Niemiecki sąd: Ekstradycja Carlesa Puigdemonta możliwa

Były szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont, źródło EurActiv.com

Wyższy sąd krajowy w Szlezwiku-Holsztynie orzekł wczoraj (12 lipca), że były premier Katalonii Carles Puigdemont może zostać wydany Hiszpanii.  Puigdemont zapowiedział jednak, że przeciw wydaleniu z Niemiec będzie „walczył do końca”.

 

Sąd Szlezwiku-Holsztynie dopuszcza jednak ekstradycję katalońskiego polityka jedynie za domniemane malwersacje środków publicznych, a nie za zarzut rebelii już nie. Prokuratura krajowa w Szlezwiku-Holsztynie, która na początku czerwca złożyła wniosek o ekstradycję, zapowiedziała w czwartek, że wkrótce wyda decyzję ws.wydalenia byłego szefa katalońskich władz autonomicznych.

Ekstradycja tylko za domniemana malwersacje środków publicznych

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej niemiecki sąd poinformował bowiem, że ekstradycja Carlesa Puigdemonta jest dopuszczalna jedynie z oskarżenia o malwersację środków publicznych. Podstawą takiej decyzji – wyjaśnia sąd – jest wskazanie go przez hiszpańskie władze jako osobę współodpowiedzialną za „zaciąganie finansowych zobowiązań kosztem funduszów publicznych” na sfinansowanie referendum w sprawie niepodległości Katalonii, przeprowadzonego 1 października zeszłego roku. Niemieccy sędziowie zastrzegają, że potwierdzenie tych zarzutów może nastąpić dopiero w toku postępowania karnego w Hiszpanii.

Natomiast ekstradycję Puigdemonta w związku z zarzutem rebelii niemiecki sąd uznał za niedopuszczalną. „Zarzucane (mu) działania nie wyczerpują znamion zdrady stanu (…) ani naruszenia porządku” – ocenili sędziowie uznając, że w drugim przypadku Puigdemontowi „chodziło tylko o przeprowadzenie referendum” ws. niepodległości Katalonii, ale nie był on „duchowym przywódcą” towarzyszących głosowaniu zajść.

Katalonia zwróci się do Hiszpanii o organizację ponownego referendum

Powiedział o tym podczas wizyty w USA kataloński premier. Szef hiszpańskiego rządu centralnego odpowiedział mu, że najpierw należy zmniejszyć napięcie w samym regionie. Obaj politycy spotkają się bezpośrednio po raz pierwszy 9 lipca.
 
Gdy w październiku ubiegłego roku lokalne władze w …

Quim Torra: W Europie zwyciężymy

Po opublikowaniu orzeczenia niemieckiego sądu o dopuszczalności ekstradycji do Hiszpanii Puigdemont zapowiedział, że będzie „walczył do końca” przeciw wydaleniu go z Niemiec. Natomiast jego następca, nowy szef katalońskiego rządu regionalnego Quim Torra zapowiedział: „W Europie zwyciężymy”.

Tuż po opublikowaniu orzeczenia niemieckiego sądu Torra napisał na Twitterze, że zgodnie z nim Puigdemont pozostaje na wolności i może być poddany ekstradycji jedynie na podstawie podejrzenia o malwersację, a nie o rebelię. W czwartkowej wypowiedzi dla katalońskiego dziennika „La Vanguardia” Torra uznał jako „ważną, pozytywną wiadomość” fakt, że niemiecki sąd uznał za niedopuszczalną ekstradycję Puigdemonta w związku z zarzutem rebelii.

Podkreślił, że decyzja niemieckiego wymiaru sprawiedliwości „wykazała raz jeszcze kłamstwa, jakimi posługują się oskarżyciele (Puigdemonta)”. „W Europie zwyciężymy” – podsumował nowy szef katalońskiego rządu regionalnego.

Barcelona: 315 tys. osób domagało się wypuszczenia z aresztów katalońskich przywódców

Największy dotąd proniepodległościowy protest zgromadził zwolenników różnych ugrupowań i katalońskich organizacji. Głównym postulatem było wypuszczenie z więzień lokalnych polityków oskarżonych o „wszczęcie rebelii”, jak władze w Madrycie zakwalifikowały organizację w październiku ubiegłego roku referendum na temat secesji Katalonii od Hiszpanii. …

Niemiecka policja zatrzymała Puigdemonta 25 marca po przekroczeniu granicy z Danią, a 6 kwietnia został wypuszczony z aresztu, gdyż niemiecki sąd wstępnie uznał, że nie można przeprowadzić jego ekstradycji do Hiszpanii z powodu rebelii, cięższego z postawionych mu zarzutów. Władze Hiszpanii wydały bowiem wcześniej Europejski Nakaz Aresztowania, domagając się ekstradycji Puigdemonta, zarzucając mu rebelię i malwersację funduszy na nieuznawane przez Madryt referendum niepodległościowe.

1 października 2017 roku Katalonia najpierw przeprowadziła referendum w sprawie odłączenia się od Hiszpanii, a potem jednostronnie ogłosiła niepodległość. Rząd w Madrycie zablokował wtedy sądownie wszelkie działania w tym kierunku, powołując się na zapis hiszpańskiej konstytucji mówiący o niepodzielności kraju. Władze centralne zdymisjonowały kataloński rząd z Puigdemontem na czele, on sam natomiast uciekł za granicę, by uniknąć aresztowania.

Katalonia: Przełom w relacjach z Hiszpanią możliwy?

Opinie po pierwszym od wybuchu na linii Barcelona-Madryt kryzysu spotkaniu premierów Katalonii i Hiszpanii są różne. Z jednej strony podkreśla się przełomowość i dobrą atmosferę rozmów. Z drugiej, brak najmniejszego porozumienia w kluczowej kwestii – katalońskiej niepodległości.
 
Nowy premier Hiszpanii Pedro …