Niemcy: Co dalej z Turyngią? Nowych wyborów jednak nie będzie?

Posłowie Lewicy w landtagu Turyngii, źródło: Flickr/DIE LINKE. Thüringen (CC BY-NC-SA 2.0)

Pogłębia się kryzys polityczny w położonej na wschodzie Niemiec Turyngii. Skandal wybuchł po tym, jak na premiera tego kraju związkowego wybrany został polityk lokalnej FDP. Poparła go bowiem skrajnie prawicowa AfD. Ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom może nie dojść do nowych wyborów.

 

Po tym, jak wybuchł skandal, świeżo wybrany premier Turyngii Thomas Kemmerich zapowiedział podanie się do dymisji oraz złożenie wniosku o rozwiązanie lokalnego parlamentu (landtagu). Na samego Kemmericha oraz na FDP posypały się gromy, także z ogólnoniemieckiego poziomu politycznego. Presję na jego rezygnację wywierał nie tylko przewodniczący całej FDP Christian Lindner, ale także należąca do CDU kanclerz Angela Merkel.

Kemmerich ugiął się pod presją, ale możliwe, że nie dojdzie jednak do rozpisania nowych wyborów. Już do złożenia wniosku o nie potrzeba 1/3 głosów w landtagu Turyngii, a FDP ma w liczącym 90 miejsc parlamencie tylko 5 mandatów. Kandydata na premiera liberałowie przeforsowali, ponieważ skorzystali z łatwiejszej ścieżki po dwóch poprzednich głosowaniach (potrzebna była bowiem tylko zwykła większość) oraz z poparcia skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemic (AfD). I właśnie ten drugi fakt wywołał falę oburzenia na niemieckiej scenie politycznej.

Zatem już złożenie wniosku o rozwiązanie parlamentu będzie problemem, a jeśli się to jednak uda, to do zatwierdzenia tego wniosku potrzeba aż 2/3 głosów. Zatem FDP musi liczyć zarówno na poparcie AfD, jak i chadeckiej CDU (czyli nieformalnej koalicji która poparła wcześniej Kemmericha). A i nawet wtedy będzie to tylko 48 głosów.

Niemcy: Liberał premierem Turyngii. Ale z poparciem skrajnej prawicy

Polityczna sensacja w Turyngii. Przedstawiciel liberalnej partii FDP został premierem tego położonego na wschodzie Niemiec kraju związkowego. Poparli go jednak nie tylko przedstawiciele chadeckiej CDU, ale także skrajnie prawicowej AfD.

 

Liberałowie dokonali w landtagu w Erfurcie (stolicy Turyngii) niemożliwego. Zdobyli stanowisko …

CDU zmienia zdanie

CDU, która najpierw zdawała się opowiadać za nowymi wyborami, teraz zmieniła zdanie. Do stolicy Turyngii – Erfurtu – przyjechała szefowa ogólnoniemieckich struktur tej partii Annegret Kramp-Karrenbauer. Po nocnym spotkaniu dała się jednak przekonać lokalnym działaczom, aby nie rozwiązywać landtagu Turyngii.

Przyczyną tego oporu są ostatnie sondaże, które w Turyngii okazały się bardzo niekorzystne dla CDU. Według badania zamówionego przez telewizję RTL chadeków poparłoby tylko 12 proc. wyborców, czyli aż o 10 p.p. mniej niż w wyborach z października. To byłaby klęska. Poparcie zyskują natomiast dwie skrajne siły – AfD i postkomunistyczna Lewica, która rządziła w Turyngii do jesieni. Na Lewicę deklaruje oddanie głosu aż 37 proc. wyborców, a na AfD – 24 proc. Pierwsi zyskali 6 p.p. poparcia, drudzy – 1 p.p.

Socjaldemokraci z SPD mogą natomiast liczyć na 9 proc. głosów, a Zieloni na 7 proc. FDP nie przekroczyłby zaś nawet progu wyborczego. Zatem w szeregach liberałów także nie ma wielu chętnych do nowego wyborczego starcia. W landtagu trwa więc impas, bo nie wiadomo, czy uda się uzbierać jakąkolwiek koalicję chętną do rozwiązania parlamentu – czy to lewicową czy centroprawicową.

Nowych wyborów jednak nie będzie?

Dlatego CDU ogłosiła, że zamiast nowych wyborów lepszym rozwiązaniem będzie szeroka koalicja, która odetnie AfD od wpływu na rząd i pozwoli wybrać jakiegoś kompromisowego premiera. Wymagałoby to jednak szerokiego porozumienia przynajmniej części partii centrowych, prawicowych i lewicowych. Przy czym Lewica jest najbardziej zainteresowana nowymi wyborami, ponieważ sondaże wskazują, że mogłaby odzyskać władzę w Turyngii.

Niemcy: Premier Turyngii wybrany dzięki głosom skrajnej prawicy zrezygnował

Lider liberałów (FDP) w Turyngii, wybrany w środę na premiera tego kraju związkowego dzięki poparciu skrajnie prawicowej AfD, ogłosił rezygnację ze stanowiska.

 

 

Thomas Kemmerich po niespełna 24 godzinach od wyboru na premiera położonej na wschodzie kraju Turyngii m.in. dzięki głosom skrajnie …