Niemcy: Skrajna prawica jednak w lokalnym parlamencie w Hamburgu

Lider SPD w Hamburgu Peter Tschentscher / Zdjęcie via twitter @TschenPe

Wybory regionalne w Hamburgu dały wytchnienie niemieckiej socjaldemokracji oraz potwierdziły wzrastające poparcie dla Zielonych. Do ostatnich chwil o pozostanie w lokalnym parlamencie musiała drżeć skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec.

 

 

Niemiecka socjaldemokracja może odetchnąć z ulgą. Po serii porażek w kolejnych wyborach landowych Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) odniosła przekonujące zwycięstwo, chociaż wynik jest słabszy od rezultatu sprzed pięciu lat o 6,6 proc.

Spory sukces w bastionie niemieckiej socjaldemokracji odnotowali Zieloni. Z kolei Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) kanclerz Angeli Merkel uzyskała najsłabszy wynik w  historii startów w Hamburgu. Do ostatniej chwili o miejsce w lokalnym parlamencie musieli drżeć politycy skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), jednak ugrupowaniu udało się ostatecznie przekroczyć 5 proc. próg wyborczy.

Niemcy: Premier Turyngii wybrany dzięki głosom skrajnej prawicy zrezygnował

Lider liberałów (FDP) w Turyngii, wybrany w środę na premiera tego kraju związkowego dzięki poparciu skrajnie prawicowej AfD, ogłosił rezygnację ze stanowiska.

 

 

Thomas Kemmerich po niespełna 24 godzinach od wyboru na premiera położonej na wschodzie kraju Turyngii m.in. dzięki głosom skrajnie …

Logiczna koalicja

Głosowanie z poparciem 39 proc. (51 miejsc w 121-osobowym parlamencie) wygrała SPD, wyprzedzając Zielonych (24,2 proc.; 31 miejsc). Dla socjaldemokracji to kilkupunktowy spadek w porównaniu z 2015 r., podczas gdy Zieloni podwoili wynik i osiągnęli swój najlepszy rezultat w historii.

Zamieszkiwany przez 1,8 mln mieszkańców Hamburg wydaje się odporniejszy na ostatnie zawirowania na niemieckiej scenie politycznej, które przypadają na ostatnie miesiące ery kanclerz Angeli Merkel. Socjaldemokraci z Zielonymi rządzą tym miastem – które działa na prawach landu – od 2015 r. i wszystko wskazuje na to, że współpraca zostanie utrzymana w kolejnej kadencji.

Przywódczyni Zielonych w Hamburgu Katharina Fegebank powiedziała w niedzielny wieczór, że koalicja z SPD jest dla jej ugrupowania „naturalnym wyborem”, a priorytetowe w najbliższych miesiącach będą ochrona klimatu i obrona społeczeństwa otwartego. Za „oczywisty wybór” postrzega jak najszybsze podjęcie rozmów z Zielonymi dotychczasowy burmistrz Hamburga Peter Tschentscher (SPD). Oba ugrupowania będą dysponowały wystarczającą większością, jednak Tschentscher nie wyklucza rozmów także z CDU.

Niemcy: Nowe kierownictwo SPD niechętne dalszej koalicji z CDU/CSU

Rosną wątpliwości wokół przyszłości rządzącej Niemcami koalicji. Nowo wybrane kierownictwo socjaldemokratycznej SPD to para polityków, którzy nie kryją swojego sceptycyzmu co do kontynuacji współpracy z chadeckim blokiem CDU/CSU.

 

Członkowie SPD wybrali na parę nowych przewodniczących partii mało dotąd znany w krajowej …

Hamburg jako symbol

Według zaprezentowanych w niedzielny wieczór sondażowych wyników exit-poll AfD znalazła się poza parlamentem. Jednak poniedziałkowe (24 lutego) wyniki wskazują, że ugrupowanie, które pojawiło się na niemieckiej scenie politycznej w 2013 r. ostatecznie wejdzie do lokalnego parlamentu w Hamburgu.

W niedzielę AfD mogła liczyć na 5,1 proc. głosów. Nie jest to jednak wynik reprezentatywny dla całego kraju. Drugie co do wielkości miasto Niemiec od lat jest bastionem socjaldemokracji i AfD od czasu pojawienia się na scenie w 2013 r. nie osiągnęła tam nigdy rezultatu porównywalnego z poparciem mierzonym np. we wschodnich landach. Według wyników z poniedziałkowego poranka AfD zdobyła 5,3 proc., co przełoży się na 7 miejsc w 121-osobowym parlamencie Hamburga.

Niemcy: Serwisy internetowe będą musiały zgłaszać policji mowę nienawiści

Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy zaostrzający walkę z mową nienawiści w internecie. Serwisy internetowe muszą w myśl proponowanych przepisów zgłaszać takie przypadki bezpośrednio na policję.

 

Według projektu ustawy serwisy społecznościowe i platformy internetowe, takie jak Facebook czy YouTube, będą musiały automatycznie …

Problemy CDU

W zupełnie innej sytuacji znajdują się niemieccy chadecy, którzy muszą zmierzyć się z najsłabszym wynikiem procentowym w historii wyborów w Hamburgu. Ugrupowanie Angeli Merkel uzyskało 11,2 proc. głosów (14 miejsc), co oznacza spadek poparcia o 4 pproc. Jak przypomina niemiecka prasa, CDU tylko raz uzyskała gorszy wynik w wyborach regionalnych – w 1951 r. w Bremie. Sekretarz ugrupowania Paul Ziemiak określił niedzielne głosowanie mianem „gorzkiego dnia dla CDU”.

Wybory do lokalnego parlamentu były pierwszymi, które nastąpiły po niedawnej zapowiedzi rezygnacji Annegret Kramp-Karrenbauer z ubiegania się o przywództwo w ugrupowaniu. Decyzja ta uruchomiła lawinę spekulacji dotyczącą potencjalnych następców oraz zachwiała stabilnością największej partii w Niemczech, a słaby wynik potwierdza – według niemieckich mediów – przełożenie zawirowań na szczycie władzy na poparcie i zaufanie wyborców. „CDU w obliczu porażki w Turyngii i chaosu na poziomie federalnym znalazła się na dnie (…), napisało „Neue Osnabruecker Zaitung”, a „Südkurier” dodał, że „wynik CDU jest obrazem smutku”.

Kto zastąpi Annegret Kramp-Karrenbauer?

Rezygnacja Annegret Kramp-Karrenbauer jest porażką projektu Angeli Merkel, która chciała zapobiec wojnie sukcesyjnej w CDU. Stawką rozpoczynającej się rywalizacji o przywództwo w partii jest również fotel kanclerski.

 

 

Głównym celem rozdzielenia funkcji kanclerza od przewodniczego partii było uniknięcie walk wewnętrznych w rywalizacji …

Przełożenie na Turyngię?

Politycy SPD liczą na kontynuację pozytywnego trendu i przełożenie wyników z Hamburga na krajową politykę. Gdyby wybory do Bundestagu odbyły się w najbliższą niedzielę SPD mogłoby liczyć na 14 proc. głosów. Tym samym pozostają daleko w tyle za Zielonymi i CDU/CDU. AfD na poziomie krajowym wyprzedza SPD.

W cieniu niedzielnego głosowania coraz bliżej wyklarowania sytuacji politycznej w innym z niemieckich landów. Przedstawicielom Partii Lewicy (Die Linke), SPD, Zielonym i CDU udało się osiągnąć porozumienie ws. rozwiązania kryzysu rządowego w Turyngii. O ponadpartyjnym porozumieniu poinformował w piątkowy wieczór (21 lutego) Bodo Ramelow, były premier landu w latach 2014-2020. Kompromis zakłada utworzenie rządu mniejszościowego przez Ramelowa, przyjęcie nowego budżetu, a następnie przeprowadzenie przedterminowych wyborów 25 kwietnia 2021 r.

Polityczny kryzys w Turyngii rozpoczął się po tym, jak 5 lutego polityk FDP Thomas Kemmerich został wybrany na premiera przy pomocy głosów AfD.

Niemcy: Co dalej z Turyngią? Nowych wyborów jednak nie będzie?

Pogłębia się kryzys polityczny w położonej na wschodzie Niemiec Turyngii. Skandal wybuchł po tym, jak na premiera tego kraju związkowego wybrany został polityk lokalnej FDP. Poparła go bowiem skrajnie prawicowa AfD. Ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom może nie dojść do nowych …