Niemcy: Seehofer zrezygnuje z przewodniczenia CSU

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer, źródło: Flickr/fot. Michael Panse

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer, źródło: Flickr/fot. Michael Panse

Przewodniczący działającej w Bawarii chadeckiej CSU zapowiedział, że poda się niebawem do dymisji z partyjnej funkcji. To skutek niedawnych bawarskich wyborów lokalnych, w których chadecy – choć utrzymali władzę – zanotowali najgorszy wynik od 1950 r. Seehofer pozostanie jednak szefem MSW w rządzie federalnym.

 

Horst Seehofer ogłosił swoją decyzję podczas konferencji prasowej w Budziszynie na wschodzie Niemiec. „To już postanowione, zrezygnuję ze stanowiska przewodniczącego CSU. Konkretny termin mojego odejścia oraz kolejne szczegóły podam niebawem” – powiedział. Niemieckie media (np. agencja prasowa dpa) spekulują, że nadzwyczajny zjazd partyjny, który wybrałby nowego przewodniczącego, może odbyć się na początku przyszłego roku.

Seehofer: Chcę odnowy CSU

Choć Seehofer próbował przekonywać, że jego odejście wynika jedynie z konieczności „odnowienia partii” i nie ma związku z wynikami wyborów w Bawarii, to jednak mało kogo przekonał. Presja na nim ciążyła od chwili, gdy po nieudanych dla siostrzanej CDU wyborach lokalnych w Hesji (chadecy utrzymali tam władzę, ale stracili ponad 1/3 poparcia), do dymisji z partyjnego przewodnictwa podała się kanclerz Angela Merkel. Postanowiła ona jednak dokończyć swoją kadencję jako szefowa rządu, czyli pozostać u władzy w kraju do 2021 r.

Seehofer na razie nie zamierza rezygnować z szefowania Ministerstwu Spraw Wewnętrznych w rządzie federalnym. Jego dymisja w CSU – jak zapewnił – „nie wpłynie w żadnej sposób na jego pracę w rządzie”. Ale, ponieważ wcześniej kilkakrotnie mówił, że lider CSU powinien być członkiem rządu federalnego, możliwe jest, że w przyszłym roku poda się także do dymisji z kierowania MSW.

Prawie 2/3 Niemców uważa, że Merkel powinna ustąpić

Zdaniem 62,2 proc. ankietowanych niemiecka kanclerz powinna w przyszłym roku złożyć swój urząd. Na razie Angela Merkel postanowiła nie ubiegać się o kolejną kadencję przewodniczącej ugrupowania podczas grudniowego zjazdu jej centroprawicowej partii CDU. Kanclerzem Niemiec zamierza jednak pozostać do 2021 …

Wielka Koalicja bez zakłóceń?

Ewentualne odejście Seehofera z rządu mogłoby by być na rękę Merkel. Szef MSW kilkakrotnie zatrząsł w tym roku koalicją jaką chadecy zawarli z socjaldemokratyczną SPD (tzw. Wielka Koalicja). Domagał się m.in. przywrócenia kontroli na granicy niemiecko-austriackiej, aby zatrzymać migrację. Walczył jednak wówczas głównie o głosy dla swojej partii w Bawarii, gdzie CSU traciło poparcie na rzecz mocno antyimigracyjnej, skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Ostatecznie okazało się, że zabiegi Seehofera czynione na poziomie całych Niemiec nie na wiele się zdały. CSU w bawarskich wyborach zajęło co prawda pierwsze miejsce (z wynikiem 37,2 proc.), ale było to najniższe poparcie dla tej partii od 1950 r., a utrzymanie władzy wymagało zawarcia koalicji z bezpartyjnym, centroprawicowym komitetem Wolnych Wyborców Bawarii (FW).

Bawaria: Chadecy i Wolni Wyborcy uzgodnili koalicję

CSU oraz bezpartyjny komitet Wolnych Wyborców Bawarii porozumieli się co do utworzenia koalicji rządowej w najbogatszym niemieckim landzie. Po ostatnich wyborach chadecy utracili tam absolutną większość, ponieważ zaliczyli najniższy wynik wyborczy od 1950 r. – 37,2 proc.
 
CSU i tak daleko …