Niemcy: Dziś wizyta szefowej MSZ w Warszawie. „Nie będziemy realizować naszych wizji i interesów ponad głowami sąsiadów”

Niemcy-Zieloni-Baerbock-Merkel-Scholz-Bundestag-wybory-CDU-SPD-unia-europejska-klimat-ekologia

Annalena Baerbock (na zdj.) jest szefową niemieckiego MSZ. / Foto via flickr (CC BY-SA 2.0) [Bündnis 90/Die Grünen Nordrhein-Westfalen]

Dziś wizytę w Warszawie złoży nowa szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. Współprzewodnicząca partii Zielonych spotka się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem

 

 

Warszawa będzie trzecią europejską stolicą, do której po objęciu urzędu udała się nowa szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.

Wcześniej współprzewodnicząca partii Zielonych gościła w Paryżu oraz Brukseli, gdzie spotkała się m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, z którym omówiła m.in. sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz konflikt ukraińsko-rosyjski oraz wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem.

Wiadomo, że dziś (10 grudnia) rano w Warszawie Baerbock spotka się z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem, a także z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem.

Następnie złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wśród tematów jej rozmów w Warszawie będzie rozpoczynające się w 2022 r. przewodnictwo Polski w OBWE, wynika z komunikatu niemieckiego MSZ.

Niemcy: Olaf Scholz oficjalnie nowym kanclerzem. Koniec ery Angeli Merkel

Tym samym zakończyła się trwająca 16 lat era kanclerz Angeli Merkel.

Warszawa, Berlin i Paryż są kluczowe dla Europy.

Jeszcze przed czwartkową wizytą we Francji i Belgii, nowa szefowa niemieckiego MSZ podkreślała, że w pierwszej kolejności chce zadbać o jak najlepsze relacje z sojusznikami i sąsiadami.

„W trakcie tych pierwszych wizyt chciałabym przede wszystkim wysłuchać naszych najbliższych partnerów. Nie będziemy realizować naszych wizji i interesów ponad głowami naszych sąsiadów, a na pewno nie ich kosztem”, podkreśliła.

Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji wezwała także do obrony podstawowych wartości UE i wspólnych reguł. „Akurat w sprawie praworządności i praw człowieka nie możemy dopuścić do tego, by fundamenty Europy się wykruszyły”, podkreśliła Baerbock, cytowana przez agencje.

W udzielonym niedawno wywiadzie tygodnikowi „Spiegel” Baerbock mówiła, że „silna niemiecka polityka zagraniczna może być tylko polityką europejską. Należy pilnie ożywić Trójkąt Weimarski – Warszawa, Berlin i Paryż są kluczowe dla Europy. I choć mamy wiele kontrowersyjnych kwestii z polskim rządem, jedno jest pewne: potrzebujemy ścisłej współpracy z naszymi wschodnioeuropejskimi partnerami”, podkreśliła.

Niemcy: Podpisano umowę koalicyjną. Kto w rządzie Olafa Scholza? [LISTA MINISTRÓW]

Olaf Scholz jutro zostanie zaprzysiężony jako kanclerz.

Dwa razy Polska

Przypomnijmy, że w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu na 177 stronach słowo „Polska” pada dwa razy. Pierwszy raz w zobowiązaniu rządu, aby w Berlinie zbudować poświęcone Polsce miejsce pamięci i spotkań. Ma ono upamiętniać ofiary niemieckich zbrodni podczas okupacji.

„Niemców i Polskę łączy głęboka przyjaźń”, to druga i ostatnia bezpośrednia wzmianka. Zapowiedziano także wspieranie przez Niemcy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, w tym wymianę młodzieży z obydwu krajów. Wspomniano polsko-francusko-niemiecki Trójkąt Weimarski, który w ostatnich latach stracił jednak na znaczeniu.

Dr Agnieszka Łada-Konefał, wicedyrektorka Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (DPI)  w Darmstadt, zwróciła uwagę w rozmowie z EURACTIV.pl, że równie ciekawe są jednak te zdania umowy koalicyjnej, w których Polska nie jest wymieniana z nazwy, ale w których przyszła koalicja odnosi się do Polski.

„Pisząc o relacjach z Rosją, koalicjanci zapowiadają zwracanie uwagi na interesy partnerów w Europie Środkowo-Wschodniej. Obszerny fragment umowy dotyczący europejskiej praworządności może być rozumiany jako przesłanie między innymi do Polski”, zwraca uwagę nasza rozmówczyni.

O klimacie i atomie w Paryżu

Pierwszą stolicą, do której Baerbock udała się w środę (8 sierpnia) wieczorem, tuż po swoim zaprzysiężeniu, był Paryż.

Z Francuzami rozmawiała o objęciu przez nich rotacyjnej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w przyszłym roku. Szefowa niemieckiego MSZ liczy zwłaszcza, że Paryż przyspieszy działania dyplomatyczne w związku z kwestiami polityki klimatycznej i redukcji gazów cieplarnianych.

To jeden z głównych postulatów niemieckich Zielonych oraz samej Baerbock. „Żaden inny kryzys nie jest tak groźny dla przyszłości ludzkości jak kryzys klimatyczny. Kryzys klimatyczny nie respektuje żadnych granic państwowych”, stwierdziła przed wyruszeniem w pierwsze tournée po europejskich stolicach, podkreślając, że tylko w drodze międzynarodowej współpracy można zrealizować cele związane z walką ze zmianami klimatu.

W trakcie wizyty w Paryżu Baerbock potwierdziła, że jest przeciwna francuskim dążeniom, do uznania w UE energii atomowej za „zieloną energię”, czyli przyjazną dla klimatu. „Nie jest niczym nowym, że w sprawie atomu mamy odmienne stanowiska”, powiedziała po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Francji Jeanem-Yvesem Le Drianem. Francuskie stanowisko w tej sprawie podziela z kolei m.in. Polska.

Niemcy: Rząd Merkel uprawiał politykę status quo. Nowa koalicja to połączenie wody z ogniem [WYWIAD]

Rząd Angeli Merkel uprawiał politykę zachowawczą, widząc problemy i wyzwania, ale nie reagując na nie. Była to polityka oczekiwania, że problemy rozwiążą się same. podkreśla Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.