Niemcy: W weekend intensywne rozmowy koalicyjne 

Niemcy, bundestag, Merkel, Scholz, SPD, Laschet, CDU, wybory, Zieloni, wyniki, sondaż, Baerbock

Przed kandydatem na kanclerza z ramienia SPD Olafem Scholzem (na zdj.) misja zbudowania koalicji, która będzie rządzić Niemcami przez kolejne 4 lata. / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [German Presidency of the Council of the EU 2020]

Chadecka Unia CDU/CSU i liberalna partia FDP uzgodniły, że do spotkania w sprawie ewentualnej koalicji rządowej dojdzie w niedzielę (3 października) wieczorem. Wcześniej tego samego dnia liberałowie będą dyskutować z socjaldemokratami z SPD.

 

 

W trakcie spotkań zespoły negocjacyjne złożone z 10-15 osób będą rozmawiać o szczegółach ewentualnej powyborczej współpracy.

Armin Laschet z CDU chciał rozmawiać z FDP przed spotkaniem FDP i SPD, jednak lider bawarskiej chadecji CSU Markus Soeder nie może uczestniczyć w spotkaniu ani w piątek wieczorem, ani w sobotę. Ruch Soedera odczytywany jest jako próba osłabienia pozycji negocjacyjnej Armina Lascheta – pisze EURACTIV.de.

Dla Lascheta bowiem utworzenie koalicyjnego rządu z FDP i Zielonymi – określanego jako tzw. koalicja jamajska – jest jedyną realną szansą na przedłużenie o kolejne 4 lata rządów chadeków, a tym samym utrzymanie władzy w partii. Polityk ten jest obwiniany za słaby wynik wyborczy CDU/CSU w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

Z Zielonymi, drugim potencjalnym koalicjantem, chadecy spotkają się w najbliższy wtorek (5 października). Wcześniej bo w niedzielę wieczorem, dojdzie do spotkania przedstawicieli Zielonych z socjaldemokratami.

Podczas wstępnych rozmów, do których doszło w miniony wtorek, liderzy partii Zielonych i FDP znaleźli już pierwsze punkty wspólne jako ewentualni partnerzy w koalicji rządowej. Annalena Baerbock i Robert Habeck z Zielonych, lider FDP Christian Lindner i sekretarz generalny tej partii Volker Wissing zamieścili we wtorek wieczorem wspólne selfie na Instagramie, sugerując, że pierwsze spotkanie było udane.

Zieloni i liberałowie, którzy różnią się w wielu istotnych kwestiach, takich jak klimat i finanse, poinformowali o „dobrych rozmowach”. Ich kolejne spotkanie odbędzie się jeszcze dziś (1 października).

Komentatorzy zwracają uwagę na poświęcanie w rozmowach koalicyjnych niezbyt wielkiej uwagi sprawom europejskim. Tylko Zieloni włączyli w grono swoich negocjatorów doświadczonego europosła Svena Giegolda. Z kolei FDP ma wśród swoich ekspertów innego polityka zasiadającego w Parlamencie Europejskim Moritza Körnera.