach z wyborcami. W trakcie kampanii przedwyborczej, na jednym ze spotkań z wyborcami, Valls został spoliczkowany.

>> Czytaj więcej o debatach przedwyborczych

Mimo ostatnich niepowodzeń Vallsowi udało się jednak przejść do drugiej tury prawyborów (podobnie jak same wybory prezydenckie, prawybory w PS przeprowadzane są w dwóch turach). Zaskoczeniem było jednak to, że razem z nim przejdzie do niej Hamon.

Hamon i Valls

Hamon nie tylko przeszedł do drugiej tury, ale wręcz zdobył większą popularność niż Valls. Na Hamona głos oddało 36 proc. osób biorących udział w prawyborach, a na Vallsa – 31 proc.

Hamon jest postrzegany jako kandydat lewego skrzydła partii. Wśród postulatów Hamona jest wprowadzenie 32-godzinego tygodnia pracy (z obecnych 35 godzin) oraz ustanowienie gwarantowanego dochodu podstawowego najpierw dla dorosłych poniżej 25. roku życia (od 600 do 750 euro), a następnie dla wszystkich obywateli, a także wprowadzenie podatku od robotów.

Valls z kolei jest natomiast częścią prawego skrzydła PS, postrzegany jako współodpowiedzialny za politykę gospodarczą realizowaną w trakcie prezydentury Hollande’a. Polityka ta przez wielu zwolenników lewicy uważana jest za zbyt przyjazną wielkiemu biznesowi i traktowana jako zaprzepaszczenie tradycji socjalistycznej. Tym też tłumaczona jest niższa popularność Vallsa.

Mimo że Hamon w debatach przedwyborczych wypadał dobrze, Valls nie zostawia suchej nitki na rywalu i postulowanych przez niego reformach. Stwierdził, że Francuzi mają „jasny wybór między nieosiągalnymi obietnicami a wiarygodną lewicą”. Z kolei sam Hamon mówi, że chce przywrócić nadzieję partii po pięciu latach problemów gospodarczych i masowych protestów prezydentury Hollande’a.

>> Czytaj więcej o protestach we Francji

Teraz rywale zmierzą się w drugiej turze, zaplanowanej na niedzielę 29 stycznia. Wcześniej natomiast będą mieli okazję podyskutować w debacie telewizyjnej 25 stycznia.

Prawybory

Prawybory lewicowców nie wzbudziły aż takiego zainteresowania, co listopadowe wybory u ich największych rywali, prawicowych Republikanów. Zgodnie z szacunkami sondażowni Elabe, w prawyborach organizowanych przez PS wzięło udział między 1,7 a 1,9 mln osób, natomiast u Republikanów było to ok. 4 mln głosujących.

Ostatecznie jednak przed którymkolwiek ze zwycięzców prawyborów w PS będzie wiele do zrobienia. Sondaże przedwyborcze nie dają żadnemu kandydatowi PS szans na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich – na razie najbardziej prawdopodobna jest druga tura z François Fillonem z Republikanów oraz liderką Frontu Narodowego Marine Le Pen.