Niemcy: Wybory w Nadrenii Północnej-Westaflii. Triumf przyszłego kanclerza?

Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii traktuje się jako sprawdzian poparcia dla premiera tego kraju związkowego Armina Lascheta.

Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii traktuje się jako sprawdzian poparcia dla premiera tego kraju związkowego Armina Lascheta. / Foto via twitter @ArminLaschet

Wybory w największym kraju związkowym w Niemczech wygrała Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU). Dla premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta zwycięstwo jest szczególnie ważne w kontekście grudniowych wyborów na przewodniczącego ugrupowania, który docelowo, jesienią 2021 r., może zastąpić w fotelu kanclerskim Angelę Merkel.

 

 

W największym pod względem ludności kraju związkowym Niemiec – Nadrenii Północnej-Westfalii – w niedzielę (13 września) odbyły się wybory samorządowe. Około 14 mln mieszkańców wybrało nowe władze miejskie, powiatowe, burmistrzów i starostów.

To największe wybory pod względem liczby głosujących, jakie odbędą się w Niemczech w 2020 r. Frekwencja wyborcza miała wynieść, według wstępnych szacunków, 51,5 proc., o 1,5 pproc. więcej niż w 2014 r.

Niemcy: Wybory samorządowe sprawdzianem

Wybory te traktuje się jako sprawdzian poparcia dla premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta. Chadek ubiega się bowiem o przewodnictwo w CDU.

O wyborze na stanowisko szefa Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej zdecyduje grudniowy kongres partii. Dobry wynik w niedzielnych wyborach samorządowych mógł  – według komentatorów – umocnić pozycję Lascheta w staraniach o ubieganie się o schedę po Angeli Merkel.

CDU wygrała w poprzednich wyborach samorządowych w Nadrenii Północnej-Westfalii w 2014 r., uzyskując 37,5 proc. głosów. Tradycyjnie silni w tym landzie socjaldemokraci z SPD zdobyli 31,4 proc. głosów. Na trzecim miejscu znaleźli się Zieloni (11,7 proc.), a na dalszych liberałowie z FDP i partia Lewicy (Die Linke) (po 4,7 proc.). Alternatywa dla Niemiec (AfD) mogła liczyć na poparcie 2,6 proc.

Niemcy i Francja przyjmą uchodźców ze spalonego obozu Moria. Donald Tusk przestrzega UE przed nową debatą o relokacji

Szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk radzi państwom UE jak najszybciej zorganizować pomoc, aby uniknąć powtórki z destrukcyjnej debaty o relokacji uchodźców.

CDU znowu najlepsze

Według pierwszych sondażowych wyników wyraźnym zwycięzcą głosowania okazało się CDU uzyskując 36,2 proc. głosów. Laschet powiedział w niedzielę wieczorem, że przyjmuje rezultat jako wotum zaufania od wyborców, którzy zaakceptowali sposób walki władz z koronawirusem. „Nasze podejście jest słuszne i będziemy je realizować w przyszłości”, podkreślił polityk.

SPD uzyskała 23,7 proc. głosów, o 7,7 pkt proc. mniej niż w 2014 r. To najgorszy w historii wynik socjaldemokratów w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zieloni polepszyli swój wynik sprzed sześciu lat, uzyskując 19,1 proc. głosów, co oznacza wzrost o 7,5 pkt proc. AfD z kolei 6,0 proc., a FDP 4,5 proc.

W lutym br. po rezygnacji Annegret Kramp-Karrenbauer z funkcji szefa CDU ruszyła giełda nazwisk ws. ewentualnego następcy. Nikt od razu nie zgłosił oficjalnie swojej kandydatury na stanowisko przewodniczącego CDU, jednak wśród potencjalnych kandydatów od razu umieszczono trójkę polityków: Friedricha MerzaJensa Spahna i Armina Lascheta.

Politykiem, który może zostać kandydatem na kanclerza z ramienia chadecji podczas kolejnych wyborów do Bundestagu, jest również szef CSU i premier Bawarii Markus Söder.

Laschet nie jest faworytem

Rezygnację Annegret Kramp-Karrenbauer uznano za porażkę projektu Angeli Merkel, która chciała zapobiec wojnie sukcesyjnej w CDU. Jednak polityczny kryzys w Turyngii na przełomie stycznia i lutego br. pokazał, że Annegret Kramp-Karrembauer (AKK) nie udało się zbudować silnej pozycji w partii.

Merkel, sprawująca władzę od 2005 r., zapowiedziała, że ​​nie będzie ubiegać się o reelekcję w wyborach federalnych, które mają się odbyć jesienią przyszłego roku.

Z sondażu Kantar opublikowanego w niedzielę (13 września) przez Bild am Sonntag (z 9-10 września) wynika, że faworytem Niemców na stanowisko kanclerza z ramienia CDU/CSU jest Markus Söder z 31 proc. poparcia.

Minister zdrowia Jens Spahn zajął drugie miejsce z 14 proc. Za nim z 13 proc. jest Friedrich Merz. Laschet cieszy się poparciem 8 proc. Gdyby pytanie ograniczyć tylko do sympatyków CDU/CSU Söder uzyskałby aż 46 proc. poparcie.

Soeder do tej pory umniejszał zainteresowanie kandydowaniem na kanclerza, a w sobotnim wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” podkreślił: „moje miejsce jest w Bawarii”. Szef CSU nigdy nie został kanclerzem Niemiec.