Niemcy: Zieloni torują drogę drugiej kadencji prezydenta Steinmeiera

niemcy-zieloni-Steinmeier-prezydent-SDP-Scholz-FDP

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier// Źródło: MSZ Niemiec

Wchodzący w skład koalicji rządowej Zieloni poprą wybór prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera na drugą kadencję, poinformowali szefowie partii we wtorek (4 stycznia) w Berlinie.

 

 

Druga kadencja dla prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, który w środę (5 stycznia) kończy 66 lat, jest prawie pewna. Wcześniej swoje poparcie dla jego kandydatury wyraziły partie SPD i FDP.

Niemcy: Wegetarianin szefem resortu rolnictwa. Słychać głosy sprzeciwu

Hodowcy obawiają się „antymięsnej” polityki.

Zieloni popierają Steinmeiera

Steinmeier – w przeszłości był ważnym politykiem SPD oraz m.in. ministrem spraw zagranicznych – ma zatem poparcie ugrupowań tworzących koalicyjny rząd kanclerza Olafa Scholza.

„Frank-Walter Steinmeier jest bardzo dobrym i szanowanym prezydentem federalnym, który w swojej pierwszej kadencji oddał wielką przysługę naszemu krajowi”, oświadczyli przewodniczący Zielonych Robert Habeck i Annalena Baerbock oraz szefowe klubu parlamentarnego Katharina Droege i Britta Hasselmann.

„Jesteśmy przekonani, że nadal będzie dawać naszemu społeczeństwu wsparcie na trudnej drodze walki z pandemią. Dlatego popieramy jego reelekcję i zalecamy naszym wyborcom w Zgromadzeniu Federalnym ponowne wybranie Franka-Waltera Steinmeiera na prezydenta federalnego”.

Wtorkowa deklaracja zamyka dyskusję nad poparciem partii Zielonych dla innego kandydata lub kandydatki. W mediach dyskutowano bowiem, że po nominacji na ministra rolnictwa dla mającego imigranckie pochodzenie Cema Özdemira, Zieloni poprą inną kandydaturę. Zwłaszcza lewicowe skrzydło Zielonych lobbowało za poparciem polityka lub polityczki młodszego pokolenia. Kobieta nigdy nie pełniła funkcji prezydenta Niemiec.

Steinmeier zapowiedział w maju 2021 r., że będzie ubiegać się o reelekcję. Wybory prezydenta odbędą się 13 lutego na forum Zgromadzenia Federalnego. Według szacunków niemieckich mediów większość (776 z 1472 członków) posiadają partie wchodzące w skład koalicji rządowej SPD, Zieloni i FDP. To 39 głosów przewagi, która może dać Steinmeierowi zwycięstwo już w pierwszej turze.

Prezydent w Niemczech pełni głównie funkcję reprezentacyjną.