Niemcy: Poparcie dla CDU/CSU najniższe od 2006 r.

Angela Merkel, źródło Flickr

Angela Merkel, źródło Flickr/EU2017EE - Estonian Presidency

Współrządząca Niemcami koalicja partii chadeckich po raz pierwszy od 12 lat zanotowała poparcie poniżej 30 procent. Wciąż gwarantowałoby ono pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych, ale CDU/CSU sukcesywnie notuje coraz gorsze wyniki w sondażach.

 

Według publikowanego co tydzień przez „Bild am Sonntag” sondażu z cyklu „Sonntagstrend”, czyli „Niedzielny trend” koalicja dwóch chadeckich partii – ogólnoniemieckiej CDU i działającej tylko w Bawarii CSU – może liczyć na 29 proc. głosów. Oznacza to spadek o 1 pp. w stosunku do poprzedniego badania i najniższy wynik chadeków od 2006 r. Badanie dla niedzielnego wydania tabloidu „Bild” przeprowadził instytut Emnid.

Rząd traci od dłuższego czasu

Według sondażu straciła (też o 1 pp.) także współrządząca razem z chadekami socjaldemokracja. Chęć oddania głosu na SPD wyraziło 18 proc. badanych. Również socjaldemokraci sukcesywnie tracą poparcie. Właśnie obawa o pogłębienie się trendu spadkowego była największą przeszkodą w ponownym zawarciu „wielkiej koalicji” z CDU/CSU. Wielu polityków SPD tylko w przejściu do twardej opozycji wobec kanclerz Angeli Merkel widziało szansę na odbudowę poparcia. Ostatecznie referendum wśród wszystkich członków partii doprowadziło do zawarcia koalicji z chadekami.

Na trzecim miejscu uplasowała się skrajnie prawicowa, silnie eurosceptyczna i antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD). AfD wyrosło już na główną siłę opozycyjną w Niemczech, na którą chce zagłosować obecnie 15 proc. Poparcie dla skrajnej prawicy jednak od pewnego czasu już nie rośnie i zatrzymało się właśnie na takim poziomie.

Niemcy: Koalicja utrzymana. Jest kompromis ws. migracji

Do późnych godzin wieczornych trwała wczoraj intensywna rozmowa pomiędzy liderami dwóch niemieckich partii chadeckich – CDU i CSU. Stawką było utrzymanie łączącego dwa ugrupowania od kilkudziesięciu lat sojuszu, a jednocześnie obecnego rządu.
 
Kierująca CDU kanclerz Angela Merkel doszła do porozumienia z …

Kto zyskał?

Gdzie zatem podziało się znikające poparcie dla rządu? Najwięcej w najnowszym badaniu zyskali Zieloni, którzy powoli doganiają już w sondażach AfD. Chciałoby na nich zagłosować już 14 proc. badanych. Zieloni przejmują głosy osób o lewicowych poglądach, które rozczarowują się zbyt umiarkowanym SPD, podobnie jak AfD odbiera coraz więcej mocno konserwatywnych wyborców chadekom.

Badacze nie odnotowali natomiast zmian w poparciu zarówno dla liberalnej partii FDP, jak i dla  Lewicy (Die Linke). Na pierwsze z tych ugrupowań chce zagłosować 9 proc. ankietowanych, na drugie zaś – 10 proc. Inne ujęte w badaniu partie (każda z nich pozostaje poza Bundestagiem) zgromadziły łącznie 5 proc. poparcia. Żadna nie zbliża się więc nawet do wynoszącego właśnie 5 proc. progu wyborczego.

Niemcom zależy na silnej Grupie Wyszehradzkiej – WYWIAD

Grupa Wyszehradzka to jedna z najlepiej funkcjonujących grup wewnątrz Unii Europejskiej. Berlin to dostrzega, ale stoi jednocześnie na straży jedności UE. W wielu obszarach Niemcom i V4 dużo dziś jednak do siebie bliżej niż Niemcom i Francji – przekonuje w …