Niemcy: Więcej prawicowych i lewicowych ekstremistów. Wzrasta liczba przestępstw

Liczba ekstremistów w Niemczech rośnie, zarówno prawicowych jak i lewicowych, wynika z najnowszego raportu Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji.

Liczba ekstremistów w Niemczech rośnie, zarówno prawicowych jak i lewicowych, wynika z najnowszego raportu Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. / Zdjęcie via unsplash

Liczba ekstremistów w Niemczech rośnie, zarówno prawicowych, jak i lewicowych, wynika z najnowszego raportu Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. W ubiegłym roku zanotowano wyraźnie większą liczbę przestępstw popełnionych przez ekstremistów, ale zmniejszyła się liczba przypadków przemocy.

 

 

W Niemczech wyraźnie wzrosła w ubiegłym roku liczba przestępstw popełnionych przez prawicowych i lewicowych ekstremistów. W 2019 r. odnotowano ponad 22,3 tys. przestępstw na tle skrajnie prawicowym. To o prawie 10 proc. więcej niż rok wcześniej, wynika z opublikowanego w czwartek (9 lipca) raportu Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV). Jeszcze większy, bo 40-procentowy był wzrost przestępstw zaliczanych do lewicowego ekstremizmu. W ubiegłym roku zarejestrowano ich ponad 6,4 tys.

Niemcy: Mniej aktów przemocy

Zmniejszyła się natomiast liczba przestępstw zaliczanych do aktów przemocy. Na tle skrajnie prawicowym dokonano ich w 2019 r. To 15 proc. mniej niż w 2018 r. Na tle skrajnie lewicowym takich przypadków odnotowano blisko dziesięć procent mniej. Raport wskazuje jednak na zamordowanie polityka CDU w Kassel w Hesji Walter Lübcke i antysemicki atak w Halle.

Sprawcy wskazanych przestępstw pochodzili ze skrajnie prawicowego środowiska. Zwiększyła się jednak liczba aktów przemocy na tle antysemickim. „Antysemityzm, ksenofobia i islamofobia, to punkty ciężkości skrajne prawicowej agitacji w 2019 r.”, powiedział podczas prezentowania raportu szef resortu spraw wewnętrznych Horst Seehofer. Cały „potencjał osobowy” skrajnie prawicowej sceny kontrwywiad szacuje się na ponad 32 tys. W tym 13 tys. osób uważa za gotowy do użycia przemocy – o 300 więcej niż w 2018 r.

Od 2019 r. kontrwywiad zaczął obserwować zarówno młodzieżówkę populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), jak i jej odłam „Skrzydło” („Der Flügel”). Do sympatyków tego ostatniego kontrwywiad zalicza co piątego członka AfD, czyli ponad 7 tys. osób. Oficjalnie „Skrzydło” rozwiązało się w tym roku.

Niemcy: Ugrupowanie Angeli Merkel i Ursuli von der Leyen chce parytetu płci w partyjnych strukturach

Od 2025 r. rządząca Niemcami Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) chce obsadzić kluczowe stanowiska w partii w równym stopniu kobietami i mężczyznami.

Niemcy: Więcej lewicowych radykałów

W 2019 r. wzrosła także liczba lewicowych radykałów – z 32 tys. w 2018 r., do 33,5 tys. w ubiegłym roku. „Charakterystyczna dla tego środowiska jest wyraźna niejednorodność”, napisano w raporcie. Dotyczy to także stosunku do przemocy. Według BfV „skrajnie lewicowe środowisko można podzielić na dwa obozy, która prezentują dwa odmienne podejścia”

W Niemczech wciąż wysokie jest zagrożenie zamachami terrorystycznymi ze strony islamskich ekstremistów, uważa Urząd Ochrony Konstytucji. Wprawdzie od trzech lat nie było żadnego zamachu, co można tłumaczyć klęską militarną tzw. „Państwa Islamskiego” w Syrii. Jednak zagrożenie dla Niemiec pozostało duże, np. ze względu na ciągły wzrost liczby i większe wpływy salafitów.

W 2019 r. wzrosło również zagrożenie kraju w związku z działalnością państw obcych. Zwłaszcza w czasach kryzysu nasilają się ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne, mające na celu destabilizację społeczeństwa. W raporcie wspomniano w tym kontekście przede wszystkim Rosję i Chiny.