Niepewność w związku z brexitem nawet w brytyjskim rządzie

By Jonathan Rolande via Flickr

Choć do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest coraz mniej czasu, wciąż nie wiadomo na jakich warunkach się ono odbędzie. Brytyjski minister handlu międzynarodowego ostrzega przed odroczeniem brexitu, a szef MSZ uspokaja twierdząc, że szefowa rządu znajdzie sposób na opuszczenie Wspólnoty 29 marca.

 

Fox: Szanse na wyjście z UE w terminie pół na pół

Brytyjski minister handlu międzynarodowego Liam Fox ostrzegł w niedzielę (30 grudnia), że jeśli parlament odrzuci wynegocjowaną przez premier Theresę May umowę ws. brexitu, to Wielkiej Brytanii grozi pozostanie w UE po 29 marca, czyli ostatecznym terminie opuszczenia Wspólnoty.

“Możemy być pewni na 100 proc., że 29 marca wyjdziemy, jeśli zagłosujemy za umową” – uprzedził Fox w rozmowie z gazetą „Sunday Times”. “Jeśli nie zagłosujemy za nią, to nie wiem, czy dałbym szansę większą niż 50-50” – dodał. Minister ostrzegł też, że odrzucenie umowy „zniszczyłoby” zaufanie między elektoratem i parlamentem.

Malmstrom: Brexit bez umowy grozi chaosem

Tego samego dnia komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström ostrzegła w wywiadzie dla agencji dpa, że Brexit bez umowy „wywołałby chaos” wynikający z zaburzenia w bezcłowym transporcie towarów. Unijna komisarz zapowiedziała także, że w wypadku braku umowy Unia rozpocznie rozmowy na temat porozumienia handlowego z Wielką Brytanią. Zastrzegła jednak, że takie negocjacje wymagają czasu.

Szczyt UE: Będzie więcej czasu na brexit?

Bruksela jest gotowa na wydłużenie okresu przejściowego dla wychodzącej z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii. Choć na środowo-czwartkowym szczycie przywódców państw członkowskich UE nie doszło do przełomu w rozmowach z Londynem, nastrój wyraźnie się wszystkim poprawił.
 
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był …

Hunt: Premier May znajdzie sposób na parlament

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt uspokajał wczoraj przekonując, że premier May znajdzie sposób, by parlament zaakceptował umowę ws. brexitu. “Gdy Theresa May powróci z zapewnieniami, których oczekuje od UE, że pozostająca na stole umowa nie będzie początkiem permanentnego trzymania nas w unii celnej, (…) znajdzie sposób, by przepchnąć ją przez parlament” – zapewnił w środę podczas wizyty w Singapurze.

Pytany o szanse przeprowadzenia kolejnego referendum ws. brexitu Hunt powiedział, że szkodziłoby ono demokracji, a konsekwencje pozostania Wielkiej Brytanii w UE ocenił jako „destrukcyjne”.

Wielka Brytania: May podaje termin głosowania ws. brexitu i wyklucza drugie referendum

Premier Wielkiej Brytanii poinformowała, że kolejna debata nad projektem umowy brexitowej odbędzie się w drugim, głosowanie zaś w trzecim tygodniu stycznia. Po raz kolejny odrzuciła też ideę zorganizowania ponownego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.
 
Jak poinformowała Theresa May, druga …

Tymczasem zdecydowana większość szeregowych członków opozycyjnej Partii Pracy jest przeciwna wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i opowiada się za zorganizowaniem drugiego referendum ws. brexitu. Jednak lider ugrupowania Jeremy Corbyn jest odmiennego zdania.

Wielka Brytania: Członkowie Partii Pracy patrzą na brexit inaczej niż kierownictwo ugrupowania

Zdecydowana większość szeregowych członków opozycyjnej Partii Pracy jest przeciwna wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i opowiada się za zorganizowaniem drugiego referendum ws. brexitu. Tymczasem lider ugrupowania ma odmienne zdanie.
 
Badanie preferencji szeregowych członków Partii Pracy przeprowadzono w ramach

Umowa określająca warunki wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE miała być głosowana w brytyjskim parlamencie 11 grudnia. Jednak premier May – przewidując, że głosowanie nad obecną wersją porozumienia z UE byłoby równoznaczne z “porażką (rządu) wysoką różnicą głosów” – wycofała dokument spod obrad.

Brexit: Głosowanie w Izbie Gmin odłożone

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May odłożyła zaplanowane na dziś (11 grudnia) głosowanie w Izbie Gmin nad projektem umowy określającej warunki brexitu. Szefowa brytyjskiego rządu chce mieć więcej czasu, aby przekonać posłów do poparcia porozumienia. Wszystko wskazywało bowiem, że rząd poniósłby …

Parlament ma ponownie podjąć debatę nad projektem umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii z UE w przyszłym tygodniu, a głosowanie ma się odbyć tydzień później.

Przygotowania obu stron do “twardego” brexitu

W związku z niepewnością dotyczącą umowy ws. brexitu Komisja Europejska rozpoczęła w grudniu wdrażanie planu działań na wypadek gdyby Wielka Brytania opuściła w marcu Wspólnotę bez umowy. Przedstawiła już propozycje krótkoterminowych środków ograniczających zakłócenia m.in. w usługach finansowych, ruchu lotniczym, kontrolach granicznych i celnych czy w handlu. Będą one tymczasowe i o ograniczonym zakresie, a UE będzie je przyjmowała jednostronnie.

Propozycje KE będą musiały zostać zaakceptowane przez Parlament Europejski i 27 państw pozostających w UE. Ponadto musi to nastąpić w terminie umożliwiającym wejście w życie tych rozwiązań jeszcze przed 29 marca.

Również Londyn zintensyfikował przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia. Rzecznik premier May tłumaczył, że „osiągnięto taki moment, w którym trzeba podnieść poziom przygotowań”, wdrażając przygotowane w ostatnich miesiącach i niestosowane dotychczas plany. “Rząd zgodził się także na przekazanie firmom rekomendacji, aby zadbały o to, żeby były odpowiednio przygotowane i wdrożyły – wedle własnej oceny – swoje plany na wypadek bezumownego wyjścia (z UE)” – poinformował 19 grudnia rzecznik brytyjskiej premier.

Wielka Brytania wyda ponad 100 mln funtów na promy, jeśli nie będzie umowy brexitowej

Jak ustaliła BBC, w ciągu ostatnich kilku miesięcy rządowy Departament Transportu podpisał kontrakty, które zagwarantują dodatkowy transport towarów promami przez kanał La Manche na wypadek, gdyby nie doszło do podpisania umowy ws. brexitu. Najwięcej zarobią firmy… spoza Wielkiej Brytanii.
 

W …