Czas na zmianę pokoleniową w CDU: Ważni ministrowie w rządzie Merkel zrzekają się mandatów do Bundestagu

Niemcy-Merkel-Bundestag-CDU-Laschet-Altmeier-Kramp-Karrenbauer

Szefowa niemieckiego resortu obrony w trakcie dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa / Foto via flickr (CC BY 2.0) [U.S. Secretary of Defense]

Dwójka ministrów w rządzie ustępującej kanclerz Angeli Merkel odejdzie z niemieckiego parlamentu. Jak argumentują, chcą zrobić miejsce dla nowego pokolenia, które może odmłodzić CDU po porażce we wrześniowych wyborach do Bundestagu.

 

 

Decyzję o rezygnacji z mandatów do parlamentu ogłosili minister obrony Annegret KrampKarrenbauer oraz minister gospodarki Peter Altmaier oraz. Ich decyzja to efekt wewnętrznego sporu, który narastał po tym, jak Armin Laschet, bliski sojusznik Angeli Merkel, doprowadził do porażki wyborczej w ubiegłym miesiącu.

Decyzję ministrów ogłosił w sobotę Tobias Hans, szef partii Chrześcijańskich Demokratów (CDU) Merkel w Saarze – regionie, z którego pochodzą zarówno Altmaier, jak i Kramp-Karrenbauer.

Cytowany przez agencje, Hans powiedział, że partia musi porzucić niektóre zobowiązania, takie jak konstytucyjnie ustalony pułap długu publicznego, często obwinianego za powolne tempo inwestycji infrastrukturalnych w Niemczech.

„Musimy przekształcić hamulec zadłużenia w pokoleniowy pakt budżetowy, pokoleniowo sprawiedliwy budżet”, powiedział.

„Młodsi potrzebują teraz swojej szansy!”, napisał na Twitterze Altmaier, który jest zaliczany do grona najbliższych współpracowników Merkel. Oboje razem z szefową ministerstwa obrony nie byli zaliczani do grona admiratorów nowego szefa partii Armina Lascheta. Kramp-Karrenbauer i Altmaier mają więcej niż 60 lat, ich mandaty przejdą teraz w ręce dwójki polityków CDU, w wieku 38 i 42 lat.

„CDU musi wypracować sobie kształt na przyszłość”, napisała na Twitterze Kramp-Karrenbauer. „Peter Altmaier i ja chcemy się do tego przyczynić, ustępując z Bundestagu” – dodała.

Altmaier i Kramp-Karrenbauer pozostaną na stanowiskach do czasu utworzenia nowego rządu. „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by odzyskać to młode pokolenie – powiedział Altmaier, który przez wiele lat był szefem gabinetu Merkel.

Wielu członków partii krytykuje przywództwo 60-letniego Lascheta. Ich zdaniem do wyborów partię lepiej poprowadziłby premier Bawarii Markus Soeder. Zwracają również uwagę, że młodzi wyborcy odwrócili się od CDU na rzecz FDP i Zielonych.

AKK: Kiedyś typowana na następczynie Merkel

Annegret Kramp-Karrenbauer jeszcze 2 lata miała zastąpić Angelę Merkel na stanowisku szefowej niemieckiego rządu, ale po aferze w Turyngii, gdzie zimą 2020 r. parlament tego położonego na wschodzie kraju związkowego nieoczekiwanie wybrał na premiera polityka liberalnej FDP Thomasa Kemmericha, co umożliwiły głosy posłów z prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Pokonany został dotychczasowy premier Bodo Ramelow z partii Lewica, która wygrała jesienne wybory w Turyngii.

Po fali krytyki Kemmerich ustąpił ze stanowiska, ale fakt, że w ogóle dał się wybrać przy poparciu AfD, a chadecy i liberałowie głosowali razem z izolowanym dotąd ugrupowaniem wstrząsnął sceną polityczną w Niemczech.

Przewodnicząca chadeckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnowała w lutym 2020 r. z kierowania ugrupowaniem. Zapowiedziała także, że nie będzie się ubiegać o fotel kanclerza po wyborach parlamentarnych w 2021 r.

Niemcy: Armin Laschet gotowy na zmiany w CDU. To gra na przetrwanie?

Armin Laschet znajduje się pod ostrzałem krytyki ze strony polityków niemieckiej chadecji, którzy wzywają do odnowy partii, która rządziła Niemcami przez ostatnie 16 lat.