Niemcy: Jest porozumienie ws. nowej koalicji rządowej. Olaf Scholz zostanie kanclerzem

niemcy-wybory-do-bundestagu-merkel-scholz-laschet-baerbock-spd-socjaldemokraci-zieloni-cdu-kanclerz

Olaf Scholz z SPD pełni od 2018 r. funkcję wicekanclerza i ministra finansów w rządzie kanclerz Merkel. [flickr / Canva] [flickr]

Prawie dwa miesiące po wyborach do Bundestagu socjaldemokraci (SPD), Zieloni i liberałowie z FDP zaprezentują dziś po południu program utworzenia wspólnego rządu. Nowym kanclerzem po Angeli Merkel ma zostać Olaf Scholz.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Wszystko wskazuje, że Niemcy będą miały nowy rząd przed świętami Bożego Narodzenia.

Jak informują niemieckie media, a za nimi m.in. „Financial Times”, w tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia obecny wicekanclerz Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na szefa rządu federalnego.

Dzisiaj po godzinie 15:00 SPD, Zieloni i FDP zorganizują w Berlinie konferencję prasową. Liderzy trzech partii oraz Olaf Scholz przedstawią wynegocjowaną w ostatnich tygodniach umowę koalicyjną.

Wcześniej na ostatnie posiedzenie zbierze się główny komitet negocjacyjny socjaldemokratów, Zielonych i liberałów.

Niemcy: Koalicja planuje zwiększyć ambicje klimatyczne. Koniec węgla już w 2030 r.

Koalicja SPD, Zielonych i FDP planuje zrezygnować z węgla w energetyce już w 2030 r. – z gazu w 2040 r. 

SPD wygrało wybory do Bundestagu

We wrześniowych wyborach do Bundestagu zwyciężyła SPD z 25,7 proc. głosów. Chadecy z CDU/CSU stracili do nich 1,6 pkt. proc. Był to ich najgorszy wynik w historii. Zieloni otrzymali 14,8 proc. głosów, a liberałowie z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) –11,5 proc.

Negocjacje koalicyjne rozpoczęły się 21 października, po tym jak trzy partie wcześniej prowadziły rozmowy wstępne. Oznacza to, że na osiągnięcie porozumienia ugrupowania potrzebowały około 70 dni.

Po wyborach w 2017 r. sformowanie tzw. wielkiej koalicji CDU/CSU z SPD zajęło Angeli Merkel 171 dni.

Do samego końca tegorocznych negocjacji istniały otwarte kwestie dotyczące finansów i polityki klimatycznej, jak również podziału ministerstw. Otwarta pozostawała również kwestia obsadzenia stanowisk ministerialnych. Szczegóły zostaną zaprezentowane w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej.

Niemcy: Coraz bliżej nowego rządu. Zieloni bez prawa weta dla swojego superministerstwa?

Umowa koalicyjna w sprawie budowy nowego niemieckiego rządu może zostać przedstawiona jeszcze w tym tygodniu.

Problematyczny resort zdrowia

Wśród spornych kwestii była m.in. polityka klimatyczna. Ostatecznie negocjujące stworzenie rządu ugrupowania miały uzgodnić termin zakończenia korzystania w energetyce z węgla i gazu w Niemczech.

W przypadku węgla mowa o 2030 r. Produkcja energii z wykorzystaniem jako paliwa gazu ziemnego ma zostać zakończona do 2040 r. Jak dotąd odejście od węgla planowane jest najpóźniej do 2038 r.

Według niemieckich mediów innym punktem spornym rozmów była teka ministra zdrowia. Sytuacja epidemiczna u naszych zachodnich sąsiadów w ostatnich tygodniach wyraźnie pogorszyła się, a dziennie notowane jest ponad 50-60 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

Wedle medialnych informacji żadna z partii nie była przesadnie zainteresowana wzięciem odpowiedzialności za resort zdrowia w sytuacji, gdy wiele kompetencji dotyczących polityki zdrowotnej znajduje się w rękach krajów związkowych, co daje rządowi federalnemu małe pole manewru w trudnych sytuacjach.

Zgodnie z niepotwierdzonymi jeszcze informacji teka najważniejszego z resortów – ministerstwa finansów – ma przypaść w udziale FDP. Jego szefem pozostanie lider ugrupowania Christian Lindner.

Zielonym ma przypaść w udziale superministerstwo klimatu, którego kompetencje będzie obejmować zadania dotyczące m.in. gospodarki i energetyki.

Jak informuje „The New York Times”, ministrem ma zostać współlider Zielonych Robert Habeck. Z kolei według Reutersa, współliderka ugrupowania, i kandydatka Zielonych na kanclerza we wrześniowych wyborach, Annalena Baerbock miałaby zostać szefową ministerstwa spraw zagranicznych oraz wicekanclerz.

Potwierdzenie tej informacji oznaczać będzie, że po raz pierwszy w historii Niemiec szefową dyplomacji zostanie kobieta.

Niemcy: Wprowadzono nowe przepisy pandemiczne. Są ograniczenia dla niezaszczepionych

W czwartek w Niemczech odnotowano po raz pierwszy od początku pandemii w ciągu jednego dnia 65 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Co dalej?

Według Deutsche Welle w ramach umowy koalicyjnej uzgodniono, że nie zostaną wprowadzone nowe podatki od aktywów, a istniejące podatki (m.in. podatek dochodowy, podatek od osób prawnych czy VAT) nie zostaną podwyższone.

W pierwszym roku obowiązywania koalicji SPD, FDP i Zielonych ustawowa płaca minimalna ma zostać podniesiona do 12 euro za godzinę. Była to jedna z głównych obietnic wyborczych SPD.

Po spodziewanej dziś po południu konferencji, ugrupowania muszą zatwierdzić wynegocjowane porozumienie. SPD i FDP planują zorganizować partyjne zjazdy w pierwszy weekend grudnia, Zieloni – referendum wśród członków ugrupowania. Rozpocznie się ono w najbliższy czwartek (25 listopada) i potrwa dziesięć dni.