Niemcy: Policja weszła do biur AfD

Guido Reil, źródło: Flickr/Guido Reil Fan (CC0 1.0 Universal)

Guido Reil, źródło: Flickr/Guido Reil Fan (CC0 1.0 Universal)

Niemieccy policjanci wkroczyli do biur skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w Düsseldorfie na zachodzie kraju. Akcja ma związek z dochodzeniem prowadzonym wokół finansowania partii.

 

Policjanci poszukiwali dokumentów dotyczących kampanii wyborczej AfD z wyborów landowych w Nadrenii Północnej-Westfalii w 2017 r. Poważne wątpliwości budzi bowiem finansowanie działań kampanijnych dotyczących m.in. wpływowego polityka AfD w tym landzie Guido Reila.

Reil nie wywalczył 2 lata temu mandatu w landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii, ale w maju bieżącego roku dostał się do Parlamentu Europejskiego. W 2017 r. otrzymał jednak przynajmniej 44,5 tys. euro od zarejestrowanej w Szwajcarii firmy PR – Goal AG. Pieniądze te   wydano m.in. na druk plakatów wyborczych Reila.

Wątpliwości także wokół lidera AfD

Dotacja od szwajcarskiej firmy nie została jednak uwzględniona w sprawozdaniu finansowym, jakie po zakończeniu kampanii wyborczej złożyła zgodnie z obowiązkiem prawnym AfD. Wpłatę od Goal AG pominięto zapewne dlatego, że niemieckie prawo zabrania partiom politycznym czy komitetom wyborczym pobieranie dotacji od podmiotów spoza UE. Szwajcaria co prawda należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale państwem członkowskim nie jest.

Tymczasem wpłaty od Szwajcarów przyjął w 2017 r. nie tylko Reil, ale także przewodniczący AfD Jörg Meuthen. Komisja administracyjna Bundestagu już nakazała obu politykom zwrot otrzymanych od szwajcarskiej firmy sum – Reil ma oddać 44,5 tys. euro, a Meuthen – prawie 90 tys. euro. Osobne śledztwo w sprawie domniemanego nielegalnego finansowania prowadzi natomiast prokuratura. To na jej zlecenie dokonano przeszukań w partyjnych biurach w Düsseldorfie.

Niemcy: AfD ukarana za nielegalne dotacje

Skrajnie prawicowa niemiecka partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) została ukarana przez komisję administracyjną Bundestagu za to, że na partyjne konta trafiły dotacje, które są niezgodne z prawem. AfD jednak owych dotacji nie zwróciła i teraz musi zapłacić grzywnę.
 

Chodzi o dotacje …

Reil może sprawować mandat europosła

Kierownictwo AfD po raz kolejny odrzuca oskarżenia o nielegalne finansowanie i przekonuje, że cała sprawa ma charakter politycznej intrygi. „Te oskarżenia są fałszywe. Dotacje od podmiotów ze Szwajcarii są zgodne z niemieckim prawem. Nie otrzymaliśmy żadnych bezprawnych wpłat” – stwierdzono w partyjnym oświadczeniu.

Członkowie AfD w Düsseldorfie poinformowali też portal Politico, że policja przeprowadziła swoje przeszukania spokojnie, a pracownicy partyjnego biura „w pełni współpracowali ze śledczymi”. Dochodzenie w sprawie finansowania kampanii wyborczej AfD z 2017 r. może potrwać nawet kilka miesięcy. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby Guido Reil sprawował uzyskany 2 lata później mandat europosła. Reil do 2016 r. (przez 26 lat) był politykiem socjaldemokratycznej partii SPD. Przeszedł jednak do obozu skrajnej prawicy.

Niemcy: Nie będzie pierwszego burmistrza z AfD

Mieszkańcy położonego na granicy z Polską niemieckiego miasteczka Görlitz wybrali na burmistrza kandydata rządzącej całym krajem centroprawicowej CDU. Odrzucili tym samym kandydata skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), który sensacyjnie zwyciężył w pierwszej turze.
 

Głosowanie w Görlitz potraktowano jako test tego, czy Niemcy …