Bawaria: Chadecy tracą większość w lokalnym parlamencie

Horst Seehofer i Markus Söder, źródło: Wikipedia, fot. Freud

Horst Seehofer i Markus Söder, źródło: Wikipedia, fot. Freud

Współrządzące Niemcami wspólnie z kierowaną przez kanclerz Angelę Merkel partią CDU, siostrzane bawarskie ugrupowanie CSU straciło większość w regionalnym parlamencie – landtagu. Choć we wczorajszych (14 października) wyborach samorządowych w tym landzie bawarscy chadecy zajęli pierwsze miejsce, to jednak stracili jednocześnie monopol na władzę w Bawarii.

 

CSU rządzi w Bawarii nieprzerwanie od 1957 r. Od zakończenia II wojny światowej tylko dwa razy zdarzyło się, że premierzy tego landu nie wywodzili się z chadecji. I tym razem CSU zajęło według sondaży exit poll pierwsze miejsce w wyborach, ale poparcie na poziomie 35,5 proc. jest najniższe od 61 lat. Bawarscy chadecy stracili tym samym absolutną większość w landtagu, co de facto oznacza dla nich porażkę. W poprzednich wyborach lokalnych w 2013 r. CSU miało o 12 p.p. wyższe poparcie.

Wybory odeszli do AfD

Aż co czwarty wyborca głosujący dotąd na CSU, tym razem wybrał inne ugrupowanie. Najwięcej zyskała skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (na którą zagłosowało 11 proc. wyborców) oraz Zieloni, dla których poparcie wyniosło 18,5 proc. i było dwa razy wyższe niż w poprzednich wyborach. CSU straciło jednak najwięcej poparcia na rzecz AfD – partii, której w wyborach lokalnych 5 lat temu wcale nie było. Skrajną prawicę poparli głównie ludzie rozczarowani chadekami. Stąd próba dokonania w CSU zwrotu w kierunku twardej polityki imigracyjnej, aby zatrzymać odpływ wyborców do AfD. Na poziomie lokalnym robił to bawarski premier Markus Söder. Na poziomie federalnym zaś jego poprzednik, a obecnie minister spraw wewnętrznych w rządzie Angeli Merkel Horst Seehofer.

Niemcy: CSU traci poparcie przed wyborami regionalnymi w Bawarii

Współrządząca Niemcami, ale wywodząca się z Bawarii centroprawicowa Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) zanotowała w najnowszym sondażu najniższy wynik w tym roku. Im bliżej październikowych wyborów samorządowych w najbogatszym niemieckim landzie, tym dla bardziej spada poparcie dla bawarskich chadeków.
 
CSU rządzi niepodzielnie Bawarią …

Markus Söder po ogłoszeniu wyników exit poll powiedział, że są one „bolesne” dla CSU, ale partia chce z tego wyciągnąć naukę na przyszłość. „Musimy przeanalizować zmiany, jakie mają miejsce nie tylko w Bawarii, ale w całym niemieckim społeczeństwie. Jednym z najważniejszych zadań, jakie teraz przed nami stają jest zapewnienie tego, że nasze państwo związkowe będzie równie stabilne, silne i dobrze zarządzane jak teraz” – powiedział bawarski premier.

Klęska SPD

Dopiero piąte miejsce w bawarskich wyborach zajęła socjaldemokratyczna SPD, która zdobyła według sondaży exit poll 10 proc. Oznacza to utratę połowy poparcia w stosunku do wyborów sprzed pięciu lat i najgorszy wynik ugrupowania w powojennej historii Bawarii. SPD straciło z kolei mnóstwo wyborców na rzecz Zielonych. Więcej głosów od socjaldemokratów zebrał nawet kolektyw niezależnych Wolnych Wyborców Bawarii (FW), na który swój głos oddało 11,5 proc. wyborców.

Niemcy: politycy rozliczają się z antyimigranckich zamieszek w Chemnitz

Po rasistowskich zamieszkach w Chemnitz we wschodnich Niemczech politycy domagają się, by szkoły lepiej edukowały obywateli. Do miasta ma przyjechać kanclerz Angela Merkel.

Chemnitz, 250-tysięczne miasto w Saksonii, od ponad tygodnia jest na czołówkach niemieckich gazet. W ostatni weekend sierpnia w śródmieściu …