Niemcy: SPD zatwierdziła umowę koalicyjną z Zielonymi i FDP

niemcy-rosja-scholz-putin-ukraina-baerbock-atom-gaz-taksonomia-unia-europejska-polska

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / Fot. Benoit BOURGEOIS, EP-074376A [© European Union 2018 - Source : EP]

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, która zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, zatwierdziła umowę koalicyjną z Zielonymi i Wolną Partią Demokratyczną.

 

 

Koalicję, określoną przez media od kolorów składających się na nią ugrupowań jako „koalicja sygnalizacji świetlnej”, poparli niemal wszyscy (98,8 proc.) członkowie SPD.

Otwiera to drogę do przejęcia władzy w kraju przez rząd Olafa Scholza i zakończenia tym samym 16-letnich rządów Angeli Merkel. „Teraz ruszajmy do pracy”, zaapelował prawdopodobnie przyszły kanclerz po ogłoszeniu wyników głosowania.

We wtorek planowane podpisanie umowy, w środę głosowanie

Umowa została ostatecznie wynegocjowana w zeszłym miesiącu. Teraz wymaga jeszcze zatwierdzenia przez pozostałych koalicjantów: Zielonych i FDP. Zieloni mają dokonać tego dzisiaj (5 grudnia), a liberałowie jutro.

Jeśli wszyscy trzej koalicjanci zatwierdzą umowę, to zapewne we wtorek zostanie ona podpisana. Głosowanie w Bundestagu nad wotum zaufania dla nowego rządu odbędzie się dzień później (8 grudnia).

Koalicja socjaldemokratów, Zielonych i liberałów deklaruje dążenie do federalizacji Europy, zapowiada też działania na rzecz przyspieszenia transformacji cyfrowej i zamierza położyć większy nacisk na sprawy związane z ochroną środowiska (na czym szczególnie zależy Zielonym).

Niemcy: Koronawirus, klimat i praworządność. Jakie priorytety ma nowy rząd w Berlinie?

W centrum uwagi pozostaje koronawirus i ochrona klimatu. Co jeszcze proponuje tzw. koalicja świateł drogowych?

Kto wejdzie w skład nowego rządu?

Według wynegocjowanego podziału SPD oprócz stanowiska kanclerza przypadną w nowym rządzie ministerstwa pracy i spraw społecznych, zdrowia, spraw wewnętrznych, budownictwa, obrony i rozwoju gospodarczego. Partia nie ogłosiła jeszcze, kto stanie na czele wspomnianych resortów.

Zieloni nominowali już współprzewodniczącego partii Roberta Habecka na stanowisko ministra w nowym resorcie klimatu i gospodarki. Współprzewodnicząca Annalena Baerbock będzie natomiast szefową MSZ. Cem Özdemir zostanie ministrem rolnictwa, Steffi Lemke ministrem środowiska, zaś Anne Spiegel obejmie ministerstwo rodziny.

Lider FDP Christian Lindner ma zostać ministrem finansów, a ministrem sprawiedliwości Marco Buschmann. Sekretarz generalny niemieckich liberałów Volker Wissing stanie na czele ministerstwa transportu, a Bettina Stark-Watzinger będzie ministrem edukacji.

Tymczasem Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU), która w przyszłym tygodniu ma oficjalnie utracić władzę w kraju, jest w trakcie wybory nowego przewodniczącego. Zastąpi on w tej roli Armina Lascheta. Głosowanie będzie trwało do 16 grudnia.

Ich trzech: Milioner, współpracownik Merkel i ekspert od polityki zagranicznej powalczą o przywództwo w CDU

Po wyborczej klęsce w chadeckiej CDU miało dojść do trzęsienia ziemi i odnowy w partii, ale wszystko wskazuje, że będzie to pozorna rewolucja.