Niemcy: CSU ma nowego przewodniczącego

Horst Seehofer i Markus Söder, źródło: Wikipedia, fot. Freud

Horst Seehofer i Markus Söder, źródło: Wikipedia, fot. Freud

Bawarska konserwatywna partia CSU na nadzwyczajnym zjeździe w Monachium wybrała premiera Bawarii Markusa Södera na swojego nowego przewodniczącego. Zastąpił on na tym stanowisku Horsta Seehofera, który kierował partią przez 10 lat.

 

Wybór Markusa Södera na nowego lidera CSU nie był zaskoczeniem, ponieważ innego kandydata nie było. Zagłosowało na niego 87,4 proc. delegatów. Zgromadzeni na zjeździe przedstawiciele partii zdecydowali także o mianowaniu poprzedniego lidera – obecnego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera – honorowym przewodniczącym.

Tym samym dołączył on do grona dwóch innych honorowych przewodniczących – Edmunda Stoibera i Theo Waigla. Pierwszy był przewodniczącym CSU i premierem Bawarii w latach 1999-2007, a drugi w latach 1988-1999.

Koniec sporów z CDU?

Söder podkreślał w wystąpieniu po swoim wyborze, że zależy mu na jedności w partii. „Mamy za sobą czas pełny zawirowań, po którym powoli, ale zdecydowanie dorastamy do nowej formy współpracy. To jednak wymaga czasu” – mówił. Seehofera zastąpił na stanowisku szefa CSU, ponieważ ten złożył rezygnację. Przyczynił się do niej wynik chadeków w bawarskich wyborach lokalnych w październiku ubiegłego roku. CSU uzyskało w nich poparcie 37,2 proc. wyborców.

Choć był to wynik gwarantujący pierwsze miejsce i utrzymanie władzy, to jednak po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat trzeba było szukać koalicjanta. W partii potraktowano to jako porażkę. Okazało się, że CSU nie pomogło ani zaostrzenie kursu wobec imigrantów, ani spory z sojuszniczą CDU (które Seehofer prowadził z kanclerz Angelą Merkel).

Wybór Södera na nowego szefa CSU jest oceniany jako szansa na zakończenie sporów między obiema chadeckimi partiami. Tym bardziej, że CDU także zmieniła niedawno kierownictwo. W grudniu Merkel została zastąpiona na stanowisku szefowej partii przez Annegret Kramp-Karrenbauer.

Niemcy: Seehofer zrezygnuje z przewodniczenia CSU

Przewodniczący działającej w Bawarii chadeckiej CSU zapowiedział, że poda się niebawem do dymisji z partyjnej funkcji. To skutek niedawnych bawarskich wyborów lokalnych, w których chadecy – choć utrzymali władzę – zanotowali najgorszy wynik od 1950 r. Seehofer pozostanie jednak szefem …

CSU „młodsza i bardziej kobieca”

Zmiany dają szansę na odświeżenie wizerunku, a jednocześnie gwarantują pewną kontynuację. Zarówno Söder, jak i Kramp-Karrenbauer to bliscy współpracownicy swoich poprzedników.

CSU, której nowy lider ma 52 lata (poprzedni miał 69 lat), chce pozyskać młodszych wyborców. Dlatego partyjna komisja pod przewodnictwem sekretarza generalnego ugrupowania Markusa Blumego ma przygotować konkretne propozycje zmian w funkcjonowaniu partii. Na razie – według zapowiedzi Södera – CSU ma być nie tylko „bardziej nowoczesna i dynamiczna”, ale także „młodsza i bardziej kobieca”.

Nie wiadomo jednak, czy oznacza to złagodzenie partyjnego przekazu, który w ostatnich kilku latach stał się za sprawą Seehofera bardziej konserwatywny.

Annegret Kramp-Karrenbauer nową szefową CDU

Nową przewodniczącą rządzącej Niemcami partii – centroprawicowej Chrześcijańskiej Unii Demokratycznej – została dotychczasowa sekretarz ugrupowania Annegret Kramp-Karrenbauer. Zastąpiła tym samym na tym stanowisku kanclerz Angelę Merkel, która kierowała partią nieprzerwanie przez 18 lat.
 
56-letnia Annegret Kramp-Karrenbauer uznawana jest za bardzo bliską sojuszniczkę …