Niemcy: Szanse chadeków na utworzenie rządu ostatecznie pogrzebane przez niedyskretność?

Niemcy, bundestag, Merkel, Scholz, SPD, Laschet, CDU, wybory, Zieloni, wyniki, sondaż, Baerbock

Szef CDU i kandydat chadeków na kanclerza Armin Laschet. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Dirk Vorderstraße]

Ostatnia szansa CDU i CSU na utrzymanie władzy i Armina Lascheta na stanowisko kanclerza może zostać storpedowana przez nieustanne przecieki z rozmów z Zielonymi i liberalną FDP, jakie dobiegają z 15-osobowego zespołu negocjacyjnego.

 

 

Wczoraj miało miejsce pierwsze, rozpoznawcze spotkanie chadeckiej koalicji z Zielonymi. W ciągu zaledwie kilku godzin tabloid „Bild” dysponował już bezpośrednimi cytatami z rozmów.

Jak donosi gazeta, Zieloni zwrócili uwagę na trzy główne obszary tematyczne, w których stanowiska obu stron były rozbieżne: unijne reguły fiskalne, migracja i ograniczanie wykorzystywania silników spalinowych.

Zieloni chcieliby poluzowania w UE zasad fiskalnych, niższych wymagań przy przyznawaniu niemieckiego obywatelstwa i szybszego wdrożenia zakazu silników spalinowych, niż 2035 r., termin postulowany przez Komisję Europejską.

Dla Lascheta te rozbieżności stanowią jedną z głównych przeszkód, które powstrzymują chadeków od zawiązania tzw. koalicji jamajskiej. Taki układ dałby szefowi CDU stanowisko kanclerza, pomimo że w odbywających się 26 września wyborach jego ugrupowanie przegrało z socjaldemokratami.

Również Zieloni sugerowali, że nie są zadowoleni z rezultatów wtorkowych rozmów.