Niemcy: Wyborcza porażka SPD. Sygnał ostrzegawczy dla Scholza

niemcy-nadrenia-scholz-wybory-wust-CDU-SPD-zieloni-FDP

Lider CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii, Hendrik Wüst. / Foto via [Hendrik Wüst]

Centroprawicowi Chrześcijańscy Demokraci (CDU) i Zieloni zwyciężyli w niedzielę w wyborach landowych w Nadrenii Północnej-Westfalii, nazywanych „małymi wyborami do Bundestagu”.

 

 

Według wyników sondaży po zamknięciu lokali wyborczych w wyborach krajowych w Nadrenii Północnej-Westfalii wygrała partia CDU, której regionalnym liderem jest premier rządu NRW Hendrik Wuest. Otrzymała 35,9 proc. głosów wyborców (plus 2,9 pkt. proc. w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat).

Niemcy: Chadecja wyraźnie wygrywa wybory w Szlezwiku-Holsztynie

Socjaldemokratyczna SPD osiągnęła zaś najniższy wynik w historii, a skrajnie prawicowa AfD nie przekroczyła progu wyborczego.

Test dla Olafa Scholza

Sukces wyborczy może być ważnym impulsem dla CDU na poziomie krajowym. Partia byłej kanclerz Angeli Merkel została jesienią 2021 r. zepchnięta do opozycji po 16 latach rządzenia Niemcami.

Chadecja pokonała wyraźnie w Nadrenii Północnej-Westfalii partię kanclerza Olafa Scholza SPD, która uzyskała poparcie 26,6 proc. elektoratu (- 4,6 pkt. proc. wobec 2018 r.). To historycznie zły wynik dla partii, która od zakończenia II wojny światowej nigdy nie spadła w tym zachodnioniemieckim landzie poniżej 30 proc.

Trzecia partia Zielonych osiągnęła wynik 18,1 proc. (zyskując 11,7 pkt. proc. wobec 2018 r.). Na liberałów (FDP) zagłosowało 5,7 proc. wyborców (minus 6,9 pkt. proc.) – na granicy progu wyborczego wejścia do parlamentu.

To bardzo słaby wynik ugrupowania, które rodzi pytania o pozycję na arenie krajowej. Liberałowie w rządzie Scholza kontrolują m.in. ważne ministerstwo finansów, jednak nie przełożyło się to na popularność FDP wśród wyborców w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Rezultat 5,5 proc. uzyskała prawicowa AfD tracąc 1,9 pkt. proc. Partia Die Linke (Lewica) z wynikiem 2,1 proc. nie osiągnęła progu wyborczego. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,5 proc.

Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii są uważane za najważniejszy miernik poparcia dla rządzącej Niemcami koalicji SPD-Zieloni-FDP z socjaldemokratycznym kanclerzem Olafem Scholzem na czele.

Ze względu na największą liczbę mieszkańców wśród niemieckich krajów związkowych, wybory do parlamentu regionalnego (Landtagu) w Nadrenii Północnej-Westfalii nazywane są często „małymi wyborami do Bundestagu”.

Wyniki w Nadrenii Północnej-Westfalii są kolejną w ciągu tygodnia porażką socjaldemokratów w wyborach landowych. W poprzednim tygodniu SPD przegrała w północnoniemieckim landzie Szlezwik-Holsztyn.