Niemcy: Olaf Scholz oficjalnie nowym kanclerzem. Koniec ery Angeli Merkel

niemcy-rosja-scholz-putin-ukraina-baerbock-atom-gaz-taksonomia-unia-europejska-polska

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / Fot. Benoit BOURGEOIS, EP-074376A [© European Union 2018 - Source : EP]

Bundestag wybrał w środę Olafa Scholza z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na nowego kanclerza. Następnie prezydent Frank-Walter Steinmeier wręczył mu dokument mianowania na szefa rządu. Nowy niemiecki rząd tworzy koalicja trzech partii: SPD, Zielonych i FDP.

 

 

Przed południem 63- letni Olaf Scholz został wybrany na to stanowisko przez Bundestag. Polityk SPD dostał 395 głosów, przeciwko było 303 deputowanych. Scholz – od 2018 r. federalny minister finansów i wicekanclerz – potrzebował co najmniej 369 głosów.

Scholz ślubował m.in., że będzie „poświęcał swoje siły dla dobra narodu niemieckiego” i „sumiennie wypełniał swoje obowiązki”. Jak zwracają uwagę niemieckie media nie dodał kończącej tekst przysięgi formuły „Tak mi dopomóż Bóg”.

Jest pierwszym bezwyznaniowym szefem rządu w Niemczech po wystąpieniu z Kościoła protestanckiego

Podczas głosowania w parlamencie na trybunie honorowej obecna była kanclerz Angela Merkel (nie posiada mandatu poselskiego, ustępująca szefowa rządu nie wystartowała we wrześniowych wyborach do Bundestagu), a także ostatni szef rządu z ramienia SPD Gerhard Schroeder oraz były prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Politycy oraz zaproszeni goście w Bundestagu zgotowali Merkel – z wyjątkiem polityków Alternatywy dla Niemiec (AfD) – owację na stojącą

Po ceremonii Scholz udał się do zamku Bellevue (siedziba prezydenta RFN), gdzie aktualny prezydent Frank-Walter Steinmeier wręczył mu dokument mianowania na szefa rządu.

W południe Scholz został zaprzysiężony w Bundestagu. Scholz stoi na czele rządu koalicyjnego złożonego z trzech partii: socjaldemokratycznej SPD, liberalnej FDP i partii Zielonych. To pierwszy rząd od lat pięćdziesiątych, w którego skład wchodzą więcej niż dwie partie.

Nowy kanclerz Niemiec z wizytą w Warszawie? 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybędzie do Warszawy w najbliższą niedzielę, przekazała „Rzeczpospolita” powołując się na nieoficjalne informacje.

Priorytety: Koronawirus, klimat, Europa

SPD zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, a Olaf Scholz był jej kandydatem na kanclerza.

Rozmowy koalicyjne między zwycięskimi we wrześniowych wyborach do Bundestagu socjaldemokratami z SPD, liberałami z FDP a partią Zielonych okazały się sukcesem. Trzy ugrupowania utworzą nowy rząd, który pokieruje polityką Berlina przez kolejne lata.

Przed nowym gabinetem wiele wyzwań – od walki z pandemią koronawirusa i zmianami klimatycznymi, przez najważniejsze problemy polityki wewnętrznej, po sprawy europejskie i międzynarodowe.

Głównym priorytetem na najbliższe miesiące będzie walka z koronawirusem. Od początku pandemii w wyniku COVID-19 zmarło w Niemczech 100 tys. osób, a w ostatnim czasie kraj notuje kolejne rekordy zakażeń SARS-CoV-2 i znajduje się w najgorszym momencie od rozpoczęcia pandemii.

Umowa koalicyjna nowego gabinetu liczy 177 stron. Opisano w niej szczegółowo cele i zadania nowego gabinetu, poczynając od spraw wewnętrznych, przez międzynarodowe, jak m.in. zapowiedź prowadzenia ambitnej polityki europejskiej, włącznie z działaniami na rzecz federalizacji UE oraz znacznym przyspieszeniem działań na rzecz transformacji klimatycznej Niemiec. Nowy rząd chce zrezygnować ze spalania węgla w energetyce do 2030 r.

Niemcy: Koronawirus, klimat i praworządność. Jakie priorytety ma nowy rząd w Berlinie?

W centrum uwagi pozostaje koronawirus i ochrona klimatu. Co jeszcze proponuje tzw. koalicja świateł drogowych?

Koniec epoki Merkel

Olaf Scholz będzie pierwszym kanclerzem z ramienia socjaldemokratów od 2005 r., gdy funkcję tę przestał sprawować Gerhard Schröder (szef niemieckiego rządu od 1998) i czwartym kanclerzem z ramienia SPD w historii Republiki Federalnej – po Schroederze, Willy’m Brandcie (1969-1974), Helmucie Schmidcie (1974-1982). Z CDU wywodzili się kanclerze: Konrad Adenauer, Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiesinger i Helmut Kohl, a ostatnio kanclerz Merkel.

W gabinecie Scholza zasiadać będzie 15 ministrów. Łącznie z kanclerzem w rządzie będzie po 8 kobiet i mężczyzn. Po raz pierwszy w historii RFN szefem resortu dyplomacji zostanie kobieta – Annalena Baerbock z partii Zielonych.

Ponadto Zieloni nominowali współprzewodniczącego partii Roberta Habecka na stanowisko ministra w nowym resorcie klimatu i gospodarki. Resort ten będzie sprawował piecze nad ważnymi z punktu widzenia sprawami dla transformacji ekologicznej. Habeck będzie także wicekanclerzem.

Zieloni poza Habeckiem i Baerbock nominowali Cema Özdemira na ministrem rolnictwa, Steffi Lemke na funkcję minister środowiska oraz Anne Spiegel (urodzone tego samego dnia z Annaleną Baerbock będą najmłodszymi ministrami w rządzie), która obejmie ministerstwo rodziny.

Na czele resortu obrony Niemiec stanie Christine Lambrecht z SPD, która w poprzednim gabinecie była ministrem sprawiedliwości.

Pozostali ministrowie z partii socjaldemokratycznej będą Nancy Faeser, która pokieruje MSW. Na stanowisku ministra pracy i spraw socjalnych pozostanie Hubertus Heil. Ministrem zdrowia będzie Karl Lauterbach.

Resortem budownictwa pokieruje Klara Geywitz, a Svenja Schulze będzie odpowiadać za ministerstwo rozwoju i współpracy gospodarczej. Zaś Wolfgang Schmidt, jeden z najbliższych współpracowników nowego kanclerza jeszcze z czasów sprawowania przez Scholza funkcji burmistrza Hamburga, zostanie szefem Urzędu Kanclerskiego.

Najważniejszy z resortów – ministerstwo finansów – przypadło liberałom. Jego szefem zostanie lider ugrupowania Christian Lindner.

FDP poza Lindnerem, nominowali na ministra sprawiedliwości Marco Buschmanna, Volker Wissing stanie na czele ministerstwa transportu, a Bettina Stark-Watzinger będzie ministrem edukacji.

Niemcy: Rząd Merkel uprawiał politykę status quo. Nowa koalicja to połączenie wody z ogniem [WYWIAD]

Rząd Angeli Merkel uprawiał politykę zachowawczą, widząc problemy i wyzwania, ale nie reagując na nie. Była to polityka oczekiwania, że problemy rozwiążą się same. podkreśla Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.