Niemcy: Większość obywateli chce wcześniejszych wyborów

Szklana kopuła nad siedzibą Bundestagu, źródło Pixabay

Szklana kopuła nad siedzibą Bundestagu, źródło: Pixabay

Według najnowszego sondażu ponad połowa Niemców życzyłaby sobie przeprowadzenia wcześniejszych wyborów do Bundestagu. Inne badanie pokazuje zaś, że chadecy wyprzedziliby w tym wyborach Zielonych minimalnie.

 

Pierwszy sondaż instytut YouGov przeprowadził na zlecenie dziennika „Die Welt”. Został on zrobiony w pierwszej połowie bieżącego tygodnia na próbie 2 tys. osób. Badanie pokazało, że 52 proc. Niemców chciałoby obecnie przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Tylko 27 proc. ankietowanych jest temu przeciwnych.

Zmiany w kierownictwach chadeków i socjaldemokratów

Sondaż został opublikowany tylko nieco ponad tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiej, w których rządzące obecnie Niemcami w ramach tzw. Wielkiej Koalicji chadecki blok CDU/CSU oraz socjaldemokratyczna SPD zanotowały najgorsze wyniki w historii wyborów europejskich – na chadeków głos oddało 28,9 proc. wyborców, zaś na socjaldemokratów tylko 15,8 proc.

Spadające od miesięcy poparcie dla dwóch rządzących obecnie Niemcami ugrupowań wymusiło już zmiany w ich kierownictwie. W grudniu ubiegłego roku CDU przestała przewodzić Angela Merkel, choć pozostanie na stanowisku kanclerza do końca obecnej kadencji. Zastąpiła ją jej bliska współpracowniczka Annegret Kram-Karrenbauer.

SPD natomiast będzie mieć niebawem już trzeciego przewodniczącego w ostatnich niecałych 2 latach. Po wyborach z września 2017 r. do dymisji podał się Martin Schulz, a teraz odejście zapowiedziała jego następczyni Andrea Nahles.

Niemcy: Przewodnicząca SPD podała się do dymisji

Przewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Andrea Nahles ogłosiła, że rezygnuje z kierowania tym ugrupowaniem. Nie będzie też szefować klubowi SPD w Bundestagu. W ten sposób wzięła na siebie odpowiedzialność za fatalny wynik niemieckich socjaldemokratów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 

W wyborach …

Mniej niż co dziesiąty Niemiec zadowolony z Wielkiej Koalicji

Sondaż pokazał, że bardziej do urn skłonni są pójść wybory SPD, zadeklarowało tak aż 58 proc. z nich. Dla porównania tylko 36 proc. wyborców CDU/CSU chciałoby przedterminowych wyborów. Jedno jest natomiast pewne ponad wszelką wątpliwość – Niemcom znudziła się chadecko-socjaldemokratyczna Wielka Koalicja. Jej utrzymania chce zaledwie 9 proc. badanych.

Inny sondaż, przeprowadzone na próbie 1,25 tys. osób badanie Politbarometer dla publicznej telewizji ZDF, pokazał natomiast, że drugą siłą w niemieckiej polityce mogą stać się w przypadku przedterminowych wyborów Zieloni. Na to ugrupowanie chce zagłosować obecnie 26 proc. badanych. Oznacza to, że Zieloni mocno depczą po piętach chadekom, dla których poparcie wynosi według tego sondażu 27 proc.

Trzecie miejsce zajmują w powyższym badaniu ex aequo SPD oraz skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD). Na oba te ugrupowania chce oddać głos po 13 proc. wyborców. Natomiast na liberalną FDP oraz postkomunistyczną Lewicę planuje zagłosować po 7 proc. ankietowanych. Niezdecydowanych jest również 7 proc. badanych. W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca poparcie zyskali tylko Zieloni.

Niemcy: Merkel pozostanie na stanowisku do 2021 r.?

Annegret Kramp-Karrenbauer, szefowa współrządzącej w Niemczech CDU i preferowana następczyni kanclerz Angeli Merkel, oświadczyła wczoraj, ze nie będzie obiegać się o najwyższe stanowisko w państwie przed 2021 r., czyli końcem kadencji Merkel.
 

Annegret Kramp-Karrenbauer, która ze względu na długie nazwisko często …