Niemcy: Protest przeciw żołnierzykom-zabawkom w nazistowskich mundurach

Klocki wystawione na Amazon przez Custom Bricks Design, źródło Manuel Hegel // Change.org

Klocki wystawione na Amazon przez Custom Bricks Design, źródło Manuel Hegel // Change.org

Pewien niemiecki ojciec zbiera w internecie podpisy. Chce, aby z oferty niemieckiej wersji gigantycznego sklepu on-line – Amazon zniknęły figurki żołnierzy w mundurach Wehrmachtu. Zdaniem autora petycji to „niebezpieczna banalizacja narodowego socjalizmu”.

 

Manuel Hegel szukając gwiazdkowych prezentów dla swoich dzieci natrafił w katalogu sklepu Amazon na ofertę, która go zszokowała. Do nabycia była przypominająca ludzika Lego figurka żołnierza w mundurze Wehrmachtu wyposażonego w karabin maszynowy MG34. Zabawkę sprzedawała firma Custom Bricks Design i nie był to oficjalny zestaw firmy Lego, która zdecydowanie odcięła się już od tej zabawki. Jak napisała w swoim oświadczeniu duńska firma, tego typu produkty „nie są zgodne z wyznawanymi przez nią wartościami”, a także „w żaden sposób nie były one sponsorowane, ani wspierane przez Lego”.

Inne produkty wystawione na niemieckim Amazonie przez Custom Bricks Design to m.in. kolejne zestawy żołnierzy Wehrmachtu, nazistowskiej żandarmerii wojskowej czy jednostek Waffen SS. Firma tłumaczy, że jej produkty nie mają na celu promocji nazizmu, bowiem seria pojazdów i żołnierzyków-zabawek portretuje różne jednostki z okresu II wojny światowej, w tym także oddziały państw alianckich. Dodatkowo zabawki posiadają ostrzeżenia, że „nie są odpowiednie dla dzieci poniżej 7 roku życia, a starsze powinne bawić się nimi tylko pod okiem dorosłych”.

Niemcy wprowadziły surowe prawo przeciw mowie nienawiści w internecie

Według przepisów, które weszły w życie wraz z początkiem miesiąca, brak szybkiej reakcji ze strony serwisu społecznościowego na przypadki nienawistnych komentarzy użytkowników może zostać ukarane grzywną nawet w wysokości 50 mln euro. To jedne z najbardziej restrykcyjnych tego typu regulacji na …

Lego chce przeciwdziałać takim sytuacjom

Manuel Hegel nie jest przekonany tłumaczeniami Custom Bricks Design. W internecie umieścił petycję po niemiecku i angielsku, w której domaga się do Amazona całkowitego wycofania tego typu ofert z katalogu. Liczy, że uda mu się zebrać wiele podpisów z całego świata. Argumentuje, że sprzedaż tego typu zabawek dzieciom „niebezpiecznie banalizuje narodowy socjalizm, a poprzez zabawę nimi dzieci akceptują symbole i umundurowanie zbrodniczych jednostek jako coś zupełnie normalnego”. To zdaniem Manuela Hegla może prowadzić do „akceptacji jednego z najbardziej nieludzkich reżimów w historii”. „Mam ciarki, gdy pomyślę, że takie klocki mogłyby leżeć pod choinką w jakimś niemieckim domu” – napisał Hagel.

Dodatkowo, zwraca uwagę autor petycji, firma Custom Bricks Design nie pierwszy już raz próbuje podszyć się pod oficjalne produkty firmy Lego, a być może do produkcji swoich zabawek „wykorzystuje także oryginalne części Lego”. Duńska firma zapowiedziała już podjęcie kroków, które „sprawią, że klienci nie będą w przyszłości wprowadzani w błąd”. Nie wiadomo jednak, czy Lego zamierza pozwać Custom Bricks Design do sądu.

Na razie oferty na „nazistowskie ludziki” wciąż widnieją w katalogu Amazona, ale obecnie zablokowana jest możliwość składania kolejnych zamówień. Jak napisano, „nie wiadomo, kiedy towar znów będzie dostępny”. Niemieckie prawo jasno jednak zakazuje stosowania nazistowskich symboli (m.in. swastyki, Krzyża Żelaznego czy używanego przez nazistów godła, tzw. Orła Rzeszy – Reichsadler), z wyjątkiem edukacji oraz sztuki. Firma Amazon nie odniosła się na razie oficjalnie do całej sprawy.

Niemcy: Przychylny migrantom burmistrz Alteny zaatakowany nożem

Burmistrz znanego w Niemczech z bardzo otwartego podejścia do uchodźców i migrantów miasteczka Altena został poważnie ugodzony nożem w szyję. Wywodzący się z chadecji polityk został na szczęście tylko lekko ranny. Napastnik miał wykrzykiwać antyimigracyjne hasła.
 
Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy …