Niemcy: Jakie są granice wolności słowa? Szef MSW chce pozwać gazetę za obraźliwy tekst o policjantach

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer uważa, że porównanie policjantów do śmieci przekracza granicę wolności słowa.

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer (na zdj.) uważa, że porównanie policjantów do śmieci przekracza granicę wolności słowa. / Foto via flickr @Giorgio Montersino, licencja (CC BY-SA 2.0)

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer uważa, że porównanie policjantów do śmieci przekracza granicę wolności słowa. Polityk zamierza pozwać gazetę „Die Tageszeitung”. Wzburzenie ministra wzrosło po sobotnich zamieszkach w Stuttgarcie, w wyniku których rannych zostało 20 policjantów.

 

 

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU) rozważa złożenie pozwu przeciwko autorce artykułu w lewicowym dzienniku „Die Tageszeitung” (taz). Hengameh Yaghoobifarah – na fali protestów przeciwko rasizmowi i przemocy policji – rozważała w poniedziałek (15 czerwca) na łamach gazety, jak wyglądałby świat bez funkcjonariuszy. Publicystka uznała, że żaden z nich nie nadaje się do pracy, dlatego wszyscy oni powinni wylądować na… wysypisku śmieci. 

Niemcy: Debata o granicach wolności słowa

Wprawdzie szefostwo taz wyraziło ubolewanie z powodu opublikowania tekstu, ale Seehofer – po wydarzeniach z nocy z soboty na niedzielę w Stuttgarcie, gdzie doszło do bitwy kilkuset młodych ludzi z policją, zareagował, mówiąc w niedzielnym wywiadzie dla tabloidu „Bild”, że takie teksty podważają autorytet formacji i mogą doprowadzić do eskalacji przemocy, jak w stolicy Badenii-Wirtembergii.

W Niemczech panuje zgoda dla potępienia burd w Stuttgarcie niezależnie od przynależności partyjnej. Inaczej jest ze słowami Seehofera w „Bildzie”. Będąca w koalicji rządzącej z CDU/CSU Socjaldemokratyczna Partia Niemiec skrytykowała bawarskiego polityka, bo chociaż SPD „stoi murem” za policjantami, to opowiada się za wolnością prasy.

Przewodniczący Niemieckiego Związku Dziennikarzy Frank Überall zapytał czy Seehofer chciał poprzez swój wywiad „rozpocząć kampanię przeciwko mediom”, a prominentny polityk Zielonych Michael Kellner napisał w mediach społecznościowych, że szef MSW, który wnosi oskarżenia przeciwko dziennikarzom, „brzmi jak Viktor Orbán lub Jarosław Kaczyński”.

Do poniedziałkowego (22 czerwca) wieczoru MSW nie ogłosiło jeszcze decyzji o wniesieniu zarzutów przeciwko Yaghoobifarah. Sam Seehofer przyznał, że musi przemyśleć sprawę. Według informacji mediów wczoraj miało dojść do spotkania Seehofera z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Niemcy: Prokuratura wprost oskarża Rosję o zlecenie zabójstwa w centrum Berlina

Niemiecka prokuratura federalna formalnie oskarżyła obywatela Rosji o dokonanie zabójstwa Czeczena posiadającego gruzińskiego obywatelstwo, który otrzymał w Niemczech azyl polityczny. O zlecenie zabójstwa niemieccy prokuratorzy oskarżyli państwo rosyjskie.

Stuttgart: Nocna bitwa z policją

W nocy z soboty na niedzielę doszło w Stuttgarcie (Badenia-Wirtembergia) do zamieszek. Kilkuset młodych ludzi, podzielonych na małe grupy, rozbijało sklepowe witryny, plądrowało sklepy, obrzucało interweniujących policjantów butelkami i płytami chodnikowymi. Interweniowało ponad 200 funkcjonariuszy, a około 20 z nich zostało rannych.

Sytuację udało się opanować dopiero około 3 nad ranem. Policja aresztowała tymczasowo 24 uczestników zamieszek. Doszło także do licznych przypadków plądrowania lokali sklepowych. Zniszczono także wiele samochodów.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że eskalację przemocy w Stuttgarcie wywołała kontrola policji, związana z domniemanym posiadaniem narkotyków przez młodych ludzi spędzających wolny czas pod gołym niebem. Odpowiedzieli oni agresją, atakując policyjne radiowozy i, podzieleni na grupy, ruszyli do centrum miasta, gdzie zaczęli demolować sklepy i wdali się w uliczną bijatykę z policjantami. Rzecznik stuttgarskiej policji powiedział, że te starcia miały „naprawdę ostry charakter”.